Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-stomatologun

Dalja e dhembeve

Pershendetje kam vajzen 11 muaj e nje jave, i kane dalur dy dhembe poshte dhe larte njeri dhemb ama jo te paret qe jane po qe i themi ne dhembi i syrit ai i ka dale i dyti, a eshte normale kjo? ju pershendes jeni shume te mire.

Engjellushja Ks (7 vite më parë)

Dr. Renata Pulja - mjeke - stomatologe
Stomatologu përgjigjet
Dr. Renata Pulja

Përshëndetje Engjellushe,

Ndodh që dhëmbët të dalin dhe pak kohë më parë se normalisht. Kjo nuk shkaton problem për fëmijën. Do të këshilloja të fillonit ti pastronit butësisht me garzë dhëmbët e fëmijës, për të ruajtur një higjenë sa më të mirë.

Gjithë të mirat.

/komuniteti