Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

A vjen gjini tash??
Oj nena kam djalin 6 javesh, kam pas gji po tani me hupi ndoshta prej lodhjes nervozes pagjumsis e tash kom ardh te mami po pushoj. Mami po me thot qe mundet me te ardh gjini edhe tash nuk eshte vone. Nese eshte ashtu po du me i jap zor me pi e me honger ma shume sepse me shishe marova.. A i ka ndodh najkujt qe i ka ardh gjini pas disa javesh?
Mjalta Mjalta (1 vite më parë)
Meliza Brajshori (1 vite më parë)
Flm l&a
(1 vite më parë)
Meliza po asht e vertet qe caji zi (rusit) ta bjen gjirin, ama nuk asht i shëndetshëm..a e ke vrejt qe pak mja tepru te len pa gjume. Ti pi ma mire ice tea edhe pse edhe aj ka ne permbajtje caji te zi.. pi ajran sa ma shumë ta bjen gjirin edhe nuk i ban keq bebit
Meliza Brajshori (1 vite më parë)
Sa qudi mike kunates time pediatri mehmetali azemi ika than per qaj rusi edhe vertet asaj ja bjen gjirin shum per ata edhe une po pi bile ka 3 sepasna dit valla flm qe me tregut ama asajna qe 1 vit aj pediater ika than per qaj mos blej ksi qaja per stimulim pi qaj rusi mjaft kime pas ncncnc edhe kta mjeket si jan flm nga ju se nuk do pi tash e tutje
Mami I Nitit *** (1 vite më parë)
Mjalta shtine sa ma shpesh ne gji se sa ma shum thith beba stimulohet qumshti pa thith beba qumshti spot vike un kam nga pervoja sa ma shpesh qe i jepi djalit ma shum mvjen kur tuntohet shtine mas pari ngji e lere let thith edhe hiq kurgja mos paqt dita dites vjen tutu kthy gjini gjdo gjys ore afroja gjinin se kur nuk thith beba ha e pi sa dush spot vike vetvetiu
Dafina A A (1 vite më parë)
Edhe nese te ka ik krejt e ske asnje pike, mundet me tu rikthy nese ke vetbesim. Largoje nga koka mendimin se ske qumesht. Largoje stresin se pari. Pusho sa me shume. Shtine sa me shpesh ne gji. E rendesishme eshte qe kur e shtin ne gji, lirohu teresisht. Leshoje trupin, mos u shtrengo. Bej dush me uje te nxehte dhe beju masazh gjinjeve, qe te lirohen te gjitha damaret dhe te te rrjedh qumeshti. Ha ushqime te lengshme sa tmundesh, uje, kos, tershere, caj per stimulim, por mundesh edhe kamomil. Caji i rusit nuk preferohet hiq. Ice tee mundesh. Boze. Uroj te tvije sa me shpejt. Por mos u dorezo assesi. Merr nje tas me uje te nxeht, qit nje luge tershere, nje luge mjalt edhe pije kjo recete ka shume efekt. Pastaj mengjes e mbremje ha ga nje pjate tershere me kos, mjalt dhe rrush te thate.
(1 vite më parë)
Oj yllza menjëherë pas lindjes vjen qumeshti diku ja4-5 dite masi ta lind beben. Dhe nese fillon qaty me marr gjirin edhe qumshti shkon duke u stimuluar e tu ardh ma shume, e nese kan ik 5 jave apo 6 e gjate gjithe asaj kohe sja ke afru gjirin asht zor me u kthy ma. Ama shpresoj qe te ndodh edhe kjo. Une ne vajzen e pare e di menojsha qe meniher duhet shumë qumesht me pas kalun 3 dit une hiq skisha, e kshtu ja dhash shishen qikes, kur me erdh manej shummm e ma ja jepsha po se ka marr dhe humbi gjiri. Shpresoj tna e munsoj zoti te gjithave me i ushqy fmin me gji :)))
Jana Jana (1 vite më parë)
Gjini osht ma i miri edhe ma i lehti ishalla kthehet se kuptohet qe me shisha ka pun ama edhe atyne jav merr doren mos e ka beba edhe gerqe e sdin a po kan me pi menon qe e ka per me pi nese shkon sipas udhzimit qysh me bo ateher ti ja bon njejt gjith ti munov msoja pak orarin kadal dal ja merr doren permarak. Javt e para ishin shumm vshtira ktoo i kalova edhe vet boll kom dasht me gji po pas shumm mundimev. Perfundova shish ishalla puShon rahatohesh e kthehet gjini
Bebi Bebushi (1 vite më parë)
Oj meliza mos pi qaj rusi qfar qaj rusi moj. Mjalta gjiu te vjen qysh jo maspari hekja shishen maje vetem ne gji pi uj sa ma teper edhe ha shendetshem edhe embel. Tershera ta bjen gjiun qumshti qaji nga hippi edhe gjumi nese ti flen edhe qumshti te vjen
Linda Lea (1 vite më parë)
Fute ne gji sa ma shpesh se pa thith djali esht e kot ha sa te dush nuk te vje gjiu. Te uroj sukses
Mjalta Mjalta (1 vite më parë)
Falemjnderit te dashura qe me dhat pak shpres sepse shume kam deshir me e rrit me gji po kam pak kur e ndrydhi me del qumsht pp jo per me e ngi e kom me u mundu me honger e me pi ma shume po edhe mu me rridhke saqe maica mu bojke uj po perniher hupi e tash kom pak po shpresoj qe ka me m ardh.
