Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Si dallohen shtatzënitë në djalë dhe vajzë

Nje pyetje per ju nena te nderuara, cfare dallimi keni verejte ne djale dhe vajze ne pergjithesi apo keni qene te njejta, si forma e barkut e keshtu?

Mere (6 vite më parë)
fabjola (9 muaj më parë)
pershendetje, jam nje nen 26 vjeqe dhe kam vajzen 5 vjeqe, dhe jam shtatzan me femin e dyt, jam 22 javesh, kur isha 20 javshe bana ekon, dhe me thanen se ke vajz prep, por skam as nje te vjellta as nje shqetsim, veq jam nevrike shum dhe jam shum aktive nuk jam dembele. se di kam frig mos doktoresha ka gabu ne kqyrjen e gjinis, kur kam qen me vajz kam pas shum te vjellta e lodhun shum kam vujt shum me vajz. ju lutem me jepni nje shpjegim.
taulant (4 vite më parë)
per te dalluar shtatzanin ju them un nje metod 100% e vertet.thui nje personi te familjes apo ndonje mikesh tuajen te marre nje cop buk ta vendose siper kokes tende po qe ti nuk e di qe ta ka vendos ne kok,dhe te shikoje ty me vemendje se ku e vendos doren nese ti e vendos doren ne bel e siper pershenbull ne kok apo ne qaf apo kudo qe asht siper beli e ke djal,nese ti e vendo doren ne bel e posht e ke vajz si per shembull e prek kamen apo prapanicat , kjo asht metoda qe e kan ber dikur te vjetrit dhe asht shum e vertet .ju uroj gjithave nenave te ken nje lindje te shendosht
Armanda (4 vite më parë)
Pershendetje mama te bukura , un jam shtatzane dhe e kam pare bebin Tim ne eko dhe skan ndjenje me te bukur , mezor près ta Shikoj por prb im esht qe kam frik kur do lindi bebi me ndihmoni me ndônje koment , faleminderit
(6 vite më parë)
prsh Mere.. nje shej qe e thojn grat esht nese tu bahen shum te kafta majat e gjirit athre kishe esht djal e nese tu behen ma si te kuqe esht vajz ...une i kam pas shum te kafta gjat shtatzani edhe djal e kam ba ama nashta jan fjal te grave..te uroj nje lindje te leht dhe nje bebi te shndetshem
Maja B (6 vite më parë)
pershendetje mere,une tani e kam vajzen 14 muajshe,mirpo gjat shtatzanis krejt em kan thon qe e kom djal,kurr nuk jom ndi keq,skom pas dhimbje gjat shtatzanis,13 kg i kom shtu krejt gjat shtatzanis se skom honger qaq,nuk jom dallu hiq per mrapa qe jom shtatzane,edhe em ka ardh shumm marre prej prindve tmi kur ja nisi me mu rrit barku,gjithmon kom dal e veshur dhe e rregulluar,te pershendes shum
Gona Isa (6 vite më parë)
Tungi edhe une e kam djalin 8 muajsh tani, edhe sa kam qen shtatzan kam qen normal si mos me qen hiq as skam qene smut as te vjellura skam pas, e asgje tveqant per me hanger skam pas qe thojn grat tu hahet gjithqka po mu smu ka hanger, per qdo dit kam hec se kam qen en shkoll 3 jav para lindjes kam mar pushimin e nanes. Se kam pas problem me hec as sjam lodh as sen, vetem lutju zotit te esht shendosh e mir, hehehe edhe une kur mka lind djali menje her jam qu tu e kshyr a i ka tamam gishtat e krejt pjes e trupit hehehe. Edhe lindjen e kam pas shum te leht, veq se e kam pas mar epiduralin nja 3 or para lindjes se mo smujsha me duru se 24 gati kam qen me dhimt e qeshtu... kalofsh edhe ti nje shtatzani te leht.
Luis Luis (6 vite më parë)
mere une e kam djalin 6 muajsh e gjysme une ne shtatzanin jam ly e vesh e krejt po amrre me vke prinderit i kam ne ks se un jam ne ch nuk ma kan pa barkun hiq ne msn kur folsha me vike marre me u qu poe dhe prej fillimit te shtatzanis e kam ndje s e ekam djal thojsha veq djal kam me ba nana me thojke mos u qo pesh se zoti i din krejt kur me ka then mjekja junge dmth iri djal asht kan gzimi ma i madh edhe kam pas shtaznani te leht as skam vjell as sjam kan smut kam punu deri ne 6 muj kam pastrue dhe sum ka pengu barkun e kam pas te fryn perpara po zoti e din s eqfar eki thuj ohh zoti i madh veq shnosh qka te jet veq ti ket te gjitha kur me ka lidn djali i thash en sall burrit kqyr a ka dur e kam heheh
Mimoza 1 (6 vite më parë)
Anaa, kete proven me anen e majte dhe te djathte e di edhe une. Ne fotografine e ultrazerit aty mundesh me verejt femijen se ne cfare ane e ke. Nese e ke ne te djathte e ke djale nese e ke ne te majte e ke vajze. Mirepo nese don me bo ndonje prove mere nje thike edhe nje pale gershere jepja dikujt le ti vendos thiken tek nje jastek ku nuk mund ta shohesh dhe gersheret tek tjetri mirepo afer afer edhe hyn tani ti dhe shko ulu tek cili jastek ta mare mendja. Nese ulesh tek thika dmth e ke djale. Nese ulesh tek gersheret e ke vajze. Mua vjehrra jem ma ka bo qeto pa e dite une hiq e jam ul tek thika, kam djalin tash 7 muajsh. Te pershendessss.
(6 vite më parë)
