Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Nena kom nevoje per fjalet e juaja!

Psh nena si jeni si po kaloni äh moji nena sot jom e merzitur , e shkatruar me nje fjal shumica e nenave ne protokal e din gjendjen time shendetsore ahh moji ka dit qe kan nis te me bin flocket por jo qa shum per mu vrejt e para dy dite ne mengjes. Kur u qova i pash nje tuf flok ne jastek me kishin ra ansah e qashtu qe dy dit tuji i pah si pom bin nuk mujt ame duru mo:( i thash burrit hiqmi krejt flokt sot i hiqa krejt me maqin te flokve besoni se nuk jom ka muji me ardh nvete mkan ra flokt qerpikt vetullat ma nuk po ngjaj ne grua tash jom e zbrazt ne zemer nuk po kom fuqi as per fmi mu kujdes jom e lodhur jom e shtresuar jom e hmbur tash kom qit shami ne kok po kerkoi perik me muj me gjet njo :(( se as ne ks sun po shkoi i kerkova mjekit vetem 3 te shkoj ne ks e me tha une nuk te jap pergjithsi nuk di. Si ndjehesh atje je.Rraskapitu prej terapis mos po smuhesh ma mir jo e knej fmija pom dhimen se pom duhet se po i lo mas dore edhe pse ton diten mirrna me ta i qes jasht e krejt po nuk di. Po kom frig se po hi ngjyhnah me ta :.,( mfalni nena ndoshta po ju shqetsoi por pata nevoji me dikun me fol. Ju dua nena shum

(5 vite më parë)
Vassa Gashi (5 vite më parë)
Qfare ka ndodhe ketu spo kuptoj asgje me tregoni dikush
Essa . (5 vite më parë)
Spo muj me besu ....Sidoqoft let. Mbetet ne ndergjegjjen ténde qfardo e vertete apo e pavertete qofft.
Dashuria Dashuri (5 vite më parë)
oj alina dil moj dil na trego pse ke genjy e na tu bo marak per ty moj bi qysh munesh me ja ndjell vetit ket sen tkeq
Eris Dita Shala (5 vite më parë)
Anila tash e pash se cila je edhe pse ma heret kam ndegju per smundjen tane po mos u ban marak edhe reja e halles e ka pas ket problem po tash eshte shum mire ALLAHU te ndihmoft me i perballu ket smundje mos i humb shpresat as nje her te deshiroj me zemer qe te sherohesh ma shpejt mir e paskan cek nenat tjera qe prej terapis te bin flokt edhe vetullat te deshiroj sherim te shpejt allahu te ndihmoft
(5 vite më parë)
Anila ku je pse je largu nga portalii kemi nevoj per tyy na lajmor te lutem
Vassa Gashi (5 vite më parë)
Alina qe po te bien floket dhe vetllat kjo ndodh per shkak terapis dmth terapit po kan efekt e mos e humb forcen e besimin ne zot mbeshtetju zotit jepi vullnet vetit hatri fmive e burrit se kjo gjendja jote do kaloje shume shpejt do i kesh flokt e shendetin do kesh mos harro se pas bresherit ka diell ......
(5 vite më parë)
alina veq bohu e fort me emer te allahu tonat ki mi perballu degjo sa ma shum kuran dhe kur te jesh e merzitur meri femit del ne qytet hec bon dishka e mos mendo negativisht zemer ty te duhet vetbesimi i polat edhe ki mi kalu te gjitha me merzi nuk qet as gje ne drit veq mbeshtveq tek ajo mbeshtetu etu tek allahu aj ka fuqi te madhe edhe meshirus e meshirbers
(5 vite më parë)
Alinna mos paq tejra derte Ske qka meriztesh ti nuk na merzit aspak mos ta nin,,Vetum ty le te kaloj dhe te sherohesh kjo eshte pr neve shummm mire dhe per tyy nrmall. te dua shum shum shum sa qe as se merr me mend ......Mpuq per ty dhe femijet tu.pse spo na i qet mi pa femijet ketu ti shohim pakk..
