Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

E shqetesuar rreth qumeshtit te gjirit

Pershendetje nena,djali mi ka bere 15 dit mirepo qumesht te gjirit nuk kam mjaftushem, kur e shtrydhi me pump vetem 45 ml me del pi dy gjive, me pi po pi ice tea, qaj te hipit po qes lakna te ngrira por eshte e kot. A ka naj shpres qe mundet mem ardh qumeshti a mu dorzu krejt?

Ada Gashi (5 vite më parë)
Fitesa * (5 vite më parë)
Dje pasi perfundova orarin e punes,, kisha ne mendje te gjitha ju nena qe po perballeni me furnizim te quemshtit.. dhe desha edhe kete ta theksoj: Nuk ka qumesht gjiri te dobet apo te lige, sic supozojne disa. Qumeshti i gjirit ne fillim vie me i lehte qe shuan etjen e bebit dhe dalngadal shkon deri tek yndyrerat qe trashin bebin, prandaj mos u bazoni ne ngjyren e qumeshtit ne fillim.. apo kur e pomponi dhe e shihni ne shishe. Prandaj, rekomandohet qe njeri gji te ipet deri ne fund, e pastaj tjetri ne qofte se ka ende nevoje bebi. :). Ada, te tperkujtoj edhe ty.. a ke taku apo degju per ndonje njeri qe njihet per sukses qe suksesin e tij e ka arritur duke u dorezu? JO, a po bejne nenat cmos per te mbet shtatzane dhe per ta lindur bebin? Prandaj, do bejme cmos per ta kaluar edhe kete sfide me qumeshtin ok?
Dashuria Dashuri (5 vite më parë)
lakra e largon gjirin un po pi qaj dhe tomel dhe pom vjen gji shum mashallah vepro edhe ti kshtu vetwem qaj edhe tomel uj langje
Fitesa * (5 vite më parë)
Jo moj xhan, lere birren. pije cajra, pije qumesht, pi supe, ha gjera te shendetshme,, pije nje gote uje apo ndonje leng para se ta fusesh bebin ne gji dhe pa ndonje problem do te kesh rrjedhje te mjaftueshme
Fitesa * (5 vite më parë)
Oj nena, ju lutem mos u dekurajoni kaq shpejte. Mos i shtoni ushqimin fmiut thuase po mbetet pa nje pike qumesht. Duhet te dijme qe jane disa procedura te paevitushme qe duhet kaluar per ato qe deshirojne te mbajne femiun me qumesht gjiri. Sa me shume qe te ofrohet bebi te gjiri, aq do te thithe. Nuk ben ti shtohet formule assesi ne qofte se veq edhe nje pike qumesht del. Thithja e qumeshtit nga bebi edhe e rregullon furnizimin. Mund te ndodh tani ne kete moshe qe bebi te duket si e unte ngase ajo kerkon te pij me shume. Kjo eshte normale ngase deshiron te jap sinjal per prodhim me te shumte te qumeshtit. Ne kete mnyre, ne qofte se nena ia ploteson nevojen bebit me formule atehere furnizimi mbetet me aq sa e kishte nena.. dmth nuk ka ngritje vetem ulje.. Mos veproni ne shpejtesi.. degjoni instinktin e nenes.
Ada Gashi (5 vite më parë)
E birra pa alkool a me perdor, se kom degju edhe per to
(5 vite më parë)
Ada,une fletat e lakres i kam perdor kur e kam nda djalin prej gjinit,keshtu pata lexu,,pi uje ma shume,qaj,jogurti te ndihmon shume edhe mos u streso hiq,leje bebin sa ma shume ne gji
Ema A. Ema (5 vite më parë)
pershendetje ada ha hurma arabie se ato ta shtojn shum qumeshtin dhe nese ke pak mos ja hic krejt qumeshtin e gjirit bebit po plotesoje me qumesht tjeter nqs ste del ,,,prit dhe pak ndoshta te vjen
Eliza Muharremi (5 vite më parë)
ske faj hahahah po mos u ban merak ti shtine beben ne gji gjdo her maspari net thith qe ta stimulon qumshtin edhe mos ta harron masnej shtine edhe ne shishe deri sa te nshohet gjini po ndoshta e ke edhe qumshtin e dobet qe sngihet beba.pi ti sa me shum qe te mundesh boz si te keshillova edhe me heret edhe qymsht,sa me i mir qe te esht ushqimi yt ashtu dot jet edhe qumshti per beb.
Ada Gashi (5 vite më parë)
Ma shum pom shqetson fakti se masi pe maj ngji, kur po ja jap shishen po pin deri 60 ml si mos mi dal gjini hiq, edhe ni sen qe pom qudit esjte se kur pe shtrydhi me dor gjinin po qet ma shum se me pomp, e sa i perket laknes se ngrir ka pas efekt pozitiv te dy familjare te mija, kete sen na ka msu motra e kunates e cila jeton ne belgjik i kan qit ne spital per gji, tash spo di as vet se shum ide po ni
Linda Linda (5 vite më parë)
Ada nje her qite bebin ne gji te thith diku 20 min pastaj jepi pak qumsht formul.largo stresin ushqehu mir qite shpewh femin ne gji ishalla sa me shpejt te vjen.se me pump mos u bazo shum se as un smujsha qaq shum n ne fillim me pump me nxjer.peshoje bebin a po shton mir pesh nese po ateher mos u shqetso
Eliza Muharremi (5 vite më parë)
Tung ada un e di qe lakra ta latgon gjirin e qaji esht i mir por pi boz ma shum edhe qumsht sa ma shum.

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?