Meliza Brajshori (1 vite më parë)
Nashta sesht kumedit sa pesha mirpo gati qe 3 jav vetem me gji ekam
Meliza Brajshori (1 vite më parë)
Mjalta nese stka ik krejt ki pak ha pi meshum se te shtohet mike pi ice tea deri 3 litra ne dite une pi pij ha kos edhe tanhallve e dashur mua mu paku kur fillova kshtu 3 litra pi pi ice tea po ha kos 1 kg ne dite dhe tanhallve 2 dit 500 gr me beso mka ardh gjiri super mir mirpo prap nuk kam shtu pesh edhe qaj rusi pi sa mashum mundohu me zor mike pi vitamina nese ski apetit se ta besoj se jemi si afer me lindje andaj pi vitamina nese ski apetit dhe haj qeto kime pa qe kime pas mjaft gji une isha me.gji e formul tash vetem me gji vajza ika bo 5200 e sod 2 muaj ika bo
Linda Lea (1 vite më parë)
Mjalta po ta tregoj pervojem teme... un kam lind me operim dhe kur erdha ne shpi burri gjith diten ne pun un isha vetem dhe skish kush qe thojn nje pik uj me ma pru edhe u smuva gjdo gje qe hajsha dhe pijsha e villsha krejt dhe si rezultat mu pakesu gjiu dhe u bo krejt i holl. U detyrova me i shtu qiken formul se nuk e majke ngit gjiu por un qashtu ja kam jap edhe pse me djegshin damart e gjiut se qika thithke shum qashtu durojsha veq me stimulu mos mem ik krejt e masnej i jepsha formul edhe e shtisha shpesh ne gji veq per me stimulu edhe ngadal ngadal me kaloj dhe fillova mu ushqy mir edhe qumshti u kthy prap kur i boni qika dy muaj nuk dojke mo formul dmth i mjaftojke gjiu edhe sot e asaj dite qika mi bon tash 14 muaj un e kam hala ne gji. Kur me erdhi gjiu at here kur pijke qika njerin gji gjiu tjeter rrjedhke vet edhe krejt u lagsha. Mos u dorzo te pakten provoje ushqehu mir edhe maje bebin ne gji sa ma shum e ishalla ke sukses edhe ti masi ste ka ik krejt gjiu besoj ki me ja dal veq durim duhesh me pas
Mjalta Mjalta (1 vite më parë)
Po veshtire sepse djali kur po lyp me pi spo pret deri po ja pergadis shishen po kan shume edhe pse ujin e lo ne termos. Po zor se po vjell e spo ja boj asniher njejt gji kam pak me thon po mami po thot qe te vjen prap vetem ha e pi shume. Faleminderit per komentet nanaa
Su Ela (1 vite më parë)
Nuk e di mjalta,po ketu n protal kam degjuar nga nje nene se ka kokrra ne farmaci qe ta sjellin qumshtin,pyet njher.
Boa Shq (1 vite më parë)
Mjalta motra jem as 3 jav skishte gji se mori infeksion operimi e ne spital i dhan antibiotik e i iku gjini e si erdhi ma..qysh 3 javsh asht rrit me shishe me qumsht formmule e asht krejt i shnetshem e shum mir..sot asht gati 2 vjec e duket si me ken te pakten 3.
Lori N (1 vite më parë)
E pse marove me shishe mjalta ? Nese tvjen gjini mir po as me shishe sesht zor nese bebit i pelqen be qmos me qen bebi i shendetshem, un qiken me shishe e kom asnje veshtiresi spo e shoh mi la mi sterilizu shishet shum leht , uroj ta kesh me jet te gjat bebin.
(1 vite më parë)
Mjalta mu sme ka ndodh mem ardh ma gjiri masi qe mka humb. Kshtu qe se di cka met than. Ama nese nejher ka ardh dhe ka ik apet eshte zor met ardh prap

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?