Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

13 vjeçarja bëhet nënë!
26.12.2018 - Një vajzë e moshës 13 vjeçare ka lindur fëmijën e saj të parë në Qendrën Klinike...
Përkëdhelja ulë dhimbjet tek foshnjat
24.12.2018 - Përkëdhelja e lehtë e foshnjave ulë aktivitetin në trurin e tyre që lidhet me eksperienca...
Trajtimi modern i problemeve të dështimit të shtatzënive
24.12.2018 - Shkaqet që e shoqërojnë problemin e dështimeve të shtatëzanive janë të shumta, duke...
Nënat me fëmijë plaken 11 vjet më përpara
17.12.2018 - Pasja e fëmijëve iu kushton nënave 11 vjet jetë. Sipas një studimi amerikan, fakti...
Mbipesha ia rritë fëmijës rrezikun e astmës deri në 30%
17.12.2018 - Fëmijët të cilët janë obezë kanë 30% më shumë shanse të sëmuren me astma. Kjo...
Dëmet që i shkaktohen bebes nëse shtatzëna ka stres
13.12.2018 - Nuk mund ta mohojmë faktin se stresi është pjesë normale e jetës sonë të përditshme,...
A duhet brengosur për shkak të shtërzimeve të rreme të lindjes?
13.12.2018 - Kontraktimet e quajtura Braxton Hicks janë kontraktime sporadike të cilat mund të shfaqen...
Studimi: Nëse fëmijët flenë herët, nëna është më e shëndetshme
05.12.2018 - Megjithëse titulli i mësipërm edhe i gjithë ky studim duket klishe, në fakt është...
Lind foshnja e parë pas transplantimit të mitrës nga nëna e vdekur
05.12.2018 - Operacioni për transplantin zgjati dhjetë orë, e më tej pasuan trajtimet e fertilitetit...
Mos i harroni rregullat e arta pas kthimit nga spitali në shtëpi - nga Razije Musa
05.12.2018 - Të dashura nana uroj të jeni mirë, edhe më herët kam shkruar për çështjen e trajtimit...
Njeriu s’humbet vetëm nënën, bashkë me të zhduket edhe gjysma e fëmijërisë sonë
05.12.2018 - Humbja e nënës – fragmenti më prekës nga “E fortë si vdekja”, Guy...
Çrregullimet e sjelljes te fëmijët dhe menaxhimi i tyre
03.12.2018 - Visar Sadiku, specialist i psikologjisë klinike, ka folur lidhur me çregullimet e sjelljes...
Këshillat e Mjekut: Dimri dhe trajtimi i lëkurës
03.12.2018 - Stinën e dimrit e karakterizojnë temperaturat e ulëta, erërat e ftohta dhe reshjet...
Shtesat për fëmijë - Këto janë kriteret sipas dokumentit të ministrisë së punës
03.12.2018 - Kuvendi i Kosovës muajin e kaluar miratoi një rezolutë për ndarjen e shtesave të gjithë...
Këshillat e Mjekut : Ndikimi i ajrit të ndotur te gratë shtatëzëna
29.11.2018 - Ndotja e ajrit tashmë është një prej shqetësimeve më të mëdha të qytetarëve të...
Mos e keni frikë lindjen vaginale nga mamia Razije Musa
29.11.2018 - Të dashura nana uroj të jeni mirë, shumë nana që janë në pritjen e fëmijës së...
Karriera apo familja – apo që të dyja
22.11.2018 - Karriera po bëhet pjesë gjithnjë e më e rëndësishme e jetës së femrës bashkëkohore,...
Psikologët e Harvardit: Nëse doni të rrisni fëmijë të mirë, bëni këto 5 gjëra!
22.11.2018 - Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh...
Gjërat e rëndësishme që duhet të mbani mend kur fëmija ka sëmundjen e lisë
20.11.2018 - Gjashtë gjëra që duhet t'i mbani mend Pothuajse të gjithë prindërit ndjehen të...
Shpenzoni kohë të shëndetshme me fëmijët!
20.11.2018 - Përgjithësisht pushimet kanë ndikim tepër pozitiv në spektrin emocional të fëmijës...
Postimi i një nëne shtëpiake që u shpërnda 400 mijë herë në rrjete sociale
19.11.2018 - Numri i nënave amerikane që qëndrojnë në shtëpi është në rritje. Një nënë nga...
E vërteta pas fotos që po ”çmend” të gjitha mamatë e reja, përse kjo grua vendosi një dorezë mbi barkun e vajzës së saj
16.11.2018 - Nga momenti kur një grua sheh dy vija në testin e shtatzënisë, të cilat shënojnë...
