Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Prindërit, shkaktar që fëmijët shtojnë peshë
25.01.2017 - Thuajse si një “stigmë” shoqërore që i shoqëron gjatë rritjes, fëmijët...
Binjake me ngjyra të ndryshme
25.01.2017 - Kur mamaja e tyre u thotë të panjohurve se ato janë vajzat e saja dhe janë binjake,...
Gruaja shtatzënë bllokohet nga bora, lind në makinën e policisë
17.01.2017 - Një grua shtatzënë nga Anglia ka lindur fëmijën e saj në sediljen e makinës së policisë...
Mos i vizitoni nënat që sapo kanë lindur një fëmijë sepse…
17.01.2017 - Realiteti me të cilin prindërit përballen pas ardhjes në jetë të fëmijës është...
Arsyeja pse fëmijët sillen më keq me mamatë pranë
10.01.2017 - A e keni vënë re ndonjëherë që shumica e fëmijëve, sillen keq kur kanë mamatë më...
Fotot më të bukura të shtatzënisë
04.01.2017 - Mund ta quajmë një grua trime, teksa ka zgjedhur të realizojë setin e fotove të shtatzënisë...
Fotot e shtatzënisë, si t’i realizoni si duhet
04.01.2017 - Në shtatzëni, fotot e bebit në bark në ditët e sotme janë bërë mjaft në modë....
“I dashur Babagjysh!...”, letra e dëshirave
27.12.2016 - Fillimi i dhjetorit është periudha më e mirë për të shkruar një letër për Babagjyshin....
Dëshironi të bëheni me djalë? Hani mish dele
27.12.2016 - Një gazetë indiane ka ofruar për lexuesit e saj “provën shkencore” që të...
Si ta ndihmoni fëmijën kur i mungon vetëbesimi në shkollë
21.12.2016 - Disa fëmijë shfaqin një lloj sigurie jashtë shkollës, por demonstrojnë një mungesë...
Studim: Ja çfarë ndodh në trurin e fëmijës nëse i dhuroni shumë dashuri!
12.12.2016 - Hulumtuesit në Kembrixh besojnë se foshnjat kanë zhvillim më të mirë të trurit kur...
Bebet, shpjegimi për gjumin e tyre të trazuar gjatë natës
05.2016 - Fatkeqësisht, gjumi i keq i foshnjave dhe i fëmijëve është një nga problemet më të...
I porsalinduri dhe gjumi: Si të mbijetosh gjatë javës së parë në shtëpi?
02.12.2016 - Ditët e para me një të porsalindur janë të mbushura me një sërë emocionesh. Dashuri,...
Shokojnë doktorët: Fëmijëve jepuni kikirikë që 4 muajsh
01.12.2016 - Prindërit duhet tu japin fëmijëve të tyre kikirikë që nga mosha 4 muajshe, sipas një...
Më shumë se 100 fëmijë të sëmurë brenda ditës nga gripi
01.12.2016 - Situata epidemiologjike me gripin sezonal në Kosovë po alarmon institucionet shëndetësore....
Pas 24 vitesh martesë, u lind fëmija të cilit ia vënë emrin Flamur
29.11.2016 - Familja Kabashi nga Prizreni sot kanë festë të dyfishtë në shtëpinë e tyre. Familja...
Skandal në Vlorë/ I vdes foshnja në bark, ekspertiza: Mjekët s'i bënë ekon, nuk panë kordonin rreth qafës
29.11.2016 - Një qytetare nga Vlora rreth një vit më parë ka humbur foshnjën në javën e 39-40...
Fëmija i vetëm, në mungesë të rivalëve
16.11.2016 - Fëmijët e vetëm shpesh janë shumë të përkëdhelur nga nëna, e cila nga frika se...
Gjenden përbërës të rrezikshëm në ushqimin për bebe të prodhimit serb “Juvitana”
16.11.2016 - Ministria e Shëndetësisë e Serbisë tha se ka zbuluar mbetje të pesticideve në tetë...
Jeni shtatzënë? Ja vitamina që duhet të merrni që fëmija juaj të lindë pa defekte
14.11.2016 - Vitamina D është shumë e rëndësishme, sidomos gjatë periudhës së shtatzënisë,...
Lindi më herët, por është më i vogël se vëllai binjak
14.11.2016 - Kur lindin dy binjakë, sigurisht që njëri është pak minuta më i madh se tjetri, por...
