Pëlqeje në
E pelqej BebaIme.com në Facebook


Mënyra e të ushqyerit të fëmijës

Pershendetje doktoreshe, me lejoni t`ju falenderoj per kete hapesire qe na ofroni qe ne mund te informohemi mbi probleme te ndryshme per femijet tane. Doja te dija nje informacion me te hollesishem per menyren e te ushqyerit te femijes sim qe eshte 7 muajsh e 2 jave. Ne mengjes e ushqej me qumesht kutie, miell orizi me fruta, leng molle+dardhe, ne dreke supe me perime (patate, karrote, kungull e spec), pasdite biskota me kos+banane dhe qumesht kutie 2 vaktet deri ne venien ne gjume. Vaktet ia jap cdo 3 ore. A mos duhet ti shtoje ndonje gje tjeter ne menyne e femijes? Duke ju falenderuar do ta mireprisja nje pergjigje tuajen sepse jam shume ne merak nese femija po i merr si duhet vlerat ushqyese.

Alda (3 vite më parë)

 • Dr. Niketa Koliçi - pediatre - neonatologe Pediatri përgjigjet
  Dr. Niketa Koliçi

  Përshëndetje Alda.

  Menyja e foshnjes tuaj duhet të përmbajë këto artikuj ushqimorë.

  • Qumësht gjiri apo vetëm qumësht formule.

  • Sasi të vogla të djathit të butë të pasterizuar, jogurtit, xhizë (por jo qumësht lope deri në moshën 1 vjeç).

  • Drithëra të pasura me hekur (oriz, tërshërë, elb, drithëra të përziera).

  • Pure pemësh dhe perimesh (banane, pjeshkë, dardha, avokado, karrota të ziera, kungull, patate, patate të ëmbla).

  • Ushqim gishtërinjësh (copa të vogla gjevreku, copa të vogla bananeje, pasta spirale të ziera mirë, biskota, drithë në formën O me sasi të vogël të sheqerit).

  • Sasi të vogla proteinash (vezë, mish i bluar, shpendë, dhe mish peshku pa halë, fasule të ziera mirë dhe pure fasulesh me thjerrëza me lekurë të butë, bizele të prera, fasule të zeza).

  • Lëng pa citron (molla apo dardha).

  Sasia e preferuar është kjo:

  • ¼ gjer në 1/3 gotë bylmet (apo djathë).

  • ¼ gjer në ½ gotë drithëra të pasura me hekur.

  • ¼ gjer në ½ gotë pemë.

  • ¼ gjer në ½ gotë perime.

  • 1/8 gjer në ¼ gotë ushqim i pasur me proteina.

  • ¼ gjer në ½ gotë lëng pa citron.

  Ushqimin e ri ia jepni vetëm një herë, pastaj pas 3 ditësh për tu siguruar nëse foshnja nuk është alergjike në atë ushqim.

  Ju uroj çdo të mirë.

   

Shto Koment

 • Besa Rexhaj (2 vite më parë)
  Pershendetje doktoreshe, cka me rekomandoni qe ti jap vajzes sime qe eshte 6 muaj e 1 jave ne mengjes, dreke dhe darke, pasi qe e kom edhe me qumesht te gjirit dhe ne cfare sasie mund ti jap ushqimin? Ju faleminderit.

kthehu
Kontakt
© Beba Ime 2010. Kjo uebfaqe përmban informata të një natyre të përgjithshme dhe është e dedikuar vetëm për nevoja edukative. Nëse keni shqetësime për shëndetin tuaj apo për shëndetin e fëmiut tuaj, duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun apo me personel tjetër profesional medicinal.