Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Java 33 me është leshu ujori
Pershendetje nena mua dje kah ora 5 mu leshu nje sasi e ujorit te bebes dhe me urgjenc u nisa per Prizren,aty me ben kontroll dhe me tham me ardh ne Prishtin sepse nese lind duhet me ya qu beben atje,ktu me kontrollu an gjendje isha e halit 1.5 centimetra po beba ka hala uj dhe in shaa All ah mos po muj me shty edhe naj dit,sepse beba e vogel rreth 2 kg,nena a keni pas ndonje rast te till si e keni kalu gjithashtu pare I nderrova te brendshmet dhe me ishin bo me sekret te kaft sdi jan e hutuar in shaa All ah bahet mir
Vjollca Krasniqi (11 muaj më parë)
Suela ♥? (11 muaj më parë)
Vjollca ngushellime. Mos e ler shum mbas dore viziten sepse bebi mund te mos ker uje. Te uroj gjithe te mirat
Vjollca Krasniqi (11 muaj më parë)
Amin faleminderit shum erina
Erina 4 (11 muaj më parë)
Ngushllime vjollca Zoti e meshirofte ty zoti te ndihmofte insh all ah kalon.Mire deri ne fund
Vjollca Krasniqi (11 muaj më parë)
Suela po kam ardh ne shpi para nje jave,skam pas kohe te kyqem sepse kam pas rast vdekjes ne familje,prap me ka thene me I shtru ne spital tash se di kur shkoj,faleminderit shum per interesimin
Suela ♥? (11 muaj më parë)
Vjollca si po shkon si je?? A ke shkuar ne shtepi apo akoma ne spital?
Suela ♥? (11 muaj më parë)
Un te thash vjollca per pesh mos u merakos hic vetem problemi i frymemarrjes dhali i xhaxhait tim ka lindur 700 gram dhe esht sot 20 vjec 2 metra cun ke qef ta shofesh kur i thone hahah. Te uroj gjithe te mirat na lajmero presim lajme prej teje
Lule Amela (11 muaj më parë)
Vjollca as mos u ban merak hiq se kam nje te aferme qe lindi para kohe dhe beba i peshonte 2.100 po e mbajten ne inkubator per nje koh dhe tash fal Zotit asht shum mir tash mduket i ka 2 muaj e gjys,
Vjollca Krasniqi (11 muaj më parë)
Faleminderit shum nena te dashura me keni dhene shum fjal te mira in shaa All ah shkon mir gjithqka
Bebi Bebushi (11 muaj më parë)
Vjollca kur e ka bo kismet Zoti bebja ka me ardh ne jete per me ta shtu moralin po te them qe shum perparsi ke qe ujin e ke te paster te kthjedht dhe mire te kan then nenat vazhdo konsumo uj me teper dhe ishalla ke fat me shty edhe disa dit.
(11 muaj më parë)
Vjollca mos u bon marak e dashur e di se po kalon ni koh plot stres un linda vajzen fmin e par qat dit se jam hi javen e 36 po um ka ra me ndjet klink aty ku lindin bebet e vogla ktu ne gjermani vajzen e kisha 2400 po kish ftoft e ma mbajshin krevet me nxwmje per me ju stabilizu temperatura aq shum kam qajt ato dit saqe mbas lindje gati rash depreson te fell.. po aty kam pa shum bebe te vogla po aq te forta saqe jam qudit mjeku thojke kur o fryti i shendosh pesha ska rendsi e merr kadale sot vajza jem ka bo 2 vjet besom ka ec shum heret ka fol shum heret kurr sma nxan gripat djali se ka lind javen e 39 besom se esht i trash e krejt po ni grip kojshi me ra ati i bjen quditna qata po thom kurseje veten pi stresi qysh ka thon zoti..
Umm Zuhejr K (11 muaj më parë)
Konsumo sa ma shume Uje tash , kom ndegju qeshtu ni rast ska pas uje i kan than mjekt pi 5-6 litra ne dite
Lanika Lanika (11 muaj më parë)
Shumm mir pra se ato i ndihmojn bebit shum per mushkri qe mos me pas problem pas lindjes
Vjollca Krasniqi (11 muaj më parë)
Po lanika qe dy her jan tuj mi jep,shum ishin te shtira
Lanika Lanika (11 muaj më parë)
Vjollca a ti kan jap ineksionet per mushkri te bebit??
Vjollca Krasniqi (11 muaj më parë)
Arya ashtu me thojne edhe mjekt nje dit me e shty është mir per beben,suela faleminderit e dashur zoti na paste ne dore
Suela ♥? (11 muaj më parë)
Vjollca mos u bej merak per peshen se pesh bebet shtojn shpejt un ne javen e 38 e linda 2.800 dhe sot tre muajshe i ka 6 kg gati kshuqe mos u merak per pesh por esht i vogel per frymemarrjen vetem ket hall ki. Zoti te ndihmofte dhe na lajmero ishalla e shtyn sa me shum
Ttoole1 ... (11 muaj më parë)
Uune. Edhe pak po nisem per spital ta shoh nese osht uji bebit apo jo.. Po ndodh qe gjej dr te mir ne spital ta kryej lindjen sonte ose neser ne mengjes
Arya Arya (11 muaj më parë)
Tole disa po thojne se mundet uji bebes mu derdh edhe nga pak , mua nja dy here pasi kam urinu me dilnin pika uji qe si kontrolloja dot aq sa mu lagnin mbathjet , e heren e fundit u tremba goxha se i mora ere per te kuptu nese ishte urine por nga era mu duk si uji bebes se akoma e kam nder mend eren e ujit te kaluar. Neser e kam kontrollin do ta pyes mjeken. Interesohu edhe ti
