Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Kuptimi i emrit Genar

Pershendetje nana dashta me ju pyet nese ndonjera nga ju e din kuptimin e emrin Genar dhe Biork dhe a jane emra mysliman apo katolik dhe nese keni ndonje emer mysliman me ndonje emrin dhe kuptimin e tij? Ju falemderit shume.

Fadile Demi-vitia (6 vite më parë)
(6 vite më parë)
Fadile e nderuar te uroj nje lindje te mire dhe nje femi te shendetshem e te Hajerit, ti nuk ke bere asgje te keqe me pyetjen tende perkundrazi je tregu shume e kujdesshme ndaj femijes tend si nene qysh edhe te takon dhe je tregu e afert me nenat ne kete portal duke kerkuar mendimin e te gjithave, ani pse debati i nxe pak si shume mirpo ndodh ndonjehere dhe kjo e deshmon se njerezit kane mendime te ndryshme rreth qeshtjeve te ndryshme... edhe nje here te deshiroj cdo te mire http://antraxi.tripod.com/id13.html provo te qeky linku e nderuar mbase mund te gjesh ndonje emer qe ta don zemra per djalin tend shume suksese
Fadile (6 vite më parë)
Pershendetje nena ju kerkoj falje sinqerisht nga gjithe kjo rremuje qe eshte krijuar per shkak te pyetjes time, une mendova dhe shpreha deshiren te me ndihmonit ju mua sepse keni femije dhe e dini me mire se une se cfare eshte te emertosh nje femije me nje emer te bukur dhe kuptimplote nuk ma morri mendja qe do vi deri ketu se nuk do e kisha bo kete pyetje kurre ne jete po ta dija do kerkoja ndihme ose edhe keshille me ndonje faqe tjeter me vjen keq shume nese ndokush eshte prekur me falni une vetem dashta me shpreh entuziazmin tim deshiren time qe eshte per femijen tim ta rris me nje fryme si jam rritur une dhe gjitha ju gjithsesi ju kerkoj falje serish ju pershendes jeni shume te mira kur behet fjala per kthimin e pergjigjeve qe kerkojme cdo kush nga ne, ju falemderit nga zemra dhe ju uroj gjitha te mirat juve dhe bebeve tuaja, tung.
(6 vite më parë)
@Admin ,ne fakt une thjesht e shpreha mendimin rreth debatit te bere dhe ja dhash po ashtu mendimin Diles ne lidhje me kta dy emrat e lartpermendur, i permenda disa emra shqip dhe e pergezova per deshiren e mire qe ti veje femijes se saj nje emer te mire dhe me kuptim ( ne kete rast musliman ) nuk e di qka pat fetare aty gjithashtu thash se eshte mese e rendesishme qe emrat te mos jene te huaj dhe pa asnje kuptim dhe ne fund thash te kete respekt te ndersjell ndermjet nenash sepse femijet e marrin mesimin nga nena dhe nese nenat jane te sjellshme ska se si te mos behen edhe femijet te till dhe nenat i pergezova me ate Edukatoret me te mira qfar ne fakt edhe mendoj se eshte pikerisht ashtu e ne fund krejt thash : kur edukon nje mashkull e ke edukuar vetem ate ndersa kur edukon nje femer e ke edukuar tere shoqerine ( sepse kjo femra eshte edukatrore e femijeve e femijet bashkarisht e bejne shoqerine ) prandaj sinqerisht u ndjeva e ofenduar me largimin e komentit tim sepse une ne komentin tim nuk bera asnje lloj propagande apo lavdrimi te fese siq e ceke ti ani pse une mendoj e kom drejt me shpreh mendimin tim se vet krijimi i femijes eshte shkence ne vete ( mrekulli ) e shkenca pa fe eshte e cal ( ose me te meta sic do kuptohej ma mire ) prandaj ju lutem jini me objektiv ne seleksionimin e qka duhet postuar dhe qka jo respekt per te gjitha nenat edhe per adminin pavarsisht veprimit paraprak ; )
(6 vite më parë)
Paska te qeshur edhe prej te keqes.Kur e pash ate qe keni bere me te vertet qesha ne vetveten time.I drejtohem me respekt admin,shkrimet te cilat jan postuar skan qen shkrime te cilat kan permbajtur ligjerat fetare por vetem i jemi drejtuar louise(e cila preku fene) te ciles i tham se ato qe thoshte per fene jan te paverteta.Fjalet per fe qe jan perdorur jan vetem nje copy paste nga louise,andaj te keni kujdes.Te keni kujdes dhe ju sepse ofendoni nenat me kete qe bete.Secili njeri ka te drejt te shpreh mendimin e tij i cili eshte ne te mir te shkruesve(jo te flitet palidhje).Andaj,nese eshte dashur ti hiqet dikuj shkrimi,e dime fort mir se kujt u desht ti hiqet,asaj e cila e hapi kete tem e cila nxiti keto shkrime(louise).Shikoni shkrimet e saj te cilat jan fjal pa vend ,fjal qe ofendojn nenat muslimane.Mos mendoni qe do te rrim te heshtur ateher kur ndytet feja jon,fe e te cilave e shumicave nennave eshte.Andaj per te mos ardhur deri ketu keni kujdes e fshini shkrimet te cilat nxisin debate te tilla. Ne shum mir e dim qellimin per te cilin jemi ketu,mirepo si duket disa kan haruar pse jan e disa i mbyllin syt e tyre ne shkrimet e disave.Ju them edhe njeher,gjith kjo qe keni ber eshte nje padrejtesi e madhe.Mirepo megjithate shpresoj te permiresohemi qe te gjithe.Me respekt besa k
Bebaime Admin (6 vite më parë)
Vërejtje: Si duket disa nuk e kanë patur të qartë se çfarë kemi shkruar, për atë arsye janë fshirë postimet! Portali bebaime.com nuk është vend ku mund të diskutoni rreth fesë, të gjitha postimet ku shpjegohet rëndësia e fesë do të fshihen. Për të tilla tema egzistojnë portale tjera. Ju lutem respektoni rregullat dhe mos harroni qëllimin për të cilin jemi këtu. Gjithë të mirat.
Dita Rrustemi (6 vite më parë)
ju falenderoj qe keni marre masa qe mos te ofendohen fete nga nenat...ju pershendes tung..me respekt Dita...
Bebaime Admin (6 vite më parë)
Përshëndetje të nderuara Portali bebaime.com ju ofron mundësinë për të këshilluar njëra-tjetrën, dhe është plotësisht në rregull nëse një nënë kërkon ndihmë për t`i ofruar rreth përzgjedhjes së emrit islam dhe/ose të krishterë, dhe kjo absolutisht nuk ju jep të drejtën të ofendoni apo të diskutoni rreth fesë (Preferencat tuaja fetare individuale mbeten zgjedhja juaj). Portali si i tillë, është i dedikuar vetëm për nevoja edukative në lidhje me shëndetin e nënës dhe fëmijës. Në lidhje me temat të cilat nuk kanë të bëjnë me qëllimin e portalit do të merren masa. Ju uroj shëndet!