Finlanda bëhet vendi i parë në botë që i largon lëndët shkollore
11.11.2016 - Sistemi i arsimit në Finlandë konsiderohet të jetë njëri nga më të mirët në botë....
Cilat femra kanë më shumë shanse për të lindur binjakë?
09.11.2016 - Kur një femër shtatzënë pret jo një, por dy fëmijë, gjëja e parë që e pyet mjeku...
Ngrënia e kungullit në shtatzëni
08.11.2016 - Për një shëndet të mirë njeriu duhet të ushqehet me pemë dhe perime të stinës....
Spanjë, grevë kundër “detyrave të shtëpisë” për nxënësit
08.11.2016 - Mijëra prindër në Spanjë nisën një grevë kundër shkollave shtetërore këtë javë,...
Rreziku i pastrimit të veshit te bebet dhe te fëmijët e vegjël
03.11.2016 - Dylli në vesh është barrierë natyrore, mbrojtje nga tingujt dhe infeksionet, lëndimet...
Shtatzënia dhe vetëvlerësimi
01.11.2016 - Shtatzënia shkakton ndryshime të rëndësishme në trupin e gruas shtatzënë. Këto nuk...
Çfarë ushtrime duhet të bëni gjatë shtatzënisë për të mos ndjerë dhimbje gjatë lindjes?
01.11.2016 - Gratë të cilat presin të bëhen nëna së shpejti, padyshim se çdo ditë janë duke...
Si ta veshim fëmijën gjatë dimrit gjersa fle?
31.10.2016 - Me ardhjen e dimrit shpesh nënat bëhen konfuze në lidhje me mënyrën si duhet të veshin...
Përse lëvizë bebja gjatë natës kur jeni shtatzënë?
27.10.2016 - Gratë shtatzëne janë gjithmonë të emocionuara kur i ndjejnë lëvizjet e bebes brenda...
Një nënë mizore apo e ashpër?
27.10.2016 - Të jesh prind, është përgjegjësi e madhe për edukimin e fëmijës. Por një nënë...
Lind në moshën 62 vjeçare
24.10.2016 - Mjekja 62 vjeçe nga Spanja Lina Alvarez, do të hyjë në analet e mjekësisë si njëra...
Sekreti i rritjes së fëmijëve krijues
18.10.2016 - Libra, arte, kurse sportive, iPad-e janë disa nga elementët që ofrojnë prindërit për...
Ushqimet e shëndetshme në shtatzëni – tërshëra
13.10.2016 - Tërshëra është shumë e dobishme gjatë shtatzënisë ngase përmban karbohidrate kë...
Mishi i kuq në shtatzëni
13.10.2016 - Amino acidet në proteina janë bazamenti i çdo qelize në trupin tuaj dhe të foshnjës...
A mund të humbni peshë gjatë gjidhënies – pa rrezikuar shëndetin e fëmijës?
06.10.2016 - Për nënat e reja të cilat janë duke ushqyer fëmijët e tyre me gji, cilat janë strategjitë...
Lind një foshnje me dy koka
06.10.2016 - Një foshnje me dy koka ka lindur në Indi dhe është përshkruar si një “mrekulli”...
Ja nga çka varet a do të bëhet mashkulli me djalë apo me vajzë!
05.10.2016 - Hulumtuesit e Universitetit Newcastle në Britani të Madhe kanë analizuar 927 trungje...
Hekuri ndihmon te depresioni i paslindjes
05.10.2016 - Konsumimi i hekurit shtesë nga nënat të cilat sapo kanë lindur, mund të lehtësojë...
Nëna e re vdes në spital 24 orë pas lindjes së fëmijës së parë
05.10.2016 - Një nga ditët më të bukura të jetës së saj kthehet në tragjedi për familjen e Annalisa...
Lind fëmija i parë në botë i krijuar nga tre persona
29.09.2016 - BBC raporton se ka lindur fëmija i parë në botë për të cilin është përdorur një...
SHBA heq detyrat e shtëpisë për nxënësit, nuk kanë efekt
27.09.2016 - Shumë shkolla fillore në SHBA kanë hequr detyrat e shtëpisë për fëmijët në mënyrë...
Të bëhesh nënë në Norvegji është ëndrra e çdo gruaje
26.09.2016 - Cilat janë avantazhet që kanë nënat e reja që sjellin në jetë fëmijët e tyre në...
Proçesi i të fituarit të kontrollit të urinimit dhe defekimit
22.09.2016 - Proçesi i të fituarit të kontrollit të urinimit dhe defekimit ndryshon nga fëmija në...

/komuniteti