Pëlqeje në
E pelqej BebaIme.com në Facebook


Qafa e shkurte e mitres... jam shume e shqetsuar!


Oj nena mjekja mka thene se kam qafen e shkurte te mitres por te forte ,jam ne javen e 21 ...e pyeta edhe gjinekologun po sjam e knaqur me prgj....po perdor magnezium ,kom degju se qafa e shkurt e mitres rrezikon lindjen e parakohshme ...eshte shtatzania ime e pare e po kam frike shume

♥ ♥ ♥ (10 muaj më parë)

Shto Koment

 • Fitesa * (10 muaj më parë)
  oooh moj Elena, fatkeqesisht kjo eshte shume e vertete.. keshtu ndodhin gjera .. po edhe neqofte se i denoncon.. prap dalin dhe te bejne hor pastaj ske ku shkon.. natyrisht qe i fiton me djers dhe askush ska para te gjuaj.. dhe parja nuk e blen stresin qe t\'a shkaktojne.
 • Elena Palokaj (10 muaj më parë)
  Te them te drejten dr ne kosove shpesh po ja fusin koy,une jrtoj jashte dhe kur isha ne prishtine bera kontroll dhe me tha e ke qafen emitres te shkurt rrezhim shtrati,une vazhdova jeten normal se nuk i besova se ne zeland me tjan suprt,ika ne shkup sa per tu vertetuar dh me than azgje nuk ki qafen mitres e k super.Dr.Premtim Gojani me ka then por edhe m zi Dr.Afrim me duket Velia me kw then qe jam ne rrezik une dhe beba vetem zoti nese na pshton,me ate leter kam shku te avokati per me dergu ne gjygj por me merke kohe te gjate dhe une duhet te kthehesha.Qfar dr eshte dr Afrimi vetem se jetoj jashte nuk dmth qe kam pare me gjujt se me njers i fitoj dhe stresin me pare se blej.Keni kujdes dhe mos bini ne grackat dhe biznesin e dr te kosoves
 • ♥ ♥ ♥ (10 muaj më parë)
  po po bebi bebush..i e kom bo pytje doktorit kurfar pergjigje sma ka kthy pom doket pi bojn pergjigjet copy paste ...krejtve njejt po ja qojn
 • Bebi Bebushi (10 muaj më parë)
  lola me pas mundsi qetash kisha po serkllazh un skam pas mundsi se kam pas placenta previa, motra jeme ka bo prej si ka bo ajo mo kur su nal tu punu tu shetit krejt gjerat tu i bo nuk eshte aspak von nese ta preferon mjekja bone ,perveq ksaj eshte edhe nje metod e re pyte ket dr mimoza ktu edhe lute me ta spjegu mire se kaniher fort shkurt pi japin pergjegjet sukses
 • ♥ ♥ ♥ (10 muaj më parë)
  flm shum oj nena,pergjigjet e juaja pom qetsojm se po e shoh qe sjom e vetmja me kete probl.
 • Njomza Njomza (10 muaj më parë)
  Lola edhe une njejt e kom pas bile bile mu me paten fillu edhe kontrakcione kapak edhe uji mu hargjojke po kom nejt rat 2 muj si jom hi ne javen e 37 kom lind.. normal magenzium kom perdor edhe rate mos hec shume rond mos qo edhe te shkon mire mos u bo merak..
 • Fitesa * (10 muaj më parë)
  Lola, tani qe je ne javen e 21 eshte vone per cerkllazhe, bile nuk ben assesi te behet per shkak se rrezikohet shpimi i qeses. Ne qofte se dr te ka thene qe qafa e mitres edhe pse eshte e shkurte eshte e forte, kjo nenkupton qe hapja nuk behet aq lehte para kohe, megjithate keshilla ime e vetme kishte me qene qe deri ne javen 35 mos hec shume; Ndoshta nuk do tkishte ndonje problem edhe po te hecesh, por qe te ruhemi nuk na ben asgje dem. Mos e shqetso veten, beso ne Zotin se Ai vendose per te gjithe :) ( e di qe e din, vetem te perkujtova)
 • (10 muaj më parë)