Kosovare 1 (6 vite më parë)
Shum pershendetje gjith nenave,jam shum e knaqur me portalin ku na mundeson te pyesim ,te komentojme,te mesojme por nuk pajtohem kurrsesi me louise 1811 e cila thot se ,,un hyj ne portal vetem per te ndihmuar e jo per te pyetur\\\".Rritja e femiut eshte art dhe njeriu nga pervoja meson shum gjera pamvaresisht se din teorine,praktika te ben me te shkathet.Faleminderit nga ju louise qe ndihmon por mos nenvlereso se edhe ti perfiton nga ky portal e nga pyetjet e nenave.Nje thenje e nje dijetari,,ai qe mendon se di gjithqka ,ai ne te vertet nuk din asgje\\\"pa keqkuptime nene e nderuar por sa te rrosh meson(pse jo edhe nga nenat e reja)...
Buqja Sejdiu (6 vite më parë)
Louisa,me vjene mire qe lexon shume por nuk mjaftone vetem te lexosh shume mirpo duhet te dish se qka lexon dhe te kuptosh drejt ate!Ti porosite qe mos te diskutohen qeshtjet fetare ne kete portal dhe the se nuk do hysh ketu prap ndersa tash po e shohim krejtsisht te kunderten!Kujdes se po e kundershtojshe vetveten shume here!Pastaje duhesh ta bejshe dallimin mes dy gjerave mes te vertetes se islamit dhe jetes se disa muslimaneve ne bote pra keto dya detyrymisht nuk shkojne bashke gjithehere.Ti kur ke fol per jeten e femres ne afganistan ke thene se ajo perfaqesone realitetin e islamit jo kurresesi nuk eshte ashtu,marrim per shembull gruan ne kosove shumica e grave thojne qe i perkasine fese islame mirepo ato(disa)dalin gjysem te zhveshura,flasine fjal jo morale,nuk falen,luten...Pra nese i shohim keto femra me keto sjellje keshtu a mund te themi se islami qenka qe lejojka fjalt e sjelljet e keqia jo kurrsesi.Sa i perket qendrimit te islamit ndaj femres te propozoj te lexosh titujt si:gruaja ne islam,roli i gruas ne shoqeri...Do te kuptosh se sa shume e qmon islami femren dhe sa here engrit me lart se sa burrin..Uni ti ceku pak raste:nena ne islam ka perparsi ne respekt tre here me shume se babai,ne kuran asnjeh kaptine ska zbrit me emer te veqant per burrat ndersa per grat ka kaptine shume te madhe me emrin grat...Me dhimbesesh sepse je ra pre ekurthave te orjentalistave e ateistave te cilet luftojne dite enate qe islamin mos te paraqesine me fyteren e tij real por me kamofllazhe te cilat ti iceke disa prej tyre!!!Pra goditja me vdekje te cilen e ceke,perparesia e burrit ndaj gruas...Te gjitha keto nuk egzistojne ne islam ato jane rrena.Te keshilloje qe mos te besh propagand kunder fese islame sepse nenat mund te ndikohen nga ti pa e kuptu realitetin e gjerav ne fakt...
(6 vite më parë)
Olsa, e gjithe kjo vjen, sepse kexoj shume. Psh kam lexuar nje histori te jetes se grave afgane, e pershkruar bukur ne roman, dhe eshte bestseller Njemi djeje vezullues, te cilen e ka shkruar nje afgan, po ta lexosh, do ta lash ate liber me lote sesa vuan nje femer islams. E dyta, sapo e lexova, se edhe ato pak te drehta qe ua kane dhuruar grave afgane ne 2003, po ua hjekin tani, per shkake se ne baze te fese islame, burri eshte paresore, e gruaja dytesore. A e dini se sa femra te fese islame, goditen per vdekje me gute vetem se kane dalue vete jasht shtepise? Ose se kan zgjedhur vete se me ke do e kalojne jeten? Ose se sa e sa femra islame e diegun veten me benzine pse vuajn nga burri dhe skane te drejta? E gjith kjo, me dhemb ne zemer, se gjyshet e sterrgjyshet tona kane luftu e jane rrahur per me hjeke burka e shamija. Sa i perkete kosoves, e kam leshuar nga dashurija ndaj burrit tim, dhe udhetoj 6 here ne vit per ne kosove. E sa i perket se po mendoni se po lavderohem, tash a me genjy une se si nene qe jam muj me i kry punet vet, se skam nevoje as per ndihmen e pastrueses e as te burrit? Une vet kisha mujt me i kry krejt, por nuk dua, se atehere fitoj stres, e kjo ndikom te beba, e stresohet beba, mandej une edhe me shume, mandej beba edhe me shume edhe ska te mbaruar. Edhe ne familjen time, perpos vajzes sime kane te gjithe emra shqip, ose arab. Krejt cka kam dasht me thene, se po keqkuproheni e po i zmadhoni, se emri arab, eshte emer arab, pa marre parasysh fene, dhe nuk mundet asnjera me dal me thene se nuk eshte ashtu
Edlira Tirane (6 vite më parë)
Pershendetje nena! Do deshiroja te ishit me te permbajtura ne komentet tuaja pasi besoj se edhe Dilja qe ka bere pyetjen eshte ndier ne siklet nga disa prej komenteve tuaja. Gjerat jane shume te thjeshta, nese disave nuk ju tingellojne mire pyetjet qe mund te behen nga disa nena thjesht ta kalojne ate pyetje dhe te mos komentojne fare. E dashur Dile une kam 3 femije dy vajza Nadia dhe Amina, dhe nje djale qe e kam quajtur Enes- shoqerues miqesor, nese te pelqen vendosja. Per te gjitha ju nenat muslimane ose dashamirese te Islamit ju lutem mos u merzisni dhe mos u provokoni nga disa prej komentueseve ne kete pyetje.
(6 vite më parë)
Dilja, ke nje portal www.pertymoter.net shiko me duket se ke emra te fese islame.
(6 vite më parë)
Louise e dashur, deri diku po pajtohem me ty sa i perket aspektit te fese, por sbesoj se ketu ka fetar ekstremist qysh po i pershkruan ti...por nese te pyet dikush se cfare feje i perket, une kisha me than myslimane edhe pse jam rrit edhe une ne nje familje qe eshte fol gjithmone per atdhetarizem...fati jot ka qene qe je rrit ne nje familje te arsimuar...gjyshi jem i ka rujt lopte :)))...po prind e mi jan te arsimuar...te vlersoj per kshillat e tua ne disa pyetje te nenave, por asesi mos u mundo me ia imponu mendimin dikujt...psh as une skisha pas deshire qe fmija im me pas emrin, kristina, jozef etj etj...nje pyetje per ty, pse ike nga Kosova meqe qenke rrit ne kete frymen e patriotizmit e atdhedashurise?!