Pershendetje per te gjitha nenat.Une gjate shtatezanise se pare,gati deri ne muajn e 5 sjam dallu qe jam shtatezane hiq,as nuk jam trashe shume,pas muajit te peste kams htu shume kilogram dhe ne muajin e 9 i kam pas 21 kg ma shume se kur kam mbet shtatezane,nuk kam pas qejf me u ly as me u vesh mire,delsha qashtu si ne shpi qysh rrisha,jam kan shume nervoze,gjithqka me pengojke,me hanger kam hanger shume pak,u vesha shume gjan se me vike marre sidomos kur shkoja tek prinderit dhe kam ba djale.Tash jam ne muajin e 5 te shtatezanise,gjithqka po shkon mire,tash kam fillu me shtu pak peshe,barku po dallohet,po kam qejf me u rregullu edhe me u vesh mire,sbana shuem nervoze edhe shume ha peme,senet e embla nuk i ha as tash as ne shtatezanin e pare si kam hanger,nuk e di ende qa kam me ba,por sipas gojedhanave po me thone se qike se i ki sipmtomat ashtu,haha.Vetem te jete i shendosh dhe te kem nje lindje pa probleme se per gjini nuk e kam problem,as ne shtatezanin e pare se kam pas
Anaa (6 vite më parë)
A mundesh Eda me na tregu se cfare d.m.th ne anen e majte apo anen e djathte si verehet?
(6 vite më parë)
pershendetje Mere,mbrenda 7muajsh kemi lindur 4 femije 4 shoqe.3 djem e 1 vjaze.une kam lind djale,dhe ne shtatzani kam shtu normal peshe por vetem bark kam pas me shume dhe gjith me thonin ti e ke djale se as nuk po lyhesh as nuk rregullohesh.une edhe para dhe pas shtatzanis lyerjen nuk e kam shume ne qejf,vishem normal. 2 shoqet tjera qe kan lind djem ato kan shtu aq shume peshe sa nuk njifeshin dhe lyheshin e rregulloheshin teper dhe granimi ju thoshte ju keni vajza(A mjeku djem ju tha) dmth se keto jane vec fjale grash se gjith kush ka organizem ndryshe nga tjetra.dikush trashet teper e dikush normal.vetem ZOTI e din se cka do lindim ,kryesrja te lindim femije te shendetshem.
Blerta Shehu (6 vite më parë)
Pershendetje Mere, une kam lindur vajze po gjithe shtatzenise me thoshin qe do beja cun sepse jam rritur vetem ne barke dhe kam qene shume e lehte gjate gjithe kohes, vetem nga muaji i 6 me kane filluar te me ejnten kembet nga qe rrija gjate gjithe kohes ulur ne pune dhe me rrinin kembet te varura sa ne muajin e 9 me shkoi nr i kembes 39 nga 36 qe e kisha, por shenjat e tjera sic me thoshin te tjeret i kam patur si per cun. Per mendimin tim kjo gje nuk shikohet nga keto shenja sepse varet struktura e trupit ka qe shendoshen ka qe jo, mua tani me ka ngelur fare pak bark dhe nuk dukem fare qe kam lindur. Te uroj shtatzeni te mbare dhe me nje bebe te bukur mjafton te jete mire po s`ka rendesi gjinia (une goc doja dhe goc me erdhi), klm.
(6 vite më parë)
Mere une po te tregoje simptomat e mija, qe kam pasur djal , nuk kame pase mundime shume shume pake, nuk kam pasur deshire te regullohem dhe zbukurohem, me vinte turp shume kur dikush me shihte me bark , kisha deshire te qendroj vetem ne shtepi, formen e barkut e kam pasur vetem perpara, kam shtuar shume pak ne pesh. Tregona edhe ti simptomat tua ? te pershendes shume
Eda 1 (6 vite më parë)
Une kam nje djale 6 muajsh, barku nuk me eshte fryre deri ne muajin e 5, edhe pse femija ka lindur 4 kg, jam lyer, veshur, mbathur taka te larta, une kam ngrene shuume mandarina, ndersa gjerat e embla nuk kam dashur t'i shoh me sy, te gjithe me thoshin qe e ke vajze po ja qe gjinekologu qe ne javen e 14 ma ka qelluar, kur e ke djale te ajet buza e nalte, ndersa kur e ke vajze buza e poshtme, si dhe me vajza fryhesh dhe te trashet beli, kurse me djem vetem barku sikur 1 top, ndersa prapa askush nuk mund te te dalloj qe je shtatzane, si dhe thone ne anen e djathte eshte djale, ne te majten vajze.. Te uroj shuume sukses dhe shtetzeni te mbare e femije te shendoshe :))))
Mimoza 1 (6 vite më parë)
Une kam qene shtatzene ne djalin e madh. Nuk kam verejtur asgje tjeter pervec se grimin e dojsha shume, ne ushqim banane dhe kastraveca ato i perdorsha me shume. Jam kqyr ne bark shume here dhe ne prapanice bile bile vjehrra ime ma bonte oj Mimoza ty mjekja tka rrejt se ti djale nuk e ke po vajze se po kshyresh shume ka barku dhe mbrapa. Mirepo keto ishin vetem fjale. Edhe tash jam shtatzene i kom gati 4 muaj dhe kam te njejtat gjeste sikur tek djali 7 muajsh. Kshyrem shume rregullohem grimosem shkoj blej kastraveca edhe banane ka 5-6 kilogram edhe i ha per nje dite mirepo hala nuk e di se cfare e kam gjinine e bebes nuk po me tregon mjekja ende. Te pershendes.
Rezarta Mataj (6 vite më parë)
di qe kur eshte vajze merr shendet kudo dhe fryhesh ndersa kur eshte djale trupi mbetet po i njejte porse ke bark , zoti e falte me shendet Rezarta

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?