  pasiqe e ke te forte, mos u shqeteso shume. une nga java 21 kam fillu te kam kam qene 1.5cm e hapur ne fillim si dhe shkurtim te qafes. po une kam perdor mangnez, besa edhe si kom nejt fort gati se e kam pas edhe qiken e vogel, shume kam heqe, ne pune 8 ore kam qendru ne karrige edhe u shty diqysh. asnjeher regjim shtrati skam bo, skam ec shkalleve, skam ec, shume, veq u pata bo top krejt. ne javen e 42 kam lind. percjelle gjendjen, shkendija ti paska cek gjerat. eshte e vertet qe rrezikon lindje te parakohshme.
 • (10 muaj më parë)
  Lola,faleminderit
 • ♥ ♥ ♥ (10 muaj më parë)
  ana,mjekja pas kontrolles gjinekologjike e verteton gjendjen e qafes se mitres,nese qafa e mitres eshte e shkurte dhe e bute rrezikon lindjen e parakohshme
 • (10 muaj më parë)
  Lola,me fal per pytjen qe do e bej por si e ku kuptu qe qafa e mitres eshte e shkurtuar,apo kujt me sakt i thoni qafa mitres,po ma mer menja pak por jam e pa qart ma bej hallall per pytjen por vertet nuk po e di...
 • ♥ ♥ ♥ (10 muaj më parë)
  e flm shum per kto keshilla , bebushi e paske permen cerkllazhen qasaj pi tutna :((((
 • Bebi Bebushi (10 muaj më parë)
  lola ti kur te mbrin javen e 35 mo mos u tut lind lirisht shum mir tka keshillu shkendija ndegjoje mu 70 perq8ind mu ka shkurtu ne javen e 27 tash jam 35+2 pothuajse esht mrekulli qe kam mbri nket jav kur bebin e kam ne kanal e mjekja jeme dje mtha edhe sot me lind ska lidhje tpshton bebi, interesant po mvjen qe mu nuk em ka dhan magnezium kur po indometacin mi qetsu kontraktimet.. kujdes me infeksion urinar edhe ri shtrit ose bon serkllazh pshton
 • ♥ ♥ ♥ (10 muaj më parë)
  e deri kur duhet te pijet magneziumi,sepse deri ne javen e 35 lejohet sepse pas ksaj jave eshte veshtire edhe te hapesh meqense magnezi forcon muskujt
 • Lanika Lanika (10 muaj më parë)
  Dhe harrova me shkru qe asesi mos te kesh mardhenje me burr
 • Lanika Lanika (10 muaj më parë)
  Lola edhe un e kam pas ket prb shkurtim qafes mitres 2.5 kam qen ne rrezik me lind parakohe por mu mu ka shkurtu javen e 29 deri javen e 36 kom perdor magnezium qe tretet ne uj regjim shtrati dhe tableta adalt kunder kontraksioneve dhe e kom qu shtatzanin deri ne fund bile 5 dit mbas termini kam lind mos qo sende te renda rri regjim shtrati perdor magnezium dhe besoj qe do e qosh shtatzanin deri ne fund
 • Ada W (10 muaj më parë)
  Rri shtrire, shmangi maredheniet me burr. Rri sa me e qet dhe cdo gje do shkoj mir. Shtatzani te lehte. Magneziumin pije rregullisht. Te tregoj duke u bazuar nga shtatzania ime sepse kam pas shtatzani te veshtire.
 • ♥ ♥ ♥ (10 muaj më parë)
  e edhe une po pushoj aq sa po mundem ... e ty te deshiroj lindje te lehte flm per pergjigjen :)
 • Egzona Emini (10 muaj më parë)
  Lola te njejtin problem e kam pas edhe une veqse nga java e 26, mjekja mua me ka rekomanduar pushim absolut kurse nga medikamentet magnezium forte dy here ne dite nga 240 mg por tash jam ne javen e 36 e skam asnji problem e thene te drejten nuk i jam permbajt edhe aq keshillave te saj po ti nese ke dikend me u kujdes per shtepi pusho vetem pusho pa pune te renda,se me te vertet qafa e shkurter e mitres sjell lindje te parakohshme.

kthehu
www.facebook.com/hippkosovo
Kontakt
© Beba Ime 2010. Kjo uebfaqe përmban informata të një natyre të përgjithshme dhe është e dedikuar vetëm për nevoja edukative. Nëse keni shqetësime për shëndetin tuaj apo për shëndetin e fëmiut tuaj, duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun apo me personel tjetër profesional medicinal.