Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Guida shëndetësore zhduk fjalën “baba”
29.05.2012 - Autoritetet skoceze vendosën heqjen e fjalës “baba” nga guida shëndetësore...
Gjatë shtatzënisë temperatura sjell probleme te fëmija
30.05.20212 - Nese gjate periudhes 9-mujore te shtatzenise grate kane te pakte 2 here temperature te...
Këshilla për pushime të shëndetshme
20.06.2012 - Kur mendojmë plazhin, mendojmë pushime, argëtim, lojra dhe not në det… por jo...
Me kancer që në barkun e nënës
31.05.2012 - Një i sapolindur do të hyjë në histori si një rast unik në historinë e mjekësisë,...
Nënat e vetme, heroinat e kohëve moderne
Ka nëna të divorcuara, të cilat kanë hedhur pas krahëve një lidhje të marrë fund mirë ose keq....
SHBA, polemikë për nënat ushtare
04.06.2012 - Një fotografi e dy femrave ushtare me uniformë duke ushqyer me gji fëmijët ka bërë...
Rrahja i shkakton fëmijëve sëmundje mendore
05.07.2012 - Fëmijët që rrihen nga prindërit kanë më shumë mundësi që të preken nga sëmundjet...
Fëmijët, më pak të stres nëse luajnë në natyrë
16.07.2012 - Nëse jeni më pak se 11 vjeç dhe nuk keni dalë kurrë në shi apo nuk keni hipur në...
Neglizhimi në fëmijëri dhe kanceri në moshë të rritur
07.06.2012 - Shkencëtarët morrën në shqyrtim rreth 100 burra e gra me kancer në lëkurë. Ata matën...
Fëmijët e qytetit, më alergjikë se ata të fshatit
08.06.2012 - Fëmijët që jetojnë në qytet janë më alergjikë ndaj ushqimit se sa ata që jetojnë...
Mos harroni t’ia pastroni dhëmbët fëmijës suaj!
11.06.2012 - Pastrimi i dhëmbëve tek fëmijët duhet të fillojë që në moshën 6 muajshe. Ky pastrim...
Si trajtohet dhe parandalohet mungesa e vitaminës D?
11.06.2012 - Mungesa e vitaminës D trajtohet me preparate të vitaminës D. Qëllimi është për të...
Baba “i moshuar”, fëmijë më jetëgjatë
13.06.2012 - Një lajm i mirë për të gjithë ata meshkuj që vendosin të bëhen prindër në një...
1/3 e prindërve të penduar që u kanë blerë fëmijëve telefon dhe laptop
14.06.2012 - Cdo i katerti prind cdo dite debaton me femijen per kohen qe e kalon para TV-se, ne kompjuter...
Kur duhet të fillohet të përdoret pasta e dhëmbëve për fëmijët
14.06.2012 - Nga dalja e pare e dhembit te qumeshtit, thone stomatologet. Pasta per dhembe te femijeve...
Tiranë, mjekë australianë, operacione në Pediatri
19.06.2012 - 16 fëmijë me probleme të ndryshme në rrugët urinare apo veshka i janë nënshtruar...
Rreziqet e verës
19.06.2012 - Stina e verës, me helmimet, temperaturat e larta dhe diellin e nxehtë sjell rreziqe të...
Konsumoni oriz gjatë shtatzënisë
27.06.2012 - Konsumimi i drithërave dhe bishtajoreve të thata gjatë shtatzënisë është shumë i...
Pse janë femrat më seksi pasi të lindin fëmijë
22.06.2012 - Edhe pse shumë nëna të reja nuk kanë kohë që menjëherë t’i kushtojnë vëmendje...
Si të presësh ardhjen e fëmijës
25.06.2012 - Ndonëse më parë nëna që priste një fëmijë nuk kishte informacion mjaftueshem për...
Infeksionet ushqimore te fëmijët janë më të shpeshta në verë
25.06.2012 - Ndodhin edhe për shkak të rritjes së temperaturave, por fatmirësisht në pjesën më...
Pse fshihet depresioni postpartal dhe nuk flitet për të?
26.06.2012 - Shumë gra kalojnë një periudhë paqartësie emocionale për shkak të ndryshimit të...