Arya Arya (11 muaj më parë)
Vjollca te kuptoj e dashur, te njejten ndjesi pata dhe une kur mu derdh uji bebes isha shtrire ne krevat dhe filloi te me rridhte si uje i vaket ne menyre te pavullnetshme menjeher jam cuar ne kembe dhe mu ka derdh ne toke e vazhdonte nuk mbaronte. Me mendjen time nja 1 a 2 litra uj mund te me jete derdhur ama kur shkova ne kontroll uji bebes dilnte ne norme saqe sme besonin mjekt kur ju thosha mu ka derdh uji. Kshuqe rri e qete se bebja ka shume uje sikur edhe nje dite ta shtysh me teper mire eshte. Vetem rri ne spital te jesh nen mbijqyrjen e mjekeve. Uroj qe cdo gje te shkoje mire per ty dhe bebja dalte e shendetshme e Zoti i paste dhene jete te gjate
Anik. A (11 muaj më parë)
Vjollca nese beba ka hala uj mjaftushem ndoshta mundesh me shty shtatzanin hala.. inshaa A llah e shtyn edhe pak.. e per sekret te kaft qe tu kan bo brekt me siguri e ki nga kontrolla me duar qe ta kan bo mjekt .. ne dor te Zotit e dashur !
Vjollca Krasniqi (11 muaj më parë)
Po nana te dashura beba ka hala uj dhe mjeket me thojn qe me terapi e analiza ya shohim dej kur mujm me e shty,sa ma shum me shty aq ma mir per beben
Vjollca Krasniqi (11 muaj më parë)
Tole isha Rat dhe u lag dysheku kogja shum sikur nje got me derdh me uj,dhe u zgjova ne Kembme filloj te me heci neper kem ne nuk i ndalke ishte siku uj i vaket dhe i kthjellet dilte pa vullnetin tim,sa jam tut o Zot sepse kurr nuk me esht derdh ne asnje shtatezani
Lanika Lanika (11 muaj më parë)
Tole joo be ski qka friksohesh pa lind ski qare hahaha mos u bej merak hiq me stresu veten pa nevoj mos u ban tuce hahaha
(11 muaj më parë)
Vjollca mos uban merak masi paska uj bebi siq paska than lanika ka shum raste bebat kan lind mat vogla dhe kan mbijetu bebi yt sqenka ivogel sidoqoft te uroj qdo te mor ty dhe bebit e mos e ben veten merak ne dor te Zotit
Ttoole1 ... (11 muaj më parë)
Amin lanika in sha all ah po shum po friksohna sdi pse :(
Lanika Lanika (11 muaj më parë)
Tole pse ne stres ti edhe me lind tash ska problem thuj shiqyr qe te erdh koha me lind e mu shliru e me pas bebin ne krah ski pse stresohesh asgj si esht me se miri do e kalosh
Ttoole1 ... (11 muaj më parë)
Lanika ashtu po mendoj e lajmrova dr po pres prgjigjie te shoh se qka me thot perseri jam shum Ne stress :(
Lanika Lanika (11 muaj më parë)
Tole shko bone nje kontroll tek mjeku aj e din a esht paksu ujit bebit ose joo ishalla ke lindje te leht e bebi te shendosh
Lanika Lanika (11 muaj më parë)
Sekreti i kaft mundet me qen tapa mukoide
Lanika Lanika (11 muaj më parë)
Vjollca nese bebi ka uj ende mundet shtatzania me vazhdo nen mbikqyrje te mjekut pesh nuk qenka e vogel kam degju plot raste qe bebi ka lind me pesh 1kg e gjysem dhe ka mbijetu pa problem ishalla at fat e ka edhe bebi yt mos u brengos rri e qet
Saritaaa (11 muaj më parë)
Vjollca un radtin si tanin e kom pas ne javen 32+2mu leshu ujt po jo ne sasi te mashe vetem kapak kapak vetem our u qojsha ose kur livritsha ne krevet me ndrru pozicionin dhe mbas ni jave me rroken dhimt zakonisht atyre qe ju derdhet ujt heret nuk shkojn gjat po ishalla e shtyn edhe naj dit vajza ime ka lind 1892 gr dhe ka qen shum mir me shender mos u bo marak per pesh se e marrin veten shum shpejt tash eshte 3 vjet e gjys dhe nuk vrehet qe isht para kohe uroj qe gjithqka te shkoj mire me ty dhe bebin
Erina 4 (11 muaj më parë)
Nuk kam pas kesi rasti zoti te ndihmofte e ta lehtesofte gjendjen mos u brengos se insha llah ke.Me.Kalu si eshte.Me.Se miri
Ina Ina (11 muaj më parë)
Vjollca un nuk kam pas kshu rasti vec desha te them zoti te ndihmoft e in sha llah te shkon Mir deri ne fund e gezohesh me nje bebush te shendosh
Ttoole1 ... (11 muaj më parë)
Vjollca qysh e. Dallove ujin a pate shum me tu lag edhe kembet apo vetem breket sa her je ndrru se edhe mu prej prom pom lagen kogjo shum e spo di a uji a sekrecione ty zoti te ndihmoft ndodh Qe mun e shtyn hala masi ka beba hala uj po tash mjeksia e fort mos u bo merak kurgjo bebi paska pesh mire

/komuniteti

/anketa

Sa teste të shtatzënisë keni bërë derisa keni besuar se jeni me të vërtetë shtatzënë?