Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-pediatrin

Myku i gojës tek fëmijët

Doktoresha, e kam vajzen 1 muaj e gjysem por ka myk ne goje, doja te dija nga se krijohet sepse une e ushqej femijen me qumesht gjiri dhe gjate kesaj kohe s`kam marre as ilace e as antibiotike, nga se mund te shkaktohet e me cfare kurohet? Ju falenderoj per pergjigjet.

Elda (7 vite më parë)

Dr. Niketa Koliçi - pediatre - neonatologe
Pediatri përgjigjet
Dr. Niketa Koliçi

Pershendetje Elda!

Myku ka disa shkaqe dhe marrja e antibiotikeve nga nena eshte vetem nje prej tyre!

Shkak tjeter mund te jene edhe myku i thithkave te gjirit qe shkaktohet ose nga perdorimi i te brendshmeve sintetike apo edhe kur gjiri ka ragade!

Per trajtim mund te perdorni Nystatini pluhur sublingual (poshte gjuhes) 1/4 e tab 500.000UI.

/komuniteti