Anaisi >> (5 vite më parë)
Mos u merzit e dashur ti nuk na merzit aspak kjo ne per kete jemi ketu per te ndare shqetsimet tona. Pastaj ne jemi bere shoqe ketu dhe jemi bere nje mbeshtwtje per njera tjetre un keshtu e mendoj. Te puth fort ty dhe femijet e tu . Kalofsh mir
(5 vite më parë)
E dashur mos u merzit se nuk fiton asgje, mundohu me largu mendjen nga aty, vazhdo merru sa ma shum me dy engjujt e tu,,lutu tek allahu mos harro se ai esht sherues i cdo semundjeje, zgjohu cdo te premte ne oret e para te mengjesit dhe lutu sa te mundesh sepse allahu i madheruar i pranon lutjet e robit te vet,,ndersa sa per pushime hiq mos ta nin ma mir e ke kryt rehat me burrin tend dhe femijet e tu,,veq in shaa ALL-LLAH sherohesh sa me shpejtt me ndihmen e allahut,,,te uroj shendet
Dita Rrustemi (5 vite më parë)
E nderuar keto rreshta shpresoj qe te sjellin prehje.cdo njera shkruajm siq ndjejm dhe shume me shpesh na ndihmon kontakti vizuel se sa kur rrim e pim kafe live me dike me beso sepse keshtu duke shkru shprehemi lirshem.gjendja jote shendetsore ndihmohet me terapin dhe brenda ksaj periudhe lufton semundjen..ndersa gjendja shpirterore te lodh edhe me shume ngase ndihesh e zbrazet se gjerat jane pa kuptim dhe esenc mirpo ti duhet nga cdo kendveshtrim ti perceptosh te perjetuarat me pozitivitet si p sh rrenja e flokeve vetullave si pasoj e terapis qe eshte ne vafor tendin ngase te sjell sherim...pastaj kjo sprov te pastron nga mekatet e kesaj bote dhe dhashte Zoti qe ne boten e perjetshme te jemi ne parajs e te pergaditemi prej tash duke sfidu sprovat ne kete bote....pastaj cdo dite e re qe jeton shihe me gezim nga syte e tuaj qe ende je me familje femijet dhe qe i kenaqesh ketyre oreve....dil shetit shoqerohu me njerz gjate kohes se lire e mos rri te mendosh se jeta ose ti ke rast te shtir por thuaj stop stresit dhe munde hidherimin merzin me lumturin qe jau sjell e te sjellim te afermit e tu..tprsh.shummm
(5 vite më parë)
alina per flokte qe po te bin e vetlla qe te bin mos u merzit e dashur nje hall e imja e ka pas kete gjendja qysh e ki ti krejte i kan ra u pat trishtu po tani si e mur terapin pat suskses i dulen edhe ma te mira flokte me pas tasht si qik e re pasha zotin mos ta nin per flok hiq se edhe ma te mira kan me te dal mendo veq pozitive..
Jesi Jesi (5 vite më parë)
Alina e dashur behu e forte, per vete, burrin e mbi te gjitha per femijet tu. Me ke prekur shume me ato qe the, e kuptoj shume mire cfare po kalon sepse e kam pasur ne shtepi rastin e ngjashem dhe nuk eshte aspak e lehte. Por zoti do qe ti te behesh mire dhe do ti kalosh gjithe te keqijat dhe nje dite t\'i kujtosh vetem si nje enderr te keqe. Une te kam thene dhe nje here, floket te bien por do te te dalin me te bukur, kacurrela ndoshta. Vetem te te ece mbare trajtimi mjekesor dhe te luftoje cdo qelize te keqe ne trupin tend. Te mbeshtesim te gjitha dhe pse nuk na njeh as na ke takuar por me shpirt e zemer jemi me ty. Te perqafoj shume! P.S vetem mundohu te dalesh sapo te kalosh lodhjen e terapise e te mos rrish brenda, shopping, shetitje me femijet, ajri i paster te ben mire dhe te heq stresin qe eshte armiku kryesor per kete qe po kalon. E di qe eshte e lehte ta thuash por perpiqu ne maksimum te lutem!
