Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Dhimbjet e lindjes

Te dashura nena, a mundeni te me tregoni per dhimbjet e lindjes? Tash une jam ne javen 36, kam dhimbje te shpines dhe te barkut por dua qe ta di cilat jane dhimbjet e verteta te lindjes, me tregoni ju lutem? Ju faleminderit per mirekuptim.

Gjidee (6 vite më parë)
(6 vite më parë)
prsh GJide te uroj ta lindesh ni bebi te shnedosh....une mendoj se dhembjet e lindjes nuk qasojn me asnje dhimbje tjeter kshtu qe do i dallosh vet kur do vin ato qe jan te verteta.... ja fillojn poshojn apet ja fillojn por zgjat dhembja vetem pak dhe poshon me gjat dhe dej te vjen lindja e ki kshtu ska qitash po me dhem diqka e mas dy tre oresh apet ato kur ja nisin do vazhdojn ahstu vetem em pauza et vogla edhe nuk jan asgje ekstreme.... une eperkufizoj lindjen kshtuu...proces pak i veshtir po shuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuum i mir e i pa harrusheeeem..kshtu qe sdo ta harrosh kurr lindje jo nga dhembjet qe ke pas po nga knaqesia e saj... shendet dhe vetem shendet
Gjevahir Kolukaj (6 vite më parë)
tung gjide se pari de deshiroj shendet .Per keto simtoma qe po i tregon ti nuk jan per mu bo marak sepse bebi eshte i rritur e nuk ka hapsir gjat levizjeve ne miter.Sa per dhimt as mos ta nin se nuk ke me pas hiq problem nese bashkpunon me mamine apo mjeken qysh ta quaj qe je ne lindje .Djalin tash e kam 6 muaj kur kam shku me lind kam pas dhimbje ama shum te rralla prej ores 3 te mengjesit ,e kur kam shku ne ora 8 prap shum rrall i kam pas kam than me vete deri ne mbremje nuk lindi ,por kur me kontrolloj mjekja tha drejt e per sall.U habita .kur u ba ora 9 e 30 linda , linda tu bo muhabet me doktoreshen .Aq pak dhimje kam pas sa mu doke se kam pa enderr .ama nese je mir hec sa te mujsh se ma te leht ke me pas lindjen ,ishalla ki me pas nje lindje te leht e me pak dhemje edhe me nje bebilush te bukur .TUNG
Gjidee (6 vite më parë)
Faleminderit shume te dashura nena, me ndihmuat shume, zoti ju shperblefte kalojani mire.
Luis Luis (6 vite më parë)
gjide e dashur si te ka then louise jan dhimbje te kalushme veq disa dit para lindjes pusho ha mir qe te kesh forc edhe kan mu kan dhimjet me te embela ne jeten tende dhe do te kalojn shum shpejt sa qel dhe mbyll syt.. nuk pe kuptoj zonjen bardha se si mundet ti thot nje njeriu keshtu kur i kerko ndihme?? zot i madh.. e dashur veq lutu dhe qdo gje do te hskoj perfekt te uroj te lindesh nje bebush te mrekullushem se asht qasti me i bukur i jetes
(6 vite më parë)
Gjide e dashur, dhimtet e lindjes jane njesoj sikurse te menstruacioneve, mirepo pak me te forta. cka eshte e mira ne to, sepse zgjatin vetem 60 sekonda, me frymemarrje te thelle per hune, dhe e qet frymen jasht ngadale per goje, me shume pak frymemarre e kalon dhimten, sa cel e mbyll syte. besom se edhe mua ma kane bere shume tragjike, mirepo nuk eshte aq tragjike sa mendon, se dhimtet jane ne fillim cdo 15 minuta, mandej cdo 10, e ato qe e tregojne se lindja eshte afer jan cdo 5 minuta, keshtu qe zoti e kish lene shume mire, vertete nese nuk punon me frymemarrje e ke me veshtire, por puno me frymemarrje, 60 sekonda 10, 4 minuta pauze sikurse mos me pas asgje, e merr veten forcohesh e keshtu me radhe. faza e shtyerjes te une ka zgjet 20 minuta, edhe ajo nuk e beson sa shpejt shkon, vjen dhimta shtyn shtyn shtyn, atehere pauze, vjen tjetra prap shtyen, gjithmone duke punu me frymemarrje, tu e qit frymen tu shty...tani keto dhimte qe i ke, provo me ushtru frymemarrjen, besoj se eshte njejt sikurse medikament kunder dhimbjes, pshtet per qoshin e nje kauqi, kjo pjesa qe eshte me e larte, me duar ne te, i hap pak kembet, merr fryme, edhe e ushtron, mandej kur te lindesh, kane me tu kujtu fjalet e mija se spaska qene fare e veshtire. kurr mosi degjo grate qe te frikesojne, secila e perjeton dhimbjen dhe lindjen ndryshe
Albi (6 vite më parë)
Pershendetje Gjidee, e di qe ke stres po askush nuk mundet me tregu qysh jane sepse cdo femer e perjeton lindjen ndryshe, kur e kam lindur vajzen kam qene 18 vjec, i degjoja grate kur flisnin e thojshin kuku cfare dhimbje jane keshtu e ashtu, sipas mendimit tim nuk duhesh te pyesesh po vetem te lutesh e te shpresosh qe cdo gje do te shkoj si eshte me se miri. Vetem mendo qe kur ta sheh femijen tend ani ti qysh e ke femiun e pare, do i harrosh krejt kur ta perjeton se cka eshte me u ba nane e me e pas per te paren here femijen tand ne preher, te pershendes e te uroj gjitha te mirat qe cdo gje te shkoj si eshte mas mbari :)
Bardha Rudi (6 vite më parë)
pershendetje asgje nuk jan dhimtat e tua qka i paske tani kur te vjen koha me lind do kesh dhimbje shum te medha sikur diqka po te ngrryn permbrenda hmmm

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?