Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

20 rituale që mund të përmirësojnë jetën si prind

1. Lëvizni

Lëvizni. Filloni të lëvizni trupin. Filloni me ushtrimet që i keni më pak inat dhe bëjini rutinë çdo javë.

 

2. Merrni diell

Edhe 5 minuta rreze dielli në ditë mjaftojnë për të përmirësuar humorin.

 

3. Flini

Mëndja dhe trupi rigjenerohen gjatë gjumit.

 

4. Ledhatohuni

Ne jemi të programuar biologjikisht për afeksion. Ledhatohuni me njerëzit që doni.

 

5. Bashkëbisedoni

Gjeni persona që ju dëgjojnë pa gjykuar dhe flisni të vërteta.

 

6. Qeshni

Shikoni komedi apo lexoni libra komikë. E qeshura përmirëson mirëqënjen mendore, emocionale dhe fizike.

 

7. Lexoni

Nëse nuk ju pëlqen të lexoni, filloni nga libra të shkurtër, të lehtë dhe tërheqës.

 

8. Shkruani

Nuk duhet të jesh shkrimtar që të shkruash. Mund të shkruash për të rritur mirëqënjen dhe për të përmirësuar zgjedhjet në jetë.

 

9. Krijoni

Gjeni një aktivitet krijues që ju pëlqen dhe praktikojeni çdo javë.

 

10. Mësoni

Mos ndaloni kurrë së mësuari.

 

11. Dëgjoni muzikë

Dëgjoni muzikë, kërceni, krijoni.

 

12. Organizoni

Dhuroni sendet që nuk ju nevojiten më. Krijoni më shumë hapësirë në shtëpi siç do të donit të krijonit më shumë hapësirë në zemrën tuaj.

 

13. Hiqni të këqijat

Jeta përmirësohet më shumë kur largon diçka të keqe sesa kur shton diçka të mirë.

 

14. Jini mirënjohës

Praktikoni mirënjohjen pasi është direkt e lidhur me lumturinë.

 

15. Falni

Falni dhe kalojini gjërat sa më shpejt të jetë e mundur.

 

16. Udhëtoni

Vendet e reja përmirësojnë perceptimin e kohës dhe krijojnë imagjinatë dhe vetëdije.

 

17. Afrojuni natyrës

Krijojani vetes mundësinë të vështroni natyrën dhe të ushqeni shpirtin me bukuritë e saj, qoftë edhe për pak minuta.

 

18. Qëndroni vetëm dhe në qetësi

Gjeni mundësinë të qëndroni pak vetëm dhe në qetësi. Idetë më të mira, mençuria dhe paqja gjenden brenda vetes.

 

19. Konsiderojeni veten artiste

Mendojeni jetën tuaj si një punë artistike dhe veten tuaj si artist. Nga ky këndvështirm, ju do të jeni në kërkim të lumturisë, kënaqësisë, dhe frymëzimit.

 

20. Ndryshoni

Kini parasysh se është normale të ndryshoni mendjen, shtëpinë apo idetë. Nëse jeni të lodhur me mendimet tuaja të vjetra, me shtëpinë apo me besimin, ndryshojini.

Burimi: Prinder te edukuar

/komuniteti