Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Si t’i mësojmë fëmijët se askush nuk mund t’ua prekë trupin
13.02.2018 - Edukimi i duhur seksual, i bërë në kohë dhe në mënyrë të drejtë, është baza për...
Për një javë nuk e preka telefonin kur isha me djalin tim 3 vjeçar, ja çfarë ndodhi e çfarë mësova
13.02.2018 - Besohet se fëmija lidhet me njerëzit e tjerë nësa këta të fundit e shohin në fytyrë...
10 gjërat që nuk duhet t’i bëni kur bebja fle
12.02.2018 - Në momentin që bebet i zë gjumi nëna mundohet të bëjë gjithçka që ai të mos zgjohet. Megjithatë...
6 vite burg për prindërit që i bëjnë djemtë synet
12.02.2018 - Deputetët në Islandë kanë propozuar ndryshime legjislative për të ndaluar rrethprerjen...
Çdo fëmijë, prindi duhet ta mësojë me këto: Rregullat sipas të cilave edukohen fëmijët e pallatit mbretërorë!
06.02.2018 - A mund ta paramendoni se ata duhet madje vetë t’i pastrojnë dhomat e tyre? Nëse...
Më në fund, Kylie Jenner bëhet nënë
05.02.2018 - Kylie Jenner është bërë nënë. 20 vjeçarja ka konfirmuar nëpërmjet Instagramit se...
10 ushqime që bebja juaj nuk duhet t’i provojë deri në 1 vjeç
Lista përmban ushqime, të cilat mund të provokojnë alergji tek foshnja juaj, ose probleme me aparatin...
Nuk i dhanë shpresë për jetën, nëna i dhuron të birit 2 organe
23.01.2018 - Një nënë ka rrezikuar jetën e saj për të bërë një ndërhyrje që t’i dhurojë...
Mjekja shqiptare nga Kërçova: Vetë vdiq, por solli në jetë një bebe të shëndoshë!
21.01. 21.01.2018 - Një skandal i fuqishëm po tronditë Maqedoninë. Doktoresha e re nga Kërcova,...
5 shenjat gjatë shtatzënisë që tregojnë se do të keni një djalë
17.01.2018 - Si një nënë shtatëzënë, me siguri pyesni veten se brenda jush është një vajzë...
Si ndikon vitamina E në qetësimin e dhimbjeve në gjinjë?
Shumë gra kanë gjnjët me ndërtim kokrizor, dhe të dhimbshme në prekje. Tendosja , dhimbjet dhe...
Mësojini fëmijët të bëjnë punë shtëpie! TABELA sipas moshës…
14.01.2018 - Një aspekt shumë i rëndësishëm në edukimin e fëmijëve është të dhënit përgjegjësi...
Fruti që duhet ta hanë çdo ditë gratë shtatzëna
14.01.2018 - Kur ngeleni shtatzënë, ekziston një list e gjatë e ushqimeve që duhet t’i shmangni,...
Ky është burri shqiptar që u bën thirrje grave të marrin burrat me vete në sallën e lindjes
11.01.2018 - Në një postim në grupin në Facebook, Feminizmi Shqiptar, një aktivist u ka bërë thirrje...
Këshillat e nënave: Çka shëron të pështjellët në stomak, ngërçet…
10.01.2018 - Bashkë me shtatzëninë vijnë edhe disa gjëra jo edhe aq të këndshme – të pështjellët...
Kujdes me fëmijët, rrezikoni t’i bëni vetë të dhunshëm
08.01.2018 - Fëmijët që dënohen duke u dhënë një shpullë kanë më shumë gjasa të jenë abuzues...
Fotografitë që përshkruajnë vështirësitë e të qenit nënë gjatë dy viteve të para
04.01.2018 - Fotografja Anna Ogier-Bloomer përmes fotografive ka arritur të bëjë dokumentimin e familjes...
Infermieria, profesioni i së ardhmes...
04.01.2018 - Si një ndër profesionet më të kërkuara në të gjithë botën, infermieria po pëson...
Fëmija i parë i Vitit 2018 është djalë
01.01.2018 - Në mesnatë ka lindur fëmija i parë në vitin 2018 në Klinikën e Gjinekologjisë në...
Pesë foshnja të lindura në natën e Vitit të Ri
02.01.2018 - Popullatës së Kosovës i janë shtuar edhe pesë fëmijë. Pesë foshnja janë lindur...
Dorëzohet medikamenti jetëshpëtues për bebet në QKUK
28.12.2017 - Në Klinikën e Neonatologjisë, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës u bë dorëzimi...
Sindroma e lëkundjes: Pakujdesia që kushton jetën e foshnjës
27.12.2017 - Sindroma e lëkundjes tek foshnjët është një grup simptomash të lëndimeve të shkaktuara...
Çfarë duhet të dini patjetër për foshnjet që i kanë buzët me pështymë
21.12.2017 - Gjatë 4 mujorit të parë të lindjes gjendrat e bebeve prodhojnë shumë pështymë. Me...