Franca ndalon përdorimin e telefonave për të gjithë fëmijët nën moshën 15 vjeçare në shkolla
16.11.2018 - Që nga e hëna në shkollat e Francës fëmijëve nën moshën 15 vjeçare nuk do t’u...
Në 24 orëshin e fundit 31 foshnje lindin në QKUK, një nënë sjell në jetë trinjakë
16.11.2018 - Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, në klinikën e gjinekologjisë, në 24...
Fëmijët të cilët janë aktivë fizikisht kanë performancë më të mirë akademike
13.11.2018 - Fëmijët të cilët janë aktivë fizikisht kanë një performancë më të mirë akademike...
MTI kërkon nga prindërit që t’i largojnë nga fëmijët lodrat e rrezikshme
13.11.2018 - Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) kërkon nga prindërit që t’i largojnë...
Shkenca konfirmon se shtatzënia mund të jetë ‘ngjitëse’
08.2018 - Sipas statistikave, viti 2010, ishte viti kur numri i shtatëzanive në SHBA arriti në 6.2...
41 vjeçarja nga Prishtina e solli në jetë fëmijën e saj të 16-të
Në 25 vitet e martesës së saj, Bahrie Gashi ka pasur 19 shtatzëni, prej të cilave tri kanë dështuar...
Motrat dhe vëllezërit e fëmijëve me autizëm kanë probleme emocionale dhe sociale
28.10.2018 - Edhe motrat dhe vëllezërit e fëmijëve me autizëm priren të kenë probleme me ankthe,...
Këshilla për fëmijët me obezitet infantil (mbipesha fëminore) 0-6vjeç
28.10.2018 - Gjëja e parë që këshillojnë pediatrët me forcë është të inkurajojnë nënat, që...
UNICEF: Shkalla e ushqyerjes me gji në Kosovë është 40%
05.10.2018 - Organizata e cila merret me mirëqenien e fëmijëve në vendet në zhvillim UNICEF po e...
Me projektligjin e ri parashihet pushim edhe per babane pas lindjes se femijes
05.10.2018 - Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica ka lansuar sot në konsultime...
Tragjedia e heshtur që po prek fëmijët e sotëm
03.10.2018 - “NE DUHET TË BËJMË NDRYSHIME NË JETËN E FËMIJËVE TANË PARA SE NJË BREZ I...
Zbulohet ushqimi më i mirë për femrat shtatzënë
01.10.2018 - Një studim i ri, që ka grumbulluar të dhëna nga 18 studime të mëparshme, ka zbuluar...
Ushqimet në çantën e fëmijëve për në shkollë
01.10.2018 - Pushimet mbaruan dhe shkolla dhe puna i rikthehen rutinës. Në mëngjes, përveç punëve...
Nënë e mirë është ajo që bëhet e panevojshme
17.09.2018 - Dedikuar të gjithë nënave që vuajnë nga “sindroma e folesë bosh…”...
Baballarët kosovarë nuk mund të marrin pjesë në lindjen e fëmijëve
17.09.2018 - Prej vitit 1938 kur llogaritet filluar lindja në spitale, vazhdimisht është kërkuar...
Të dashur mësues, mos i detyroni fëmijët të shkruajnë se si e kanë kaluar verën
01.09.2018 - Te dashur/a mesues/e, Javen e ardhshme kur ato fytyra te embla te vijne ne klasen tuaj...
Kemi vetëm 18 vera që mund të kalojmë me fëmijët tanë
31.08.2018 - Pak ditë na ndajnë nga përfundimi i verës dhe mendimeve që na kanë shoqëruar gjatë...
Përse fëmijët sillen më keq me nënën se me këdo tjetër? Psikologët shpjegojnë arsyen…
07.08.2018 - Sa e sa herë mendimi i prindërve për fëmijët e tyre është i ndryshëm nga ai i mësuesve...
Zbuloni sa fëmijë do bëni sipas shenjës suaj të horoskopit
31.07.2018 - Ndalemi te numri i fëmijëve që do bëni në të ardhmen, bazuar te shenja juaj e horoskopit. Sipas...
Vajzë apo djalë? Zbulo se çfarë gjinie është bebi juaj pa shkuar tek mjeku, testi 100 përqind i saktë
20.07.2018 - Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e...
Lodrat e fëmijëve dyshohet se janë kancerogjene
20.07.2018 - MTI-ja ka dërguar për analiza 15 mostra të lodrave në Amsterdam. Rezultatet brenda javës. Dëshira...
Fëmija 7 vjeç përjeton dhe përballet me shumë ndryshime
17.07.2018 - Fillimi i shkollës, përballja dhe përshtatja me mësuesen, me ritmin e mësimeve, socializimin...

/komuniteti