Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Dobësia rrezikon fertilitetin e grave
26.10.2011 - Dobesia e tepruar mund te rrezikoje fertilitetin e grave. Alarmi i leshuar nga nje studim...
Shtatzënia, si të mos kesh problem
13.11.2011 - Ushqyerja e shendetshme e grave shtatzënë është shumë e rëndësishme jo vetëm për...
Fëmijët e festuan Halloween-in
01.11.2011 - “Nata e shtrigave”, apo “Halloween” tashmë është bërë traditë...
A shkakton autizëm vaksinimi?
03.11.2011 - Vaksinimi i fëmijëve është një proces i zakonshëm dhe i detyrueshëm me ligj. Megjithatë,...
Si realizohet fertilizimi “In Vitro”
13.11.2011 - Fertilizimi “in vitro” është një procedure e thjeshtë për të gjithë çiftet....
Autizmi, simptomat dhe terapia përkatëse
19.11.2011 - Autizmi eshte nje semundje e rende psikopatologjike qe pengon femijen te krijoje marredhenie...
OBSH në përpjekje për të ulur vdekjen e nënave gjatë lindjes
08.11.2011 - Organizata Botërore e Shëndetësisë llogarit se çdo minutë, një grua vdes gjatë shtatëzanisë...
Pilulat kontraceptive, rreziku i trombozës: më mirë të vjetrat apo të rejat?
08.11.2011 - Nje studim danez tregon se pataologjia eshte me e shpeshte me produktet e gjenerates se...
Agjenda e një gruaje shtatzënë, ç’duhet të dijë dhe ndjekë?
08.11.2011 - Po rripit te sigurimit, fluturimeve me avion dhe raporteve seksuale. Jo alkoolit, duhanit,...
Bebet nënujorë
30.11.2011 - Në Londër është hapur një pishinë e specializuar për fëmijët e vegjël ku jepen...
Fëmijët e etërve me depresion, më në rrezik nga problemet emocionale
14.11.2011 - Shumë studime kanë treguar se fëmijët mund të ndikohen negativisht nga sëmundjet mendore...
Gratë e rrezikuara nga cistitet
16.11.2011 - Infeksionet e fshikëzës së urinës, të rrezikuara femrat? Gratë më të rrezikuara...
Miopia, rreziku vjen nga “shtëpia”
16.11.2011 - Të mirat që sjellin ambientet e hapura nuk kufizohen vetëm tek mbajtja e linjave trupore...
Nënat që punojnë ndihen më të lumtura
20.12.2011 - Nenat qe punojne kane shendet me te mire dhe ndihen me te lumtura, ka treguar nje studim....
7 këshilla si të mbeteni shtatzënë
06.01.2012 - Cka duhet të bëni e çka jo që rritësh gjasat dhe si te mbetesh shtatzene me shpejte. Jeni...
Si ta trajtojmë infeksionin urinar?
22.11.2011 - Por si mund ta parandalohet ky problem dhe cilët persona janë më të predispozuar për...
Diagnostikimi i kanceri të gjirit
22.11.2011 - Dihet se zbulimi i herëshëm i kancerit të gjirit është vendimtar për mbijetesën e...
Fëmijët dhe kolesteroli
22.11.2011 - Forcimi i arterieve është problem jo vetëm për të rriturit. Akademia amerikane e pediatrisë...
Roli i gjyshërve në shoqëri
23.11.2011 - Ata çmenden për nipërit dhe mbesat, ofrojnë këshilla të vyera dhe ndihmojnë në rritjen...
Kafeja mund të mbrojë kundër kancerit Endometrial
24.11.2011 - Një filxhan kafe në ditë mund të ndihmojë për të mbajtur larg kancerin. Ky shihet...
Çrregullimet menstruale: Shkaktarët dhe shërimi
29.11.2011 - Çdo ndryshim i skemes normale te menstruacioneve tek nje femer quhet crregullim menstrual. Organet...
Shkencëtarët: shega mbron nga kanceri i gjirit
29.11.2011 - Shega e ëmbël mund të ketë rol të rëndësishëm në mbrojtjen nga kanceri i gjirit,...