Mili e (5 vite më parë)
Alinna mos i humb shpresat nje e aferm e imja ka qen kshtu siq e shkruan ti identik po tash nuk e njeh si esht ber nga terapia i kan ra flokt vetullat qerpiket po pas nje kohe te shkurt i kan dal tash esht shuum shum mir
(5 vite më parë)
Alina nuk je e vetmja zemer me keto probleme . Cdo. Dite po lexoj e po ndij per raste te tilla. Merr force dhe kurajo e perballu me smundjen dhe dije qe ti je me e forte se ajo. Mos e merr renien e flokve aq tragjike sepse ajo eshte pasoje e terzpive qe ti po i merr. Me nderprerjen e tyre krejt kan u normalizu, flokt te dalin prap, lodhja kalon gjithqka rregullohet vetem se tash prej teje kerkohet optimizem dhe energji pozitive me perballu. E di qe eshte vshtir po mundojhu mos mu merzit ,mendo ne gjera tmira, kalo kohe me fmi, thjesht vazhdo jeten sikur mos me dite qe ki ndonje problem. Arma ma e forte kunder smindjes eshte largim i stresit, ana e mire psikologjike, keshtu qe forca se ti je e re dhe do t\'ia dalesh pa kurrfar problemi. Shyqyr zotit tash mjekesia eshte shume e avancuar dhe keto raste po trajtohen me shume sukses ,sidomos ne miter. Nje e njohur e imja tash vone e pat kete problem, keshtu me kemioterapi i rane flokt mirepo tash eshte shume shume mire, i kan dal flokt e krejt mire eshte, plus i ka 50 vjet veq ne asnje moment nuk eshte dorezu, tash eshte qysh ka qene perpara:-). Sa per Ks edhe une tkisha thone jiher kushtoju veq vetes ,kerkujt tjeter. Familjen i sheh ma vone. Keshtu i merzit ata e e merzit veten veqi bon vetes keq. Me rendesishmja tash eshte tmirresh me veten , ki me pas kohe boll per tjerat. Sukses e dashur,!mos mu lig:-))) ...mpuuqqq
(5 vite më parë)
ka qen nje plak ashtu njejt e ka pi ket vajin e fares se zez i kan kenduar kuran shuumm Allahu e ka sheru tash esht me mir sesa ka qen me heret, pi edhe uj zemzem ka me ble inshaAllah gjon esht mir lutuu sat mundesh , falu dhe lutu
Evenad .. (5 vite më parë)
Forceeee force Alina mos u dorezo keshtu. Shifi femijet edhe mendo se cfare rendesie dhe sa e nevojshme je ti per ata. mos u dorezo por mendo vetem qe te jesh prane tyre ne cdo moment te jetes.
(5 vite më parë)
Pershendetje alinna.Ja nje hadith nga i derguari i allaht per semundje:i derguari i allahu s.A.W.S ka thene:perdoreni kete faren e zez sepse ajo permban ne vete ilac per te gjiith semundjet pervec dekjes. Transmeton (buhariu&muslimi)
(5 vite më parë)
Alinna Sweet duke e lexuar shenimin tende dhe nenave tjra mu mushen syte me lote..oj motra jem jeta eshte e till.Kemi ardh ne kete jete qe te sprovohemi qdo sprove inshallaha Allahu na kompenzon me tmira.Qysh kemi arrdh kete bote nje dite kemi mu largu nga kjo bote,Qdo gjende e gjall do ta shijoje vdekjen.Alinna ti qetsohu motre ime e dashur rri qete pse tkan ra floket dhe vetullat nuk do te thot eshte fundii..Nje kojshikes ketu tekburri ka pas kancer ne gji dhe u bo operacin ikan ra floket dhe vetullat dhe gjerpikett por kur ka bo kontroll keto dite i kan than qe je sheruu.Edhe ti prit merre terapin dhe shpreso qe te del qdo qe mire per hir te Allahut dhe para syve te fmijve tu mundohu qe te qesh forc..Mua po me vjen teper keqq per ty por ke femiji ke pasardhese qe lutja e femive eshte e mire per prindrin e tij.Inshallaha Allahu ja shton durimin edhe ty dhe burrit tende dhe femive tu ...