Sjelljet problematike të fëmijës vijnë nga ankthi
18.12.2017 - Fëmijët që duken te prapë janë shpesh shumë ankthiozë, por nuk dinë si ta shprehin....
Kirurgu kroat i gjëndrës tiroide ia shpëton jetën 62 vjeçares në Klinikën Amerikane Dr. Behar Kusari
Prishtinë, 19 Dhjetor 2017 | Pothuajse një dekadë kërkimi dhe Kimete Zeka, nuk kishte shërim ...
20 rituale që mund të përmirësojnë jetën si prind
1. Lëvizni Lëvizni. Filloni të lëvizni trupin. Filloni me ushtrimet që i keni më pak inat dhe...
10 të vërteta që nuk t’i thotë asnjë, por i mëson vetë kur bëhesh nënë!
13.12.2017 - Gjatë periudhës së shtatzënisë, të gjithë mbingopemi nga informacionet në internet...
Tekat më të çuditshme të fëmijëve të sotëm
Faza e mosbindjes tek fëmijët e moshës 2-5 vjeçare Shumica e tekave tek fëmijët e kësaj moshe...
Një çerdhe në Fushë Kosovë i ndëshkon fëmijët me privim nga ushqimi
11.12.2017 - Një çerdhe private në Fushë Kosovë ka zgjedhur që fëmijët të cilët i thyejnë...
Klinika Amerikane - Dr. Behar Kusari, me oferta speciale për lindje
Prishtinë, 06 Dhjetor 2017 | Me rastin e festave të fund vitit dhe në shenjë falënderimi ndaj pacientëve...
Fëmijët mendërisht të fortë kanë prindër që bëjnë këto 3 gjëra
04.12.2017 - Ne kalojmë shumë kohë duke folur për rëndësinë e stërvitjes fizike të forcimit...
Lufta 7 orëshe e mjekëve për të shpëtuar jetën e nënës
04.12.2017 - Në orët e vona të ditës së premte, një pacienteje shtatzënë në klinikën e Gjinekologjisë...
KOMF, ZFD e KEC shpërblejnë shkrimet më të mirë për të drejtat e fëmijëve
01.12.2017 - Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë – KOMF, në bashkëpunim...
Sëmundja e mëlçisë i kërcënoi jetën fëmijës, veprimi i dados ishte i papritur
29.11.2017 - Shumica e dadove marrin punën e tyre shumë seriozisht dhe ofrojnë shërbimin më të...
Ja çfarë ndjen bebja në bark, kur nëna qan gjatë shtatzënisë
29.11.2017 - Hulumtimet nga Shoqata për Shkencën Psikologjike pohuan se një embrion 6-muajsh ndikohet...
Prindërit të painformuar për rëndësinë e vitaminës D
27.11.2017 - Vitamina D dhe rëndësia e saj në forcimin e kockave Nëse mendoni se fëmija juaj po...
Qifti Osmanaj me fëmijë në duar pas 10 vite martesë, e mundësoi Klinika Amerikane - Dr. Behar Kusari
24.11.2017 - Klinika Amerikane Dr. Behar Kusari, ua mundësoi çiftit Osmanaj, të kenë fëmijë pas...
Si ta ndihmoni fëmijën ta kapërcejë frikën nga errësira
22.11.2017 - Frika nga errësira është një dukuri shumë e zakonshme tek fëmijët, qoftë nga “lugati”...
Shtatzënë gjatë kimioterapisë, foshnja lind e shëndetshme
22.10.2017 - Maria Crider ishte 14 javë shtatzënë kur ajo bëri zbulimin e tmerrshëm se ishte me...
Gabimet më të mëdha që bëjnë nënat me fëmijët gjatë stinës së dimrit
18.11.2017 - Në dimër temperaturat ulen ndjeshëm. Metabolizmi i trupit sa vjen e ngadalsohet duke...
Spitali luksoz ku nënat paguajnë gjysmë milioni dollarë për lindje
17.11.2017 - Ushqime të shtrenjta, shampanjë pas lindjes, akomodim me pesë yje, yoga dhe një asistent...
Gratë shtatzëna po e kuptojnë gjininë e foshnjës përmes unazës së martesës
17.11.2017 - Nëse jeni kurioz të dini për gjininë e bebes tuaj, ka disa mënyra jo-mjekësore që...
Këshillat e suksesshme të Maria Montessorit, për të rritur fëmijë sa më të lumtur
16.11.2017 - Maria Montessori është një nga të paktat pedagoge që ka ndihmuar në revolucionarizimin...
Do t’ju habisin përgjigjet e disa fëmijëve, për pyetjen “Çfarë është dashuria?”
14.11.2017 - “Kur gjyshja u sëmur nga artriti, ajo s’mund të ngrihej dot nga krevati dhe...

/komuniteti