Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Këmbet?
Pershendetje nena,nje e aferme e imja para disa dite e kishte djalin 4 vjeqar ne kontroll.Gjat kontrolles mjeku e vren qe djali e ka kemben e majt 1cm me te shkurter se te djathten.Djali nuk dallohet hiq gjat ecjes qe ka nje kemb me te shkurter .Deshiroj ta di a keni pas a po keni ndgju kesi rasti?Qfar keni ber a kan pas problem ne te ecur kur jan rritur.Do te jem mirnjohese nese sa do pak mundeni mu pergjigj se shum ështe ba merak.
T L (1 vite më parë)
(1 vite më parë)
Epo ortopedi nuk i paska kushtu shume rëndësi, sepse kuka kur del pak nga vendi, nuk bjen vet ne vend pa nderrmarr diçka, por shpresoj te mos jetë asgjë shqetësuese ndoshta se ka pa mirë.
T L (1 vite më parë)
Po zemer krejt kontrollat me rregull ja ka ba.kur ka lind ne spital i pat than ortopedi qe kuken e majt e ka pak jasht po kur e ka qu te ortopedi aj i paska than qe i ka ra ne ven se shum pak ka qen jasht.Pastaj qdo vit i ka bo kontrolla te ortopedi dhe i ka dhan qdo gje eshte ne rregull.Tani qe 1 vit kusherina ime e ka ndrru vendbanimin dhe mjeku qe tani i dergon fmin i ka than qe njeren kam e ka 1 cm ma te shkurt.Javen tjeter e ka terminin te nje ortoped te shohim qka pi thot.Djalin me pa tuj ec nuk vrehet hiq po kjo u bo mu tranu.
Teuta Sefadini (1 vite më parë)
Un e kom nje kesi rasti ne familje te burrit , nje gru kshtu e ka lind femin edhe gjate lindjes ka pase komplikacione edhe u lendu fmija e tash e ka pak doren edhe kamben ma te shkurte po me sa e kemi pa ne aj ska kurfar pengese veq se eshte ma pak e zhvillume e me dore te majt smunet me punu qaq se ska shume force . Vetem Noti munet me e permiresu kurgjo tjeter .
(1 vite më parë)
Tl a i ka bo djalit kontroll kur i ka mbush 6 javë? Apo si ka ba hiq kontroll me përpara. Me siguri e ka kuken e nxjerrur prej vendi, eshte shum problem se tash nuk vërehet po me kalimim e kohës rëndohet trupi dhe fëmiju shalon. Tash nket moshë qe ka ske as cka i ban ma,.. mjeku cka i tha ???
mana12 (1 vite më parë)
pershendetje une e kam pas rastin te vetja ime por fati qe une kam qen ende pa i mbush 1 vit mi kan dhan disa rroba pastaj kukat me jan barazu dhe kembet jan ber te njejta fash nuk kam asnje peoblem..por per rastin e jusj mebdoj se femiu eshte me i madh duhet te zhvilloj physioterapi dhe ashtici tij ende eshte i but besoj se ka me pas permirsime per ndryshe nese rritet me shum at her mundet te shkelmoj pasi nuk mundet 2 kembet njejt ti qoj dhe gjithmon nese qendron gjat ne kembe do te ket dhimbje te kembeve..shpresoj te gjeni zgjidhjen e duhur

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?