Albina1 (6 vite më parë)
Edhe une nuk pajtohem me kete qe Louise shume livdohet ketu jo andej jo kendej, po ketu kur ka thene se ne jemi shqiptaria e vertete eshte sepse kombi dhe vendi yne esht se jemi shqipetare kemi gjakun tone e jo te fees islame apo krishtere se vertet egziston vetem nje zot qe i ka kriju te gjitha e jo fete po sido qe te jete secili ka mendimin e vet dhe te drejten e vet per me zgjedh amo ne te vertete eshte nje zot e asgje tjeter.
(6 vite më parë)
Po prandaj Buqe e dashur, derisa nuk e mbane fene se sic jane rregullat, ski nevoje me luftu per fe, e me thane une muslimane, une muslimane, veshe ni burka, e mandej me thuaj qe je muslimane, sepse femres muslimane sban me ja pa askush floket, as duart, as kembet, as asgje, perpos burrit te saj....etj etj. Ndersa sa i perket familjes sime, une edhe gjyshin e kam me fakultet, dhe jemi rritu me moton Mos shikoni Kisha e Xhamija, se feja e shqiptarit eshte shqiptarija. e ky portal, edhe per me be pyteje nenat per dicka qe jane ne zor, ose nuk dine, ose ndonje keshille, e jo me perhape fe, une me qene dikus nga stafi, e kisha ndalu me u permend feja ne kete portal, sepse ky eshte per nena, e jo per fe. per fe ki boll tjera portale, edhe mund te dikutoni per fe, te kerkoni emra musliman, te krishtere apo hebrej, per me u krenu se mbani fe shkoni ne xhami e kishe e synagone e etu skeni nevoje
Buqja (6 vite më parë)
Louisa ngadal ngadal kujdes kujdes cfare po shkruane se me komentet e tua ne veqanti me kete te fundit po i ofendon nenat sepse besoje qe shumica e tyre i takojne fese islame, ti keshtu nuk po i sherbene as portalit as nenave perkundrazi je be shkak i shume konfliktve ne mes tyre. Ti nese ke fe tjeter ke ide te tjera ato mbaj per veti te respektojme na respekto nuk ta keqinterpretojme fene bile as qe merremi me te ashtu si po bene ti!!! Prandaj me vjenkeq per edukaten tende edukaten e familjes tende! Mu si muslimane me obligove te dal nga tema e ti sqaroje keqkuptimet tua ne lidhje me Islamin: 1.Hyrja ne internet nga nena muslimane nuk ka nevoje te kerkohet leje nga burri nese interneti shfrytezohet per te mire bile nese interneti te sherben per kerkim te dijes apo te formimit te shoqeris se mire mund te obligohet nje gje e tille. 2.Islami jo qe lejone punen nga gruaja mirpo shpeshher e obligon por normal brenda kornizave e kushteve te cilat ja mundsojne asaj nje jete te pasterte e morale e jo ne menyren te cien familje do shkatrrohej. 3.Feja nxit gjitheher ta mbroje e ruaj femren dhe keshtu udhetim me taxi ne rruge te shkurta brenda nje qyteti ska problem mirepo problemi lind kur te udhetojsh ne rruge te gjata dhe rrezikohet morali e familja ateher qdo njeri e ndalon veprimin e till. 4.Sa i perket ortakeve mjafton te ceket se asnje grua nuk obligohet me pranu ortaken veq nese don, pastaj shtrohet pyetja sa muslimane shqiptare jetojne me ortake? Thuajse hiq pra ska nevoje per blla blla... kalofshi mire.
(6 vite më parë)
jo LOuise,gabim je.ne nuk po merremi me inate e kotesira por ti je ajo qe hape diskutim te panevojshem ketu.neve as qe na intereson jeta jote,as luksuziteti yt,jeto jeten tende ashtu si do ti,POR mos ofendo dhe mos nderhyj ne deshirat e nenave tjera.ne nuk te ofenduam aspak,por lexo komentet se sa shume jane ankuar rreth pergjigjes tende!!!!!!!!me duket eshte e kot te diskutoj me shume,ti thjesht duket se je e dashuruar ne vetveten...
(6 vite më parë)
Lina e Dita, sa per mu, edhe burka veshni, edhe ofendoni tan diten, i don\'t care, perderisa kam ne jete cdo gje qe nje femer vetem mundet me enderru, e ju vazhdoni me blla blla blla, me inate dhe kotesira. Uroj qe Diles me i linde djali i shendetshem, e le tia vej emrin mu si te doje, se as nuk e qeli me kurre kete forum, se e keni ba si me qene ne xhami, nuk diskutoni per pyetje e probleme, por per kotesira
Dita Rrustemi (6 vite më parë)
me keq se me pas trurin e servum skaa se me pas qen e lexuar do ishe me me edukat..se ketu ke rendu nje pjese te nenave qe jan muslimane qofshin praktikante ose jo do te ndiheshin keq mirpo sme qudit ti se ku te lexosh me te gjitha zihesh ne secilen pyetje...mos me pas qen qe shkollomi e punojm e dalim shetitim kur te dojm skishim dite me hy as net as shkrim lexim po secila prej neve nenave eshte me e ditur se tjetra e i gezohem ketij fakti shumee.dallim qe po e cek e kam sqaru prej ne fillim...dhe sa per informat djali im emerohet ne gjuhe shqipe LENDRIT..e ti internacional e ke e kishe po ja mabn anen shqiptaris e kendej na imponon mendimin se duhet mos me lan emra jo shqipetar...
Eda 1 (6 vite më parë)
Dile e dashur te uroj lindje te lehte dhe nje bebe te shendoshe, jeta do te te ndryshoj per te mire kur te vije engjulli i vogel ne kete bote. Mos u shqeteso per komentet sepse kur ka shume gra cdo here behet si ne pazar lol. Te uroj te gjitha te mirat e botes, zoti te ndihmofte.
(6 vite më parë)
Aman moj Louise e bere ketu forum fetar,nje gje qe nuk na ka hije me diskutu sepse ketu ka nena me fe te ndryshme.asnjeher deri tani nuk kam lexu kete lloj komente ne lidhje me pyetjet rreth emrave ne kete portal.nese nuk te pelqen pyetja thjesht kaloje,nuk ka nevoje te i ofendosh nenat pse mendojne ndryshe.nuk kam asgje personalisht me ty,por nuk pajtohem me kete nderhyrjen tende tek pyetja e Fadiles.Dile,dhasht Zoti qe te lindesh me kollajllek dhe me nje bebe te shendetshme,emrin verja ashtu si mendoni qe eshte me se miri.
