Pëlqeje në
E pelqej BebaIme.com në Facebook


Temperatura e larte tek 2 vjecarja


Nena kam vajzen 2 vjece dhe ka dy dite me temp te larte, i ka shku deri ne 38.5.i kam dhene paracetamol i ulet i e hipen prap..a dini ndonje mjekim popullor qe keni perdorur tek femijet tuaj? per te ulur temp ose per te kuruar gryket sepse dyshoj se vajza ka gryket(bajamet).do me ndihmonit shuum me pergjigjet.

Dania (1 vite më parë)

Shto Koment

  • Elena Palokaj (1 vite më parë)
    Dania se pari dua ta ceki se nuk eshte e larte temperatura 38.5,me temperatur duhet me pas shume kujdes aisomoz naten,femijet e mi kur kan temperatur kan 3 dite rresht 24 ore dmth ju jap ilaq i zbret pas 4 oreve perseri ju ngritet.Te mperatura nese nuk vjen nga fyti,dmth nga gripi ose virusi ateher vjen nga ndonje bakterje urinare dhe duhet me e bo analizen e urines.Perveq qarapave me ufell ose me qumesht ska tjeter zgjidhje per temperatur gjithqysh duhet me mar nje her aracetamoll nje her brufen dmth 4-6 ore.Nese ka probleme me krejnik ( bajame ) duhet te dergohet tek nje orl dhe duhet me jq bo anqlizat e alergjis.
  • Stela Vlore (1 vite më parë)
    me mire eshte ta vizitosh cupen se eshte e vogel dhe ka nevoj per mjekim.une nuk do provoja asgje ,nuk do rrezikoja me femijen.me mire shko dhe vizitoje
  • Jesi Jesi (1 vite më parë)
    Une e kam vajzen e vogel dhe nuk ja kam provuar, por me kane thene te marresh nje nape (garze) ta lagesh me uje dhe ta lyesh ne sode buke dhe ne mjalte dhe ja lyen bajamet nga brenda, disa here ne dite. E mundon pak, mund te vjelle por me kane thene qe eshte shume i efektshem. Edhe mjalte me vaj ulliri ben mire. Nese s\'i kalon, duhet ta trajtosh me antibiotik, eshte e vetmja menyre qe vajzes iu ul temperatura para disa javesh. Uroj t\'i kaloje sa me shpejt!

kthehu
www.facebook.com/hippkosovo
Kontakt
© Beba Ime 2010. Kjo uebfaqe përmban informata të një natyre të përgjithshme dhe është e dedikuar vetëm për nevoja edukative. Nëse keni shqetësime për shëndetin tuaj apo për shëndetin e fëmiut tuaj, duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun apo me personel tjetër profesional medicinal.