Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-pediatrin

Ulja e temperaturës

Pershendetje, kam vajzen 5 muajshe dhe ka lindur ne Greqi me peshe 4 e 350 dhe tani peshon 8 kg, para nje muaji isha ne Shqiperi dhe goca kishte pak hundet e bllokuara dhe i hodha pak solucion fizologjik dhe pas nje ore me ndodhi dicka e pazakonte, kisha vajzen ne krahe dhe papritur vajza u keput dhe u be dyll i verdhe dhe nuk hapte dot syte, ishte bere akull ne trup, e cova ne spital ate nate dhe e vizitoi pediatri ne Shqiperi dhe me tha se nuk ka gje vetem se i ka rene pak temperatura, ete nate e mbajten ne spital per ta pasur nen kontrolle, dhe i bene nje eko ftohje dhe cdo gje i doli mire tani jam ne Greqi dhe e vizitova dhe ketu te pediatri dhe me tha cdo gje shkon mire, por une jam ne merak sepse nuk dua te perjetoj me ate qe kalova dhe me duket sikur do me semuret perseri dhe gjithe naten kur flen e kontrolloj vajzen, ju lutem me thoni perse mund ti kete ndodhur dicka e tille, ku ta vizitoj per cfare ta kontrolloj, pse ju ul temperatura aq menjehere, dhe me jepni ndonje keshille cfare duhet te bej ne ato momente ne rast se i perseritet perseri? Jam shume ne ankth, ju lutem me jepni nje pergjigje. Me respekt Elona.

Elona Erisa (6 vite më parë)

Dr. Niketa Koliçi - pediatre - neonatologe
Pediatri përgjigjet
Dr. Niketa Koliçi

Pershendetje Elona!

Ka shume mundesi qe solucioni qe i keni hedhur ne hunde te mos kete qene Sol. fiziologjik por nafazoline.

Nqs kjo eshte e vertete atehere gjithe kjo lidhet me efektet anesore te medikamentit.

/komuniteti