(6 vite më parë)
Po Eda, pasi qe i ke dy fakultete, meso njehere e pergjithmone qe nje ener arab = emer islam dhe i krishtere Une emrin tim e kam shqip, edhe burri e ka shqip, dhe vajzes ja kam len emrin internacional. E fene se keni nderru, e as nuk e mbani siç duhet, po ta mbaje sic duhet nuk kishe pasur lieibe nga burri me hy ne internet, as me hyp ne taksi kur shoferi eshte mashkull, as me punu, as me dale ne rruge pa burrin, i kishe pas edhe tri ortake ne shtepi
Fadile Demi-vitia (6 vite më parë)
pershendetja nena me vjen keq nese nga pytja ime kan dal gjith kto fjal nuk eshte se un bej dallim ose se nuk me pelqejn njerzit qe i perkasin fes tjeter apsolut jo zoti eshte nje dhe aj i ka kriju gjith njerzit po kam deshir qe edhe djali ime te ket nje emer te bukur sikur femijet e juj qofshin vajza apo djem emri im dhe i burrit tim ka kuptim musliman dhe pse jo edhe emri i bebit tim te ket ket lloj kuptimi tash nuk di si klasifikohen a hyn n at pjes ku ju thuani arab apo shqiptar apo si mendoj un musliman dhe ndoshta kam ber gabim qe kam postu ket lloj pytje me vjen keq nese nuk eshte e drejt te pys por pata deshir qe te ndaj mendimin tim me tuajin por gjithsesi ju falemderit shum shpresoj t jeni te gjitha mir ju dhe bebet tuaj kjo eshte me e rencishme edhe nese jeni myslimane apo katolike ju pershendes gjithave un mezi pres ta sho bebin tim eshte fmija jon i par kjo per mua ka me se shumti rendesi dhe shpresoj qe te lind mir un dhe gjitha nenat tung ju pershendes
Eda 1 (6 vite më parë)
Pershendetje nena, ne fillim nuk desha te shkruaj por parp nuk po mund te durohem, nuk kuptoj pse i gjithe ky muhabet per nje emer? E nderuara Louise se pari emri juaj nuk eshte shqip, e dyta secili njeri ka te drejte t`ja veje emrin femijes se tij sic ai deshiron, e treta nese ne jemi bere musliman me dhune atehere perse nuk e nderruam fene kur iku turku? E nderuar te lutem ke pak respekt, nuk na intereson standardi yt jetesor, une pe vete i kam te kryer 2 fakultete por nuk shkruaj ketu, une bej kete une ate, jo sepse secili njeri ka deshire qe te jetoj si eshte me se miri e mund edhe dikush te lakmoj, edhe plus e dashur te ardhurat materiale jane kalimtare plus femra duhet te mburret per diturine qe e ka e jo pasurine te cilen nuk e fiton vet por e ka nga kurora me nje burre te pasur (kjo nuk vlen vetem per ju por per te gjtha nenat), nese e shikoni nje pyetje qe ju pelqen pergjigjuni, nese jo, shikojeni punen tuaj e jo te mundoheni kinse me mendimet e juaja t'ja impononi dikujt. Emer musliman eshte secili emer i bukur dhe me kuptim.
(6 vite më parë)
ku perdit e ma shum po bindna qe ku jan veq grat behet katastrof vallai.... po don me hup portali kuptimin qe ka....secila ne kundershtim me tjeren kishe une po di ma mir ...dlija ka kerku ni emer qe ka perardhje muslimane ose koptimin e merave qe i ka shkru vet .....kush din kallxoja kush din trusni qaty.......dile ishalla ni bebe te shendosh
Buqja (6 vite më parë)
Pershendetje NENA. Preferoje qe muhabetet ti diskutoni ne frymen e qetesise e dashurise e kurrsesi te nencmoni njera tjetren si Nena Louise ne kete rast qe e quan Diten naive!!! Pastaj propozoje qe kur te debatoni per nje qeshtje mos te merreni me tema te tjera per te njejten kohe, sepse keshtu veqse po ceken gjera pa u kuptu realiteti i tyre perkundrazi po permenden shume keqkuptime (si p.sh te gjitha fete burojne nga Izraeli, librat e shenjta....! Perseri nga i njejti person (ilartcekuri)!! Pyetja ishte shtru per nje emer te bukur musliman dhe shume qarte e kishte sqaru Dita se emer musliman eshte ai i cili ka kuptim te mire pavaresisht gjuhen... mirembetshi.
(6 vite më parë)
Nuk kam asgje kunder asnjeres nga ju nena e sidomos kunder Dites por, Louise bravoo per keto fjale qe sapo i the, ne asnje postim tjeter nuk ke shkrujatur me mire, te pershendes
(6 vite më parë)
E dashur dita, nese je naive, dhe nuk din me ba dallimin fe dhe nacionalitet, me vjen keq, nacionaliteti arab ka kryeshisht popull islam, mirepo ka edhe te krishtere, qe i mbajne te njetit emra. Kanihere e veti veten cka lypi une ketu me u marre me qiftin tend, kur e kam punen time, femiun tim, biznesin tim dhe jam e regjistruar te babycenter, mirepo kur kthehem ne anene tjeter, nuk mundem mos me dhen ndonje keshille per dicka qe di ndonje nene ne nevoje, per njeren sikurse je ti se te duket vetja se vetem ti din dhe je intelegjente. Ndoshta eshte problemi, se nuk dini mire me u shoreh shqip, apo dnoshta eshte problemi sepse mendoni se ne vendet arabe jetojne vetem musliman edhe mendoni se ßecili emer arab edhe eshte musliman, saper mu edhe serbisht nisjani me jau lane emrat, se turku ju ka su du deri para 100 vjete, serbi deri para 12 vjete, ku eshte dallimi?
Dita Rrustemi (6 vite më parë)
hahhahah shume qesharake je loise seriozisht sdeshta me shkru por me detyrove mos ja fut kot e dashur...jetojn ne vendet arabe dhe mos e shiko islamin prej besimtareve musliman por futju leximit rreth islamit....ok...edhe se qysh e edukon fmin tende probemi i yti mirp kjo nena ka pyet per emer musliman ok...ka edhe te tilla qe pysin per ermer krishter mirpo ska te keqe ketu sen bash hiiq ama atsh mos ju fut politikes se pse sta kan pranu kosoven hahha kur vet thaqi ja futi ni fusnot shtetit keshtu qe pastro oborrin e dil fol per arabet...pse sta ka prani italija e tj hee..