Essa . (5 vite më parë)
zemer mos i humb shpresat sepse zoti te ndihmon i ki fmin burrin duhet mos mi hummb shpresat sepse ma shum se kurr fmija tu kan nevoi per ty e ti duhesh mu bo shum e fort ...nje shoqe e imja jom kon me ni kurs tgjuhes nashk me to edhe ajo ka pas kancer ne miterr po ma e keqja ajo ska pas fmij hiiq e u kon e detyrume me hjek kreijt mitren ..e ti i ki fmin si ma smirii ty duhet vullnet forc besiiimmiiiiii ne zottttt zemer tash me kqyr mir tybee asnjo nuk jem shnosh kreit po ankohemi po pamarrparasysh duhet me luftuu smujen e qfardolloj qoft vetit thuj une dii e mujjj kam fmi e burr edhe jeten duhet me jetuu ashtu qysh na ka shkru zoti...me fal qe e zgjata po besommmm qee ka mu bo mir per ty. te uroii kreit tmirat e ne veqantii ni shendet tplot.edhe pse st njoh besomm qe po te shkruaj sii me tnjoft qe sdi sa vjet..
Anaisi >> (5 vite më parë)
Oj alina moj moter mos u merzit cdo gje do kaloj do e shikosh. Do mbarosh terapite dhe floket do te dalin prape e me te bukur se me pare. Eshte normale qe ndihesh e lodhur prej terapive po cdo gje do kaloj behu e fort per femijet per burrin . Te besoj si ndihesh un po bej tre muaj qe rri vec shtrire prej shtatzenise. Kam shum te vjella. Tani kam ardh e po rri te nena po me dhimbset burri se e kam len vetem nuk ka kush kujdeset per te e aq keq me vjen per te se e torturova. Por ti behu e fort shyqyr ke femijet qe te japin zemer moj moter e mos u merzit se do e shohesh cdo gje do kaloj. Gjith te mirat
Zana * (5 vite më parë)
edhe une e kam pas rastin si ti ne familje por sot ajo grua i ka floket kaqurela edhe eshte kah ndihet shume mire me kete ndryshim dhe terapia ka pas sukses,veq qka te jete ty eshte te behesh e forte e te mos mendosh shume per semundje por ti rrish vetit gati qe mos te behesh anemike apo ta lejosh terapine te te lodhe.E nese se nje femer e mbushin qerpiket dhe floket e ke gabim.Ti se pari je nene dhe me dashurin qe po u jep femijeve dhe burrit po tregon qe nuk je e zbrazet.Prandaj ndiju e bekuar qe ke vullnet me u kujdese per femije dhe qe i ke femijet e shendoshe,sepse gjithe trupin e kishe dhane nese njeri nga femijet e tu te ishte i semure.
