Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

A mund ta ruaj ushqimin e bebit ne frigorifer?
Sot i pergatita bebit ushqim :karrote,patate,brokoli dhe pak qepe, 4 luge i honger bebi e me teproi disa. A mund ta ruaj ne frigorifer per neser,a duhet patjeter me ngri.?
Jona Jona (11 muaj më parë)
(11 muaj më parë)
luljeta djalin e paske shume.mire me peshe...une vajzen e madhe e kam 28 muanshe dhe kur e kam mat pars 3 muajve peshonte 12.500kg edhe dr me tha qe eshte mire me peshe...kjo shume me zor han..peme hiq..edhe perimet me zor..e vogla shyqyr per masha-llah han mire
Luljeta Berisha (11 muaj më parë)
Happy Mum & Lori 24 shum mire keni thash normal qe hipat ruhen se i kan ato perbersit e vet edhe hipi kur ta hapesh as ata brenda 24 orve nuk perdoret ma edhe un veq me pas naj rast qe me duhet per shpejt e shpejt se nuk i preferoj shum ja pregaditi te freskta. Me jet gjat femijet
Luljeta Berisha (11 muaj më parë)
Kneza ime mashalla mir po ushqejka qika me jet gjat rrushja paska apetit dita tash shum shkurt po i bika me hanger mir un djalin e kam 1 vit e dy jav po ma shum se tri her spo muj mi dhan po qohet von mengjes e flen dy her ne dit edhe flen mir e po i bjen shum shpesh me hanger i ka 12 kg a esht mir me pesh se me ec ja ka fillu 11 mujsh e lun me top kurr nuk ulet deri ta qes me fjet.
** Happy Mum** . (11 muaj më parë)
Po e cekan dhe tjerat qe jane ne komentin tjeter qe sban meu ngroh perseri. Perveq qe skan asnje jane edhe te demshme. Ato ishin vetem disa qe i di se ka plot tcilat si di un. Asgje sishte
(11 muaj më parë)
Po fitore qato dyjat ok, qepën ashtu kshtu sja jap un deri vonë. Ama shembull, kungulli, karrota, brokoli, lulelakra, . Sidoqoftë flm shumë per sqarim
Lori 24 (11 muaj më parë)
Un kurr nuk ua kam dhan ushqimin as te drekes ne darke ,ose e kam tret ose e kam har vete po fmive gjithmon ushqim te gatuar pune 1-2 oresh
** Happy Mum** . (11 muaj më parë)
Jane njen ser ushqimesh qe sben me u ngroh perseri,qep,selino,oriz,mish pule,patate,rrepa,spinaq etj etj
(11 muaj më parë)
edhe une fitore kam lexu sidmos patatja nuk po u preferojke me u dhan pas nje dite per shkak te bakterieve qe po u bejshin ne patate...dhe poashtu sic e ke ceke ti i humbin vlerat ushqyese...une per vete preferoj per femije cdo gje te fresket,eshte me e shendetdhme dhe me e sigurt..dhe e dyta nuk preferoj 2 dite radhazi ushqim te njejte...secili i ka rregullat e veta ne ushqim per femijen e vet dhe secila treguam pervojat dhe shprehite tona ne ushqim per femijet tone tone..te gatshmet dihet qe permbajne konzervues te ndryshme per qendrueshmeri..as ato nuk i preferoj per vete
** Happy Mum** . (11 muaj më parë)
Gentaa ka plot plot arsye disa po ti numroj Patatja kur rrin leshon toksina,qepa mbledh bakterje,mishi pules,orizi etj e disa sben asesi me qendru. Plus qe ata te hipp i shtojn aditive per mes me u prish e ne perderi sa kemi mundesin me ja bo te gatshme pse me i dhen diqka qe ka shtesa per te qendru ma gjat.
(11 muaj më parë)
Ushqimi freskët qe ban vet spo bojka me rujt?? E tegulla hipp qe u mbush para 1 viti, mas hapjes qëndron edhe 2-3 ditë tjera... a ban me ditë pse spo bojka me rujt??? JONA unë spe di pse spo bojka,, po un kam mendim tjeter, ushqimin qe e pregadit per shembull dreken, e ndan ne 2 pjese, njeren ja jep, tjetrën e len mu ftohë mirë mandej e mbështjellë ose me ni tegull me kapak e mbyllë edhe e fut ne frigorifer per neser. Kur ta nxerr mundesh me fut ne uji te ngroht.
(11 muaj më parë)
vajza i ka 7 muaj...e ushqej ne mengjes ne ora 11 ose 12 se zgjohet vone 200 gr peme me polente ose peme me oriz..ose peme me tershere ose supe me perime...ne ora 2 i jap desert flan te vanilles..ose te qokollades ose karamelit dicka te gatshme....ne dreke ora 4-5 perime me.mish 200gr dhe ne darke 2 jogurta pemesh (100-130gr) dhe gji pine nja 3 here gjate dites por jo shume....vajza ka apetit koxha shume. me i jep ma shume han por une i jap 200 gr ne racion ushqimi me rekomanndm te pediatres ne kete moshe racioni ushqimit duhet te jete 200 gr nderkaq i pemeve ose jogurtit 130gr
Lori N (11 muaj më parë)
Jona un gjithmon te fresket ja boj , ajo qe tepron e derdhi ndersa ka plot nena mbar boten e pregadisin ushqimin dhe e fusin nkutia tvogla ne friz asnje vler ushqyese se humb hiiiq ...esht zghedhja jote te pershendes.
Luljeta Berisha (11 muaj më parë)
Kneza imd sa mujash e ki bebin edhe sa her ne dit e ushqen se mbas gr mir po hajka
Luljeta Berisha (11 muaj më parë)
Edhe un te kisha preferu si te gjitha nanat qe e kan cek per mos me ja rujt ushqimin as un kurr nuk jav kam ru edhe nese me ka tepru.
(11 muaj më parë)
une kurre nuk ia ruaj ushqimin..tash vec ia kam marre doren dhe ia bej fiks 200gr...nuk preferohet ...me mire dhe me i sigurt i fresket
Alba Alba (11 muaj më parë)
te keshilloj te mos i japesh ushqime qe kane kaluar me shume se 5 ore qe nga koha e pregatitjes, as te ngrohura per here te dyte.
Lorna Emel (11 muaj më parë)
Jo jo mos e ruaj..gjithmone bebit beja te fresketa ushqimet..
Esa : (11 muaj më parë)
une se kisha preferu me ja rujt e dhan diten tjeter por ma mir bej me pak sa han femija dhe jepja te fresket.
** Happy Mum** . (11 muaj më parë)
Asnje ushqim i fmijve nuk eshte mir me u ruajt ne friz,sidomos patate e qep ato qe kane. E mu ngri i hup vlerat ushqimore qe i ka e mandej i bje qe po i jep diqka veq me ngi,jo me vlera ushqyese.

/komuniteti

/anketa

A është mëmësia më e kënaqshme se sa që e keni pritur?