Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Kanceri në mitër

Pershendetje per nenat, a mund te me tregoni per kancerin ne qafe te mitres nese zbolohet me kohe a ka sherim dhe sa i rrezikshem eshte per moshat e reja? Ju lutem qka mund te me thoni rreth kancerit ne miter? Ju pershendes.

Diana (6 vite më parë)
Elon (5 vite më parë)
Pershendetje,un jam 14 vjeq dhe i kom vrejtur disa puqrra te kuqe ne gjuh as nuk me dhembin as kurgja amo jom merakosur sepse jan puqrra te kuqe qfar duhet te bej me respekt Elon
Gentaa (6 vite më parë)
Diana duhet te besh patjeter nje kontroll gjinekologjik dhe nese eshte vetem pucerr mund te kurohet ose me ilace ose bombardohet me rreze dhe hiqet, varet nga gjendja e saj..pucrra nuk do te thote qe ke semundjen e keqe por duhet ti rrish shume gati qe ajo te mos zhvillohet pa marre mjekim.mos u bej merak po ilaci me i mire popullor eshte te qendrosh larg stresit sepse truri eshte i lidhur shume me mitren dhe mitra eshte shume e ndjeshme.une te keshilloj ta marresh me qetesi por ama nen kujdesin e mjekut.mos e neglizho kete pune..uroj qe te behesh sa me mire, dhe te sherohesh plotesisht..
Diana (6 vite më parë)
Faleminderit per keshilla, mua ne fillim me eshte shfaqur si nje kokerr ne miter, po tash pothuajse eshte rrit shume nga momenti qe e kom verejte ate, deri sot jane bere 3 muaj, desha te ju pyes a eshte vone nese zbulohet nje lloj semundje pas 3 muajve?
Gentaa (6 vite më parë)
Pershendetje Diana, se pari duhet te largosh mendimet negative nga mendja jote, megjithese eshte e veshtire kur mendon se sa shume jane perhapur keto semundje... gjeja e pare qe duhet te besh eshte te besh pap testin qe mund ta besh ne cdo klinike gjinekologjike. Kjo duhet bere nga te gjitha femrat pasi kane kryer marredhenie intime pavaresisht nga mosha. Arsyeja eshte qe mund te zbulohet me heret dmth ne fillim, dhe mund te kurohet edhe me ilace, pa ndonje nderhyrje... une do thoja qe qafa e mitres eshte "e poshter" vertete dhe disa nga qelizat ne te mund te mos jene normale qe ne mjekesi quhen abnormal... me pas mund te ndodhe qe keto qeliza thahen dhe formojne ate qe ne ne gjuhen popullore e quajme "Pucerr" ( te cilen e zbulon testi per hpv). E me pas nese nuk kurohet formohet semundja e tmerrshme... POR nese kujdesesh per veten dhe e ben pap testin heret mund te zbulohen ato qeliza. Nese mjeku thot qe ka qeliza abnormale nuk do te thote qe ke semundje perfundimisht por duhet ta perserisesh testin perseri pas 1 viti. Nese edhe pas nje viti dalin perseri qeliza abnormale do e perserisesh pas 6 muajsh pap testin, e me pas kurohesh vetem me ilace... Por mos harro, nese shkon te mjeku vetem pasi te shfaqen shqetesimet mund te jesh vone... nuk ka asnje keshille bindese qe te parandalohet, e vetmja gje e sigurte per parandalim eshte testimi i vazhdueshem... une per vete e kam bere pap testin dhe do e bej cdo vit sepse nje gje shume e vogel parandalon ate shume me te madhen (se nuk dua t`ia them emrin) hahahaa... te pershendes dhe uroj te kem qene e qarte. Gjithe te mirat.
Eda 1 (6 vite më parë)
Pershendetje Diana, shpresoj qe nuk je e prekur nga kjo semundje ti apo ndonje e aferme e jotja, me sa e di une eshte sheruese nese zbulohet me kohe, kanceri eshte beninj dhe malinj atehere nese eshte femer heqet mitra por mund te perseritet por nese eshte mashkull heqet dhe me nuk perseritet. Zoti i ndihmofte te gjitha atyre qe jane me kete semundje :(

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?