Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Më shumë se 100 fëmijë të sëmurë brenda ditës nga gripi
01.12.2016 - Situata epidemiologjike me gripin sezonal në Kosovë po alarmon institucionet shëndetësore....
Pas 24 vitesh martesë, u lind fëmija të cilit ia vënë emrin Flamur
29.11.2016 - Familja Kabashi nga Prizreni sot kanë festë të dyfishtë në shtëpinë e tyre. Familja...
Skandal në Vlorë/ I vdes foshnja në bark, ekspertiza: Mjekët s'i bënë ekon, nuk panë kordonin rreth qafës
29.11.2016 - Një qytetare nga Vlora rreth një vit më parë ka humbur foshnjën në javën e 39-40...
Fëmija i vetëm, në mungesë të rivalëve
16.11.2016 - Fëmijët e vetëm shpesh janë shumë të përkëdhelur nga nëna, e cila nga frika se...
Gjenden përbërës të rrezikshëm në ushqimin për bebe të prodhimit serb “Juvitana”
16.11.2016 - Ministria e Shëndetësisë e Serbisë tha se ka zbuluar mbetje të pesticideve në tetë...
Jeni shtatzënë? Ja vitamina që duhet të merrni që fëmija juaj të lindë pa defekte
14.11.2016 - Vitamina D është shumë e rëndësishme, sidomos gjatë periudhës së shtatzënisë,...
Lindi më herët, por është më i vogël se vëllai binjak
14.11.2016 - Kur lindin dy binjakë, sigurisht që njëri është pak minuta më i madh se tjetri, por...
Finlanda bëhet vendi i parë në botë që i largon lëndët shkollore
11.11.2016 - Sistemi i arsimit në Finlandë konsiderohet të jetë njëri nga më të mirët në botë....
Cilat femra kanë më shumë shanse për të lindur binjakë?
09.11.2016 - Kur një femër shtatzënë pret jo një, por dy fëmijë, gjëja e parë që e pyet mjeku...
Ngrënia e kungullit në shtatzëni
08.11.2016 - Për një shëndet të mirë njeriu duhet të ushqehet me pemë dhe perime të stinës....
Spanjë, grevë kundër “detyrave të shtëpisë” për nxënësit
08.11.2016 - Mijëra prindër në Spanjë nisën një grevë kundër shkollave shtetërore këtë javë,...
Rreziku i pastrimit të veshit te bebet dhe te fëmijët e vegjël
03.11.2016 - Dylli në vesh është barrierë natyrore, mbrojtje nga tingujt dhe infeksionet, lëndimet...
Shtatzënia dhe vetëvlerësimi
01.11.2016 - Shtatzënia shkakton ndryshime të rëndësishme në trupin e gruas shtatzënë. Këto nuk...
Çfarë ushtrime duhet të bëni gjatë shtatzënisë për të mos ndjerë dhimbje gjatë lindjes?
01.11.2016 - Gratë të cilat presin të bëhen nëna së shpejti, padyshim se çdo ditë janë duke...
Si ta veshim fëmijën gjatë dimrit gjersa fle?
31.10.2016 - Me ardhjen e dimrit shpesh nënat bëhen konfuze në lidhje me mënyrën si duhet të veshin...
Përse lëvizë bebja gjatë natës kur jeni shtatzënë?
27.10.2016 - Gratë shtatzëne janë gjithmonë të emocionuara kur i ndjejnë lëvizjet e bebes brenda...
Një nënë mizore apo e ashpër?
27.10.2016 - Të jesh prind, është përgjegjësi e madhe për edukimin e fëmijës. Por një nënë...
Lind në moshën 62 vjeçare
24.10.2016 - Mjekja 62 vjeçe nga Spanja Lina Alvarez, do të hyjë në analet e mjekësisë si njëra...
Sekreti i rritjes së fëmijëve krijues
18.10.2016 - Libra, arte, kurse sportive, iPad-e janë disa nga elementët që ofrojnë prindërit për...
Ushqimet e shëndetshme në shtatzëni – tërshëra
13.10.2016 - Tërshëra është shumë e dobishme gjatë shtatzënisë ngase përmban karbohidrate kë...
Mishi i kuq në shtatzëni
13.10.2016 - Amino acidet në proteina janë bazamenti i çdo qelize në trupin tuaj dhe të foshnjës...
A mund të humbni peshë gjatë gjidhënies – pa rrezikuar shëndetin e fëmijës?
