Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Toksoplazma
O nena para nje muaji kam bere analizen e toksoplazmes dhe me doli negative 0.3. Deri ketu ne rregull tani jam ne javen e 31 dhe kot hyra te lexoj ne internet per toksoplazmen se nuk e dija cfare ishte dhe kur lexova tho te se nuk lejohet perdorimi i proshutave krudo. Ama une kam ngrene disa here gjat shtatzanise proshut krudo sepse nuk e dija kete gje. Ne fakt edhe gjat shtatzanise me djalin kam perdor dhe ateher toksoplazem negative e kam pasur a mendoni se perben rrezik dhe mund te infektohem?
Suela ♥? (11 muaj më parë)
Jona ♥ (11 muaj më parë)
Kenza, flm shumee.. bash u bona merak se mish nuk kom konsumu shume po longun me speca shume ma kojke e kom honger qe nja 1 muj shume..
(11 muaj më parë)
analiza e toxoplazmes dhe rubeoles behet cdo muaj..obligative eshte jashte te behen keto analiza...jona analiza behet permes gjakut....duhet pasur kujdes ne ushqimet e bylmetit dhe mishit ashtu sic e ka cekë ana lina si dhe pemet dhe perimet te pastrohen mire...
Jona ♥ (11 muaj më parë)
si behet analiza e toxoplasmes sepse une nuk e kam bere nuk ma ka rekomandu doktori? dhe ne cilen jave behet?
Ana Lina (11 muaj më parë)
Suela nuk ben me ngren po nuk besoj qe ke ngren ne sasi te madhe sa ti ben dom bebes.,beba ushqehet me shume nga vitaminat qe merr.. Hiq pa pas probleme toksoplazmes ne shtatzani nuk ben me ngren mish poeshut,edhe per ju nana qe jeni shtatzan mishin vetem nese e zin shume dhe e fergon.Cfardo lloi mishi mos e hani pa zi..gjat shtatzanis eshte i domshem. Qumeshti jogurti margatin duhet te jen te pasterizuar nese do mos te jwn te domshme.
Suela ♥? (11 muaj më parë)
Une edhe qumshin gjithmone te pa zier e kam pire ama skam pas kurre toksoplazem ne asnjeren nga shtatzanit. E tani prandaj u friksova kur lexova ato materjalet ne internet
Necinije Bebe (11 muaj më parë)
Un pata abort nga toxo po se kam ditur se e kam dhe cdo gje kam ngrene ndersa tash jam shtazan dhe mka dal negativ por mjekja me tha te bej kujdes nga mishi proshuta qumshti se te gjitha duhet te jen te ziera mire ndersa pemet dhe perimet duhet max te jen te lara mire dhe kujdes duhet te kem.mos me bjer imuniteti se kur ke imun te dobet te ngjallen srrish
Ttoole1 ... (11 muaj më parë)
Pasi te ka dal negative mos u frikso se edhe une ne shtatzaninn e parafundit kisha pas toxo pozitiv e kam abortu se kam hanger shum mish terrur e proshuta e sene qe nuk ishin te mira ne shtatzani po skam pas dijeni ama ma\'s shumti po vike deri te toxo me pas kontakt me fece maceeve mos u frikso tash se gati e ki vetem ruju kto dit deri ne lindje
Linda Lea (11 muaj më parë)
Mu mjeku me ka tregu prej fillimit te shtatzanis par e edhe tash te dyten prap me tregoj. Masi ka dal negative mos u bej merak po mos kunsumo me. Ndoshta nuk te bejn asgje por rreziku ekziston.

/komuniteti

/anketa

A është mëmësia më e kënaqshme se sa që e keni pritur?