(6 vite më parë)
Dile dhe Dita krejt cka dashta me thene eshte, a don emer arab, qe eshte ne te dy fete njejt, apo don nje qe identifikohet me islamin = Mohamed, cilin dush emer, a Ebrar, Anuar, .... hyn ne google, lyp arab musliman dhe arab te krishtere i kan te njejtet emra, sepse jan ne gjuhen e tyre. Une per vete jam e haur ndaj feve dhe nacionaliteteve, per mu ekziston vetem nje Zot, atij i kofshim fale, dhe te gjithe njerezit jemi krijesat e tij. Une i falenderona zotit qe kam nje familje te shendoshe,e lutna per te gjithe njerezit me lutje qe buron nga zemra ime, e smerrna me asnje fe, dhe keshtu do ta edikoj edhe femijen tim. Respekt per ata qe besoj e ne fe, mirepo nuk eshte dicka per mua. Nuk e di sa prej juve ju ka ra me i vizitu vendet arabe, mirepo per arab, njeri qe ja marr islamin nga turqija nuk eshte islamist, perataedge ngurrojne ta njohin shtetin e kosoves
Fadile Demi-vitia (6 vite më parë)
pershendetje nana ju falemderit te gjithave per komentet e juaja edhe ty nora t falemderit shum qe ke gjet koh me mi dergu gjith keta emra ju pershendes te gjithave qe po gjeni koh me shtu komente neper pytjet tona dashta me cek per ato nanat qe nuk i pelqejn pytjet nuk kam asgje kunder pse thua diqka ne postimin tim un do te falemderoj gjithsesi po nese nuk te pelqen pytja mos u pergjigj fare un ashtu kam deshir qe me emer musliman ta emertoj bebin tim nese ty nuk te pelqen pse un e quaj keshtu ska asgje te keqe kalo n pytjen tjeter dhe asgje keshtu qe ju falemderit shum te gjithave
Nora Ina (6 vite më parë)
Emrat e gjinisë mashkullore A b d f g h i j k l m n r s sh t th u z A Abduladl........................................Ro b i të drejtit Abduladhijm....................................... .Rob i madhështorit Abdulakhir........................................ Rob i të fundit Abdulalij........................................R ob i të lartit Abdulalim........................................R ob i të gjithëditurit Abdulaziz........................................R ob i fuqiplotit Abdulbaith........................................ Rob i ringjallësit Abdulbari........................................R ob i zhvilluesit Abdulbaki........................................R ob i të përhershmit Abdulbatin........................................ Rob i të padukshmit Abdulbasid........................................ Rob i çliruesit Abdulbedij........................................ Rob i shpikësit Abdulberr........................................R ob i burimit të së mirës Abdulbesir........................................ Rob i atij që sheh çdo gjë Abdudarr........................................Ro b i dëmsjellësit Abduldhahir....................................... .Rob i të dukshmit Abduleuel........................................R ob i të parit Abdulfetah........................................ Rob i dhënësit të fitores Abdulgafar........................................ Rob i falësit Abdulgani........................................R ob i vetë-mjaftuesit Abdulhadi........................................R ob i udhëzuesit Abdulhafid........................................ Rob i përulësit Abdulhafidh....................................... .Rob i mbrojtësit Abdulhaj........................................Ro b i të gjallit Abdulhak........................................Ro b i së vërtetës Abdulhakem........................................ Rob i gjykuesit Abdulhakim........................................ Rob i të urtit Abdulhalijm....................................... .Rob i vetë-përmbajtësit Abdulhamid........................................ Rob i atij që është i denj për lavdërim Abdulhanan........................................ Rob i të mëshirshmit Abdulhasib........................................ Rob i llogarimarrësit Abdulkabid........................................ Rob i shtrënguesit Abdulkadir........................................ Rob i të aftit Abdulkahar........................................ Rob i mposhtësit Abdulkajjum....................................... .Rob i atij që vetë-mbahet Abdulkauij........................................ Rob i të fortit Abdulkerim........................................ Rob i bujarit Abdulkhabir....................................... .Rob i atij që është i të informuarit Abdulkhalik....................................... .Rob i krijuesit Abdulkebir........................................ Rob i të madhit Abdulkudus........................................ Rob i të shenjtit Abdulatif........................................R ob i të butit Abdulmani........................................R ob i atij që parandalon Abdulmelik........................................ Rob i sundimtarit Abdulmenan........................................ Rob i mirëbërësit Abdulmetin........................................ Rob i të pathyeshmit Abdulmexhid....................................... .Rob i të lavdishmit Abdulmubdi........................................ Rob i nismëtarit Abdulmudhil....................................... .Rob i nështruesit Abdulmuhejmin..................................... ...Rob i mbrojtësit Abdulmugni........................................ Rob i pasuridhënësit Abdulmuid........................................R ob i rikrijuesit Abdulmukadim...................................... ..Rob i nismëtarit Abdulmuntekim..................................... ...Rob i atij që denon keqbërjet Abdulmuhji........................................ Rob i jetëdhënësit Abdulmuhsi........................................ Rob i gjithënjohësit Abdulmuhsin....................................... .Rob i mirëbërësit Abdulmuiz........................................R ob i ngritësit Abdulmu’min....................................... .Rob i ruajtësit të fesë Abdulmumitë....................................... .Rob i vdekjeprurësit Abdumuntekim...................................... ..Rob i ndëshkuesit Abdulmukit........................................ Rob i ushqyesit Abdulmuktedir..................................... ...Rob i të fortit Abdulmuksit....................................... .Rob i të drejtit Abdulmutekebir.................................... ....Rob i të madhërishmit Abdulmusauir...................................... ..Rob i formëdhënësit Abdulmuxhib....................................... .Rob i lutjepranuesit Abdulnafi........................................R ob i të volitshmit Abdulnasir........................................ Rob i ndimuesit Abdulrab........................................Ro b i zotit Abdulrrahim....................................... .Rob i përdëllestarit Abdulrafi........................................R ob i atij që lartëson Abdulrakib........................................ Rob i vigjiluesit Abdulrashid....................................... .Rob i udhëzuesit Abdulrauf........................................R ob i të mëshirshmit Abdurrahman....................................... .Rob i të gjithëmëshirshmit Abdurrezak........................................ Rob i furnizuesit Abdusabur........................................R ob i durimtarit Abdusamed........................................R ob i të përjetshmit Abdusami........................................Ro b i atij që dëgjon çdo gjë Abduselam........................................R ob i dhënësit të paqes Abdusetar........................................R ob i atij që i fsheh gabimet Abdusubuuh........................................ Rob i atij që është skajshmërisht i pastër Abdushafi........................................R ob i shëruesit Abdushehid........................................ Rob i dëshmuesit Abdushekur........................................ Rob i vlerësuesit Abduteuab........................................R ob i pendim-pranuesit Abduluehab........................................ Rob i dhuruesit Abduluahid........................................ Rob i të vetmit Abdulualij........................................ Rob i udhëheqësit Abduluarith....................................... .Rob i trashëguesit suprem Abduluasie........................................ Rob i gjithëpërfshirësit Abduluaxhid....................................... .Rob i kreatorit Abduluduud........................................ Rob i atij që është i përzemërt Abduluekil........................................ Rob i kujdestarit Abduluelij........................................ Rob i mikut mbrojtës Abduluesi........................................R ob i gjithpërfshirësit Abduluexhid....................................... .Rob i gjetësit Abdullah........................................Ro b i all-llahut Abduxhami........................................R ob i tubuesit Abdulxhebar....................................... .Rob i shtrënguesit, detyruesit Abdulxheliil...................................... ..Rob i fisnikut Abdulxheuad....................................... .Rob i bujarit Abid........................................Adhuru es Abisali........................................Luf tëtar në islam Abrar........................................Devot shmëri Adil........................................I drejtë Adiim........................................I rrallë Afak........................................Vendi ku takohet toka dhe qielli Affan........................................Perso n falës Afif........................................Modest Afijf........................................I pastër, i ndershëm, i devotshëm Afraz........................................I qëndrueshëm si mali, aftësia për t\'u përballuar me çdo gjë Afzal........................................Më i miri Ahdan........................................Shoku më i mirë Ahil........................................Princ Ahmed........................................Më i admiruari Ahsan........................................Më i miri Aiman........................................I patrembur, guximtar Aixhaz........................................Beki m Ajan........................................Dhurat ë e zotit Akil........................................Inteli gjent Ali........................................I lartë Alman........................................I mirë, i urtë Almir........................................Princ Ammar........................................Me iman të fortë, njëri nga sahabet Amir........................................Komand ant, princ Amr........................................Emri sahabi Amin........................................Besnik , kujdestar Amir........................................I civilizuar Aniik........................................Elega nt Anuar........................................Vezul lues Ariib........................................I shkathtë Ariz........................................Njeri i respektueshëm Asad........................................Luan Asim........................................Njeri që largohet nga mëkatet Ashar........................................Ai që ka urtësi Ashfak........................................Shok i dhembshëm Atib........................................Shumë i devotshëm Atif........................................I dhembshur Ather........................................I thjeshtë, i pastër Auf........................................Mysafir , aromë, luan Axhir........................................Shpër blim Azam........................................I vendosur Azfer........................................Udhëh eqës Azim........................................I vendosur Edib........................................I kulturuar Kthehu lart B Basim........................................I buzëqeshur Basil........................................Trim Bekir........................................Guxim tar, luan Beshar........................................Prur ës i lajmeve të mira Bilal........................................Emri i muezinit të pejgamberit [salallahu alejhi ue selam] Bishr........................................Gëzim Burejd........................................Ftoh ët, mendje Kthehu lart D Dajjen........................................Sund ues i fuqishëm Damin........................................Garan tues, siguri Damir........................................Zemër , ndëgjegje Danijal........................................Int eligjent Danish........................................Urtë si, mësim, shkencë Daud........................................Emër pejgamberi Demura........................................Xixë drite Deuid........................................Princ Dilauer........................................Gux imtar Dildar........................................I hirshëm, i dashur Dija........................................Dritë Dijari........................................Dhur atë Kthehu lart F Fadil........................................I ndershëm, i shquar Faik........................................I shkëlqyeshëm Faiz........................................Fitimt ar Fehim........................................Intel igjent Feisal........................................I fortë, i hijshëm Feizan........................................Eleg ancë, nder Fexharudin........................................ I pari Fekih........................................Gazmo r Feleh........................................Sukse s Ferid........................................Unik Faris........................................Guxim tar Faruk........................................Ai që dallon të vërtetën nga e pavërteta Fasih........................................Eloku ent Fatah........................................Ai që fiton Feuzi........................................I suksesshëm Fejd........................................Begati Fejzan........................................Dash amirësi Feroz........................................Që shndritë Fiddah........................................Argj end Firas........................................Mendj emprehtë Firoz........................................Dhura të Fudeil........................................Me karakter të shkëlqyeshëm Kthehu lart G Gaith........................................Shi Galib........................................Fitue s Ganim........................................I suksesshëm Gauth........................................Ndihm ues, mbrojtës Gejur........................................Vetër espektues Gazi........................................Pushtu es, luftëtar Gufran........................................Falë s Gutejf........................................I begatë Gohar........................................Diama nt Gulab........................................Trënd afil Gulfam........................................Fyty rë-trëndafili Gulshan........................................Kop sht lulesh Kthehu lart H Hadi........................................Udhëhe qës, udhëzues Hafid........................................I urti Hafiz........................................Mbroj tës Hafs........................................I riu i luanit Haliim........................................I duruar Hamdan........................................Ai që lartëson Hamza........................................Luan Hanif........................................Besim tar i vërtetë Hani........................................I kënaqur Haris........................................Kujdestar vigjilues Harith........................................Lëru es Harun........................................Emër pejgamberi Hasan........................................I hijshëm, i mirë Hasin........................................I bukur, i mençur Hashmat........................................Din jitet, lavdi Hajat........................................Jetë Hejthem........................................Faj kua i ri Hazim........................................I matur, i urtë Hisam........................................Shpat ë e mprehtë Hilal........................................Hënë e re Himajet........................................Mbr ojtje, mbështetje Hisham........................................Buja ri Humen........................................Shpir tmirë, me natyrë të mirë Husam........................................Shpat ë Humejun........................................I bekuar, mbretëror Husni........................................I hijshëm Husein........................................I bukur Kthehu lart I Ibrahim........................................Emë r pejgamberi Idris........................................Emër pejgamberi Ihsan........................................Bamir ësi Ihtiram........................................Nde r, i nderuar Ijad........................................Bujar Ikrime........................................Emër sahabi Ilan........................................Njeri i mirë Ilifat........................................Miqë si, mirësi Iljas........................................Emër pejgamberi Imad........................................Shtyll ë fuqie, me besim në vete Imran........................................Emër pejgamberi Inam........................................Shpërb lim Inajet........................................Dhur atë, mirësi Isa........................................Emër pejgamberi Isam........................................Mbrojt ës Is\'hak........................................Emër pejgamberi Ismail........................................Emër pejgamberi Izan........................................Bindje Izz........................................Lavdi, nder, prestigj, pozitë e lartë Kthehu lart J Jahja........................................Emër pejgamberi Jakuut........................................Gur i çmuar Jakub........................................Emër pejgamberi Jar........................................Shok Jasin........................................Ja sin janë shkronja