06.10.2016 - Për nënat e reja të cilat janë duke ushqyer fëmijët e tyre me gji, cilat janë strategjitë...
Lind një foshnje me dy koka
06.10.2016 - Një foshnje me dy koka ka lindur në Indi dhe është përshkruar si një “mrekulli”...
Ja nga çka varet a do të bëhet mashkulli me djalë apo me vajzë!
05.10.2016 - Hulumtuesit e Universitetit Newcastle në Britani të Madhe kanë analizuar 927 trungje...
Hekuri ndihmon te depresioni i paslindjes
05.10.2016 - Konsumimi i hekurit shtesë nga nënat të cilat sapo kanë lindur, mund të lehtësojë...
Nëna e re vdes në spital 24 orë pas lindjes së fëmijës së parë
05.10.2016 - Një nga ditët më të bukura të jetës së saj kthehet në tragjedi për familjen e Annalisa...
Lind fëmija i parë në botë i krijuar nga tre persona
29.09.2016 - BBC raporton se ka lindur fëmija i parë në botë për të cilin është përdorur një...
SHBA heq detyrat e shtëpisë për nxënësit, nuk kanë efekt
27.09.2016 - Shumë shkolla fillore në SHBA kanë hequr detyrat e shtëpisë për fëmijët në mënyrë...
Të bëhesh nënë në Norvegji është ëndrra e çdo gruaje
26.09.2016 - Cilat janë avantazhet që kanë nënat e reja që sjellin në jetë fëmijët e tyre në...
Proçesi i të fituarit të kontrollit të urinimit dhe defekimit
22.09.2016 - Proçesi i të fituarit të kontrollit të urinimit dhe defekimit ndryshon nga fëmija në...
Bullizmi
22.09.2016 - Fëmijët, adoleshentët, që ushtrojnë bullizëm, janë djem dhe vajza të parritur, që...
Foshnjat bëhen me të vërtetë të vetëdijshme, kur janë pesëmuajshe
16.09.2016 - Bebet janë të afta të mendojnë në mënyrë të ndërgjegjshme dhe të ruajnë kujtimet...
Ky është babi më i ndjekur në rrjetet sociale, ja pse
16.09.2016 - Një baba sa qesharak aq edhe i dashur ka fituar mijëra ndjekës në rrjetet sociale falë...
Studimi i ri e konfirmon se fëmijët e trashëgojnë inteligjencën nga nëna
15.09.2016 - Kur është fjala për inteligjencën, asgjë nuk mund të jetë më e saktë sesa “e...
A e shijon bebja gjatë shtatzënisë ushqimin që ju e hani?
14.09.2016 - A i djeg goja kur hani feferona? A kënaqet kur hani akullore? Po kur e përtypni limonin...
Bebja më e vogël në botë arrin të mbijetojë, mahnit mjekët
13.09.2016 - Kur ka lindur Emilia Grabarczyk, e tërë këmba saj ishte sa gishti i një të rrituri,...
10 aftësitë jetësore që duhet të dijë fëmija juaj 10 vjeçar
09.09.2016 - Me kaq shumë gjëra që kanë mësuar fëmijët sot në teknologji, është e lehtë të...
Sa kohë u nevojitet fëmijëve për të kuptuar se u janë ndërruar prindërit?
08.09.2016 - Shumë të rinjve u është përsëritur herë pas here nga prindërit që të heqin nga...
Imagjinata e mamasë e kthen foshnjën në top modele
08.09.2016 - Të gjithë fëmijët janë të bukur, por nënat kujdesen që ata të duken edhe më bukur...
6 këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë “të mbarë”
1) Merruni me fëmijët. Ky është themeli i gjithçkaje. Kaloni kohë rregullisht me fëmijët tuaj,...
Mos i hidhni dhëmbët e fëmijëve, shpëtojnë jetë
05.09.2016 - Rënia e dhëmbit të parë për fëmijën është një moment historik për ta, por ky...
Kur fëmijët veshin veten
22.08.2016 - Nga kostumet e superheronjve tek të brendshmet të veshuar si aksesorë të jashtëm këto...
Lind 'në qiell', aviokompania i jep bebes dhuratë fantastike
18.08.2016 - Lindi mes reve, në bordin e fluturimit të kompanisë ajrore filipinase ‘Cebu Pacific...
Fëmijët duhet të sillen si fëmijë
17.08.2016 - Kathy Walker, eksperte prindërimi nga Melburni thotë se prindërit nuk duhet t’i...

/komuniteti