Fitesa * (5 vite më parë)
oh Alinna, ne zemer me preke, shpirtin ma drodhe waAllah, sikur te kisha afer me te perqafu foooort e me u mundu ashtu disi me te ngushllu me fjale e me te dhane kurajo qe edhe nga kjo gjendje mund te gjesh edhe te mira. E mira eshte se ti je gjalle, se femijet tu ende te kan, se burri jot ende te ka...dhe do te kene edhe per shume kohe, me emrin dhe vullnetin e Zotit. Supozoj qe ne kete moment ke nevoje vetem per t\'u shprehur, vetem per nje krah ku do te shfryhesh.. ja krahu im Alinna.. me gjithe qenien time kisha dashte te jem aty afer dhe te behem vesh i halleve tua.. te behem krah i mbeshtetjes tende.. Faza e kemoterapise eshte kalimtare dhe ty prap do te te rriten floket dhe se shpejti do te shkosh edhe ne vizite ne Kosove. Sapo te forcohesh, mund te marresh rugen e te vijsh..Une me shume shume deshire te kisha taku, ne qofte se don.. ishim ule, kishim pi kafe e kishim bo muhabet.. kurdo qe vjen ne Kosove me shkruj dhe do te mundohem te gjej kohe te takohemi.. Tani per tani, mendo sikur te gjithe shtepine e ke me gra/femra, disa me femije disa shtatzana,, e aty po ta bejne zhuremen me te madhe ne lagje.. :) mendo sikur jemi aty e ng azhurma jone kojshite po e lajmrojne policine, ndersa ti do t\'u thuashe qe kemi ardh me te taku, me te perqafu dhe me te qendru afer.. dhe ska cka ben as policia as kojshia.. :).. tani i presim te vijne edhe tjerat .. ok? a ke fillu me bo iftarin? mos e le najkon me pi duhan, ok? kush don le te del ne ballkon
Qershiza Qershiza (5 vite më parë)
Mos i mendo as floket as qerpiket as asgje mendoje vetem sherimin tend se vetem me vullnettin tend dhe me perkrahjen e burrit ti do ja arrish. As mos e mendo se hin en gjynah me fmit e tu se asnje nene nuk hin en gjynah me fmin e vet kur perpiqet per ta me mundesite qe i ka. Une ka kohe qe nuk jam kyq ne portal edhe tash ka pak po kyqna dhe nuk e di gjendjen tende shendetesore po e di nje gje qepor vetem me vullnet dhe perkrahje ti do i arrish gjerat . Kolegja ime e ka mund semundjen e sa me vullnet e perkrahje te familjes ky ishte ilaqi me i madh per njeriun.
Gentiana (haxhiu) Berisha (5 vite më parë)
jepi vullnet vetes mos i merr afer zemre mundoju me mujt te keqen ne trup tandi se po te mujti ajo ty nuk ashte mire kurajoooooo
Dashuria Dashuri (5 vite më parë)
alina nje migj i imi i kan ra vetullat e flokt e ju ka mirr zoni edhe ka pas sukses qe prej mbas lufte ka qen smut tash asht shum mir bile bile a beson per jal goje me qat smundje edhe e pike e e pin hala duhanin edhe pse e ka te ndalume aj vazhdon me pi edhe asht mir jeton me familjen e me femije
(5 vite më parë)
Alinna,mblidh forc zemer, e lutu sa ma shume me pas ymer per thmi.....Mos u qo pesh, hajt se flokt e vetullat e krejt dalin mas terpiase. shume raste njoh. perika ka sa te dush bile ka edhe me flok te njerzve e i bon qysh dush ti, nuk verehen hiq. nje kolege qe dy dite me ka vdek i ka lan dy qika te vogla. e ti gjall je, kur ti shif femine me sy, kqyri nga ana qe jane jeta jote ata, jane trupi i jot, e flokt e qikes jane flokt tua...knaqu me jeten qe zoti cdo dite pa ta dhuron me e jetu.. kalojne kto dite, bonu e fort per hater te thmive, se nane sju bohet kush.
Dashuria Dashuri (5 vite më parë)
ih alina qka na kallxove e dashur bre spo di as fjal spo gjaj met shkru vallahiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
(5 vite më parë)
alina e dashur behu e fort she ke besim ne vetveten se gjdo gje to te shkoj mbar kur ti je e fort i perballon te gjitha ki me pas sukses ne gjdo menyr

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?