Vajzat e vogla “braktisin” kukullat
26.06.2012 - Video-lojërat kanë zëvendësuar kukullat në listën e preferencave të vajzave për...
Kujdes! Fëmija juaj mund të jetë alergjik ndaj qumështit
28.06.2012 - Alergjia ndaj qumështit zakonisht vihet re gjatë vitit të pare të jetës së fëmijës....
Frika zgjat vuajtjet e lindjes
28.06.2012 - Shumica e grave ndihen nervoze përpara një lindjeje, por studime të reja tregojnë se...
Puna gjatë shtatzanisë ndikon në përmasat e fëmijës
29.06.2012 - Gratë shtatzanë që punojmë më shumë se 25 orë në javë kanë një tendencë që...
Lindi 10 fëmijë për nëna të tjera
30.06.2012 - Një 47-vjecare në Britani i ka dhënë jetë 10 fëmijëve, por asnjë prej tyre nuk ka...
Efektet pozitive të acideve yndyrore Omega-3
30.07.2012 - Furnizimi i organizmit me acide yndyrore Omega-3 është shumë i rëndësishëm për vetë...
Gjumi i drekës bën mirë
05.07.2012 - Gjumi i ditës i ndihmon fëmijët që të përqendrohen, të mësojnë më shpejt dhe madje...
Lansohet Aplikacioni “Mesazhet”
11.07.2012 - Portali informativ për shtatzëna dhe prindër, lanson aplikacionin e ri “Mesazhet”,...
Vapa, e rrezikshme për fëmijët!
16.07.2012 - Edhe pse të gjithë duhet të kenë kujdes gjatë nxehtësive të mëdha, kujdesin më...
Gjidhënia nuk është metodë e sigurtë kontracepsioni
16.07.2012 - Shumë nëna të reja besojnë se pas lindjes për aq kohë sa mungojnë menstruacionet,...
Lidhshmëri mes impotencës dhe sindromës së këmbëve jo të qeta
30.07.2012 - Meshkujt që vuajnë nga sindroma e “këmbëve jo të qeta” (Restless Legs Syndrome)...
Kontraceptivët shtojnë rrezikun për atak kardiak
18.07.2012 - Kontraceptivet shtojnë rrezikun për atak kardiak? Këtë tregon një studim danez. Ne...
Obeziteti minimizon mundësinë e shtatzënisë
18.07.2012 - Obeziteti përbën një pengesë të madhe për çiftet që dëshirojnë të kenë një...
Program kompjuterik kundër autizmit
19.07.2012 - Autizmi, ose paaftësia e një fëmije për të kuptuar dhe komunikuar me njerëzit e tjerë,...
Analizë gjenetike paralindjes duke përdorur vetëm gjakun e nënës
20.07.2012 - Një analizë e re e bën më të lehtë për të përcaktuar shëndetin e fetusit. Kjo...
Mjekimet e gjetura në internet për fëmijët, të mbushura me gabime
03.08.2012 - Përqindja e kërkimeve në internet lidhur me kurat e shëndetit janë shumë të larta,...
Qumështi i nënës vret virusin e HIV-it
07.08.2012 - Duket që komponenti i panjohur i qumështit të nënës vret grimcat e HIV-it, qelizat...
Fëmijët dhe rreziqet në det
23.07.2012 - Nëse po planifikoni të shkoni me pushime me familje, ndoshta do t’ju nevojiten disa...
Fëmijët e rrezikuar nga ekrani
23.07.2012 - Femijet adhurojne te shpenzojne kohen e tyre te lire perpara televizorit, apo me lojera...
Fëmijët shqiptarë, 19% të ushqyer keq
23.07.2012 - Plot 19 për qind e fëmijëve shqiptarë nga Jugu në Veri të vendit rezultojnë të jenë...
Foshnjet e verbëra, shumë shpejtë një trajtim
03.08.2012 - Studiuesit e institutit te kërkimi te qendres universitare te shëndetit Mc Gill kane...
5 mënyra për ti mësuar edukatën fëmijës tuaj
14.08.2012 - Te jesh me edukate dhe i respektueshem thjeshtëson marredheniet me te tjeret. Ja 5 keshilla...

/komuniteti