Pëlqeje në
E pelqej BebaIme.com në Facebook


Ushqimi për bebe 4 muajsh

Pershendetje dr. Deshiroj te di cfare ushqimi me preferoni ju per vajzen 4 muajshe? Me qene se vetem me qumesht gjiri eshte ushqyer deri me tani, shishen nuk e preferon keshtu qe desha te marre nje keshille nga ju. Arsyeja qe dua ta ushqej eshte qe filloj te dale ne pune. Pershendetje nga Dona.

Dona86_m@hotmail.com (3 vite më parë)

 • Dr. Med. Selim Thaqi - pediatër - neonatolog Pediatri përgjigjet
  Dr. Med. Selim Thaqi

  Përshëndetje Dona.

  Preferohet që ushqyerja për foshnjen 4 muajshe të fillohet me drithëra orizi të pasura me hekur gjysëm të lëngshme dhe drithëra të tjera siç janë tërshëra apo elbi.

  Filloni me 1 lugë të vogël drithërash të thata të përziera me 4-5 lugë të vogla me qumësht gjiri apo formule. Gradualisht këtë masë rriteni deri në 1 lugë të madhe drithërash të përziera me qumësht gjiri apo formule, dy herë në ditë.

  Nëse foshnja juaj nuk dëshiron të hajë drithëra me tentimin e parë, ofrojini përsëri pas ca ditësh.

  Gjithë të mirat.

Shto Koment

 • festim (2 vite më parë)
  mirmbrema Dr. Med. Selim Thaqi ne keshillen me lart lexova por dicka se kam te qart, per sa koh duhet ritur masa e ushqimit. keni cekur se nga ne nje lug te vogel deri ne nje lug te madhe nese do ket mundesi te me sqaroni me hollsisht dhe vec drithrave a mundet ti japim pem perime ne cfar mase dhe sa her ne dit . Ju falemnderit per mirkuptim nga z.Festim
 • Albana is playing poker (3 vite më parë)
  Pershendetje Jam Albana edhe une kam nje vajze 4 muajshe, sot per here te pare kam fillu ti jap ushqim te hippit per 4 muaj... a mundem me vazhdu mi jap ushqim te hippit apo edhe une duhet ta ushqej si Dona?

kthehu
Kontakt
© Beba Ime 2010. Kjo uebfaqe përmban informata të një natyre të përgjithshme dhe është e dedikuar vetëm për nevoja edukative. Nëse keni shqetësime për shëndetin tuaj apo për shëndetin e fëmiut tuaj, duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun apo me personel tjetër profesional medicinal.