Gruaja shtatzënë e prekur nga SIDA
02.12.2011 - Asnjë mjek nuk pranon të ndjekë shtatzaninë e një gruaje. Është gati të sjellë...
Ftohja, si ti mbroni fëmijët gjatë dimrit
05.12.2011 - Me ardhjen e stines se dimrit, tek femijet vihen re infeksione ne rruget e frymemarrjes....
Kanceri në vezore
05.12.2011 - Sipas studimit më të fundit, alkooli nuk ndërlidhet me njërin nga dy format më të...
Si fillon menopauza?
05.12.2011 - Është shumë vështirë ta dimë këtë me saktësi. Cikli menstrual ndoshta veç sa ka...
SOS Fshatrat e Fëmijëve Kosovë
E diel, 11 Dhjetor 2011, ora 11.00 në Teatrin Dodona SOS Fshatrat e Femijeve në bashkëpunim me Ambasaden...
Foshnjat që lindin të shurdhëra
08.12.2011 - Shurdhëria tek foshnjat e sapolindura është një nga anomalitë më të shpeshta që...
Sëmundjet seksualisht të transmetueshme
08.12.2011 - Shqiptarët ende nuk bëjnë kujdes për të mbrojtur partnerin gjatë marrëdhënieve seksuale. Statistikat...
Virozat e stinës
12.12.2011 - Mbi 300 fëmijë paraqiten çdo ditë pranë Urgjencës së Pediatrisë në Qendrën Spitalore...
Puberteti i rremë i parakohshëm
20.12.2011 - Puberteti i rremë i parakohshëm është më i shpeshtë se ai i vërteti. Karakterizohet...
Seksi i fëmijës mund të njihet që pas një muaji
19.01.2012 - Gratë shtatzanë mund të zbulojnë që pas një muaji shtatzani seksin e fetusit që po...
A ështe infertiliteti sëmundje?
27.12.2011 - Vetëdija njerëzore ka shkuar dhe shkon duke u rritur ndër shekuj. Të gjithë jemi dëshmitarë...
Kur nuk dihet kush është nëna
05.01.2012 - Për të gjithë ata që thonë se është babai ai që nuk është gjithmonë i sigurt...
Ju dhe gripi stinor
06.02.2012 - Gripi stinor është një infeksion (sëmundje) akut viral respirator i shkaktuar nga viruset...
Sëmundjet të cilat barten me marrëdhënie seksuale
09.01.2012 - Jeta seksuale shumë shpesh mund të na sjell edhe shqetësime të mëdha. Sëmundjet seksuale...
Pilulat kontraceptive shkaktojnë trombozën në vena
16.01.2012 - Rreziku nga tromboza e venave është dy herë më e lartë tek ato femra që përdorin...
“Muzika” që vë në gjumë fëmijët
16.01.2012 - Mathew Nifield është një baba i ri që ka dy fëmijë binjakë dhe ka përdorur imagjinatën...
Raporti me nënën në fëmijëri ndikon më vonë në dashuri
18.01.2012 - Raporti të cilin të porsalindurit e ndërtojnë me nënën në 18 muajt e parë të jetës,...
Përkufizimi i ri i autizmit dhe pasojat
25.01.2012 - Lëvizje të çuditshme, paaftësi për të komunikuar dhe interesim ngulmues, të gjitha...
Fondacioni për Nëna dhe Foshnje të Shëndosha ndihmon...
24.01.2012  - Fondacioni për Nëna dhe Foshnje të Shëndosha ndihmon Departamentin e Neonatologjisë....
Informacioni mbi përbërjen e tumorit të vezoreve ndryshon luftën ndaj tij
27.01.2012 - Kanceri i vezoreve quhet edhe “vrasësi i heshtur”, sepse në kohën kur simptomat...
Prindërit me fëmijë me aftësi të kufizuara
02.02.2012 - Jo të gjithë personat lindin me aftësi të njëjta. Disa prej atyre , janë ata që fati...
Pse shfaqet presioni i lartë i gjakut tek fëmijët?
13.02.2012 - Sëmundjet përfshijnë zemrën dhe sëmundjen e veshkave. Disa sëmundje mund të shkaktojnë...

/komuniteti