të kur\'anit. Vetëm allahu e di domethënien e këtyre shkronjave. Jauar........................................Ndihm ues Jeman........................................I bekuar Junus........................................Emër pejgamberi Jusr........................................Rehati , komfort Jusuf........................................Emër pejgamberi Kthehu lart K Kamil........................................I plotë Kamran........................................Sigu ri dhe ndihmues Kazim........................................Që përmbahet nga zemërimi Khaliid........................................I qëndrueshëm Khaliil........................................Mik Kejsan........................................I urtë Khunejs........................................I fshehtë [emër sahabi] Kinza........................................Thesa r i fshehur Kthehu lart L Lebiib........................................I arsyeshëm, inteligjent Leith........................................Luan Lijaket........................................Vle rë, meritë Lu\'ej........................................Mburo jë Kthehu lart M Madani........................................I kulturuar Mahad........................................I këndshëm, madhështor Mahbir........................................Guxi mtar Mahir........................................I shkathët Mexhd........................................Lavdi , bujari Mensur........................................Fiti mtar Makil........................................Intel igjent Maruf........................................I njohur, i pranuar Merzuk........................................I bekuar, me fat Meshkur........................................Që meriton lavdërimin Mesud........................................I lumtur, fatlum Masrur........................................I gëzueshëm Matin........................................I fortë, i vazhdueshëm Mejsareh........................................Re hati, komfort Mika........................................I lezetshëm, i qetë, inteligjent Misbah........................................Drit ë Muazam........................................I respektuar Muadh........................................I mbrojtur Mualim........................................Mësu es Mubarek........................................I bekuar, fatlum Mubeshir........................................Pë rhapës i lajmit të mirë Muejjed........................................I mbrojtur Muhamed........................................Emr i i pejgamberit të fundit [salallahu alejhi ue selam] Muhid........................................Ai që beson në njëshmërinë e allahut Mufid........................................I dobishëm Muhib........................................Ai që do, shok Muhlis........................................I sinqertë Muhsin........................................Bami rës Muhsin........................................Ndih mues Muhtedi........................................I udhëzuar drejt Muin........................................Ai që ndihmon Mukbil........................................I radhës, i ardhshëm Muneuer........................................I ndriçuar Munir........................................I ndritshëm Mutaz........................................Krena r Mu\'tasim........................................I hijshëm Musa........................................Emër pejgamberi Mustenir........................................Ma dhështor Mushir........................................Kësh illues Mutejjib........................................Er ëmirë Muxhahid........................................Lu ftëtar Muzafer........................................Fit imtar Muzekir........................................Për kujtues Kthehu lart N Na\'il........................................Përfi tues Nabil........................................Njeri bujar Nabig........................................Gjeni Nadim........................................Shok, mik Nadir........................................I dashur, i rrallë Nadr........................................Lulëzi m, i begatë Naiim........................................Bekim , rehati Nakib........................................Udhëh eqës Nasif........................................I drejtë Nasim........................................Fllad , puhi Nasir........................................Ai që ndihmon Nasif........................................I drejtë, i paanshëm Nasr........................................Ndihmë , fitore Nauid........................................Përgë zim Nazif........................................I pastër, i thjeshtë Nehan........................................I bukur Nexhm........................................Yll Nidal........................................Lufti m, mbrojtje Nihal........................................I lumtur, përparimtar Numan........................................Njeri me të gjitha bekimet e allahut Nuh........................................Emër pejgamberi Nuri........................................I ndritshëm Kthehu lart R Raid........................................Udhëzu es Rabar........................................Perso n dashamirës Rafan........................................I bukur, i hirshëm Rafi........................................I lartë, i kulturuar, i gdhendur Raonar........................................Lavd i Raziin........................................I përmbajtur, serioz, i kthjellët Rebij........................................Pranv erë, fllad Rebia........................................Gjelb ërim Reis........................................I pasur, udhëheqës Reshad........................................I matur Riduan........................................Ruaj tës i portave të parajsës Rijad........................................Kopsh te Roshan........................................I ndritshëm, me shkëlqim Rukaneh........................................I fortë, i vendosur Kthehu lart S Sa\'d........................................Lumtur i, aftësi shprehëse Sa\'dan........................................Fatl um Sa\'ud........................................Fatlu m Sadat........................................Bekim , nder Safir........................................I pashëm Sabahat........................................Buk uri, lezet Sabir........................................Durim tar Sadid........................................I rëndësishëm Sahib........................................Shoqë rues, mik Sahir........................................Vigji lent, syçelë Salih........................................I sigurt, i plotë Sami........................................Fisnik , i lartë Samit........................................I heshtur Sehl........................................I lehtë, i pakomplikuar Seiid........................................I hareshëm Se\'id........................................I lumtur Sejf........................................Shpatë Sejid........................................Zotër i Selim........................................I sigurt, i lirë Selman........................................I sigurt Suheib........................................I kuq pak Suhejl........................................Miqë sor Subhi........................................Mëngj esi i hershëm Suhejb........................................Emër sahabi Sulejman........................................Em ër pejgamberi Kthehu lart Sh Shad........................................I lumtur Shakiil........................................I pashëm Shamiim........................................Aro më Shamil........................................I gjithanshëm, i plotë Shan........................................Dinjit et, madhështi Sharik........................................Vezu llues Shazad........................................Prin c Shaxhi........................................Guxi mtar Shefik........................................Përd ëllestar, i butë Shejan........................................Inte ligjent Shemshir........................................Sh pata e nderit Sheukat........................................Fis nikëri Shiraz........................................I këndshëm Shuajb........................................Emër pejgamberi Shuxha........................................Trim Kthehu lart T Taban........................................I shkëlqyeshëm Tabassum........................................I buzëqeshur Tahir........................................I dëlirë, i ndershëm Tahsiin........................................Ngr itje e vlerës Talal........................................I mahnitshëm Talha........................................Lloj druri Tekij........................................I devotshëm Tammam........................................Buja r Tanim........................................Valë deti Temim........................................I plotë Temkiin........................................Din jitet Teimur........................................Heku r Tejmur........................................Trim dhe i fortë Tenuir........................................I ndriçuar Teufik........................................Ndih më apo udhëzim hyjnor Turhan........................................I mëshirës Kthehu lart Th Thabit........................................I fortë, i vendosur Thaman........................................Vler ë, çmim Thekaf........................................Që tejkalon në aftësi Kthehu lart U Ueil........................................I qetë, paqësor Uafi........................................Besnik Uahid........................................Unik Uaxhih........................................Buja r, i shquar Uekas........................................Luftë tar Uesiim........................................I pashëm Uesif........................................Njeri virtuoz Uethik........................................I fortë, me besim në vete Ubejd........................................Adhur ues Ubejdullah........................................ Rob i allahut Umer........................................Emri i halifes së dytë Umejr........................................Emër i vjetër arab Umran........................................Përpa rim Unejs........................................I butë, i ngrohtë, i dashur, i qeshur, gazmor, i shoqërueshëm Urueh........................................Mbësh tjetje Usame........................................Përsh krim i luanit Usejd........................................Luan i vogël Uthman........................................Emri i halifes së tretë Uzejr........................................I çmuar Kthehu lart Z Zaim........................................Udhëhe qësi Zafir........................................Fitim tar Zahir........................................I ndritshëm Zain........................................Shok, i dashur Zeker........................................I pashëm, me zemër të mirë Zekerija........................................Em ër pejgamberi Zejd........................................I bollshëm Zia........................................I urtë Ziaud........................................Shkël qim Zijad........................................Begat i Zubejr........................................Emër i përshtatshëm, emër sahabi Zuhejr........................................I kthjellët, i mprehtë Kthehu lart Emërtimi i fëmijve me emrat e sahabëve (shoqëruesve të profetit muhammed sal-lallahu alejhi ue selem) Bekir........................................Ebu bekr es-siddik Umer........................................Umer ibnul khatab el-faruku Uthman........................................Uthm an ibnu affan dhun-nurejn Ali........................................Ali ibn ebi talib Seid........................................Seid ibnu amr el-xhumehij Tufejl........................................Abdu llah ibn hudhafe es-sehmij Umejr........................................Umejr ibnu uehb Berra........................................El-berrau ibnu malik el-ensari Thumame........................................Thu mame ibnu uthal Amr........................................Amr ibnu xhamuh Ubejde........................................Ebu ibnul xherrah Ikrima........................................Ikri ma ibn ebu xhehl Zejd........................................Zejdul khajr, adij ibnu hatim et-taij Usame ........................................Usame ibnu zejd Seid ........................................Seid ibnu zejd Umejr........................................Umejr ibn sa’di Xhaferr........................................Xha fer ibnu ebi talib Sead........................................Sead ibnu ebi uekas Hudhejfe........................................Hu dhejfe ibnu jemani Habib........................................Habib ibnu zejd el-ensari Rebia........................................Rebia ibnu ka’ab Asim........................................Asim ibnu thabit Habab........................................Habab ibnu eretti Suraka........................................Sura ka ibnu malik Thabit........................................Thab it ibnu kajs el-ensari Muadh........................................Muadh ibnu xhebel Khadid........................................Khal id ibn uelid Nuajm........................................Nuajm ibnul mes’udi Utbe........................................Utbe bin gauzan Zubejr........................................Zube jr bin el-auan Hamza........................................Hamza bin abdulmutalib Abbas........................................Abbas bin abdulmutalib Katade........................................Kata de bin numan Amar........................................Amar ibn jasir Mus’ab........................................Mus’ ab bin umejr Ej-jub........................................Ebu ejjub el-ensari Selman........................................Selm an el-farisi Ebu dherr........................................Ebu dherr el-gafari Talha........................................Ebu talha el-ensari Zijad........................................Zijad el-harithi Kthehu lart Emërtimi i fëmijëve me emra të profetëve Adem Idris Nuh Hud Salih Ibrahim Ismail Is’hak Jakub Jusuf Shuajb Musa Daud Sulejman Ejjub Junus Zekerija Jahja Llukman Dhulkifl Eljesa Uzejr Isa Muhammed Kthehu lart Emrat e fëmijëve te profetit sal-lallahu alejhi ue selem Fatime........................................Nëna e hasanit dhe huseinit, radijall-llahu anha Ibrahim........................................Dja li i profetit alejhi salatu ue selam Rukije........................................Migr uesja e dyfishtë (në etiopi dhe medine) Zejnebe........................................Vaj za me e madhe radijall-llahu anha Ummi kulthum........................................Gru aja e uthmanit radijall-llahu anha Kthehu lart Emrat e grave të profetit sal-lallahu alejhi ue selem Khatixhe........................................Kh atixhe bint huejlid Seuda........................................Seude te bin zumat el-arimije Aisheh........................................Aish eh bint ebi bekr es-siddik Hafsa........................................Hafsa bint umer Zejneb........................................Zejn eb bint huzejne Ummi seleme........................................Ummi seleme bint zadu er-rekb Ummi habibe........................................Ummi habibe remlete bint ebi sufjan Xhuvejrijeh....................................... .Xhuvejrijeh bint el-harith el-hazaije Zejneb........................................Zejn ebe bint xhahshi Safije........................................Safi jete bint haji Mejmune........................................Mej munete bint el-harith el-hilalijete
Dita Rrustemi (6 vite më parë)
edhe ska gje te keqe nese ceket feja pse jooo...nese kerkon dikush emra musliman ose krishter sme pengon aspak gjithesecili ka te drejt dhe duhet te mirkuptohemi sepse ne shqiptaret jemi multifetar dhe duhet me toleru njeri tjetrin pse jooo jun pershendes nena shqiptare tung
Dita Rrustemi (6 vite më parë)
pershendetje nena...dmth e ketij emri nuk e di nese e gjej te tregoj se shpejti...mirpo emra musliman jan cdo emer qe ka kuptim te bukur dhe domethenje te mire...pa mar parasysh gjuhen...mirpo islam eshte shpall prej pejgamberit Muhamedit a s qe e shte arab dhe per kete ne muslimanet kemi qef me i emeru ne gjuhe arabe shume normale..pasi qe ka emra te pejgambereve qe preferohen shum mi vendu jan te pelqyshem ne islam..ju pershendes tung klm
(6 vite më parë)
Nena te nderuara une nuk po kuptoi pse po beni kaq dallime ne erma jo krishter e jo mysliman ? Kerko nje emer te bukur, pa e cekur fene, nese nuk te perlqen emri eshte ne rregull kerkon emra te tjer, edhe tekefundit mire e ka cekur Louise ne postimin e pare se te gjith ermrat jan te njejte.
(6 vite më parë)
Nena te dashura, keta emra qe i keni shkruar, jane arabisht, e nuk mundeni me i qujt mysliman, sepse ka edhe arab te krishtere qe i kane po te njejtit emra, sikurse ne kosove emrin uke, ose burim, ose mal, qe e kane sikurse muslimanet, ashtu edhe te krishteret...
Florentina (6 vite më parë)
Emri anuar eshte vezullues musliman.
Liza Z (6 vite më parë)
Pershendetje dilja kutptimin e mrin genar nuk e di por po te dergoj disa emra me poshte: Amar -jetegjate Emir- udheheqes sundues Enes- adaptuar, mesuar Faris- kalores, trim\\ Shpresoj qe do te pelqej ndonjeri
(6 vite më parë)
Ti mund te thuash kerkoj nje emer arabisht, sepse musliman apo katolik, emrat jane ne librat e shenjte pothuajse njejt, sepse te gjitha fete burojne nga nje vend, israeli,keshtu qe emri adem - adam Gjebrail - gabriel, fatime - fatima, isa - jezus, eva - hava, krejt i ki njejt....

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?