Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Lëngjet dietale mund të shkaktojnë lindje të parakohëshme
Pavarësisht nga fakti, nëse janë të gazuara apo jo, gratë shtatzëna shpesh konsumojnë pije të...
Zhvillimi prenatal: Teratogjenët që dëmtojnë fetusin
Historia i ka dhene shpjegime dhe etiketime te ndryshme femijeve te lindur te vdekur dhe me demtime te...
A është operimi cezarian vendim i mirë
Nënat e ardhshme, dëshirojnë ti shmangin dhimbjet dhe lodhjet të cilat i kërkon lindja natyrale,...
Infertiliteti tek femrat
Gjëja e parë që duhet bërë kur një çift kontakton me mjekun është një kontroll i imët i të...
Sa kafe mund të pihet gjatë shtatzanisë?
Të pish shumë kafe gjatë shtatzanisë mund të sjellë rreziqe serioze në zhvillimin e fetusit dhe...
Mësimi i instrumentit në fëmijëri i bën mirë trurit
25.04.2011 - Fëmijët që marrin leksione muzike për të mësuar pianon apo kitarën kanë përfitime...
SST më të shpeshta dhe pasojat në organizëm
05.05.2011 - Semundjet seksualisht te transmetueshme jane shume te ndeshura dhe shpesh shoqerohen me...
Fëmijët e sotëm nuk dinë të hidhen
24.05.2011 - Sipas nje studimi te Universitetit Essex, i cili ka paraqitur nje numer te konsiderueshem...
Pasojat e pagjumësisë tek fëmijët
01.06.2011 - Pasojat e gjumit jo të mirë tek foshnjat janë të shumta. Fëmijët që si foshnje nuk...
Fëmijët kanë nevojë për qetësi dhe relaks
30.06.2011 - Edhe pse na duket e pabesueshme, femijet nganjehere kane nevoje per qetesi dhe relaksim,...
Cilat janë simptomat e kistit?
09.08.2011 - Kisti eshte nje infeksion i vijes urinare dhe shume i bezdisshem qe prek kryesisht grate....
Si të ushqeni fëmijën me qumësht gjiri pa u shëndoshur
21.07.2011 - Nese keni deshire ta ushqeni me qumesht gjiri femijen tuaj, per shume kohe, pa marre shume...
Këshilla për ato që përdorin kontraceptivë orale
09.08.2011 - Keshilla per ato qe perdorin kontraceptive orale: 1. Pilula te pihet ne nje orar te njejte...
Dhënia e shpeshtë e antibiotikëve rrezikon fëmijët nga bakteret
29.08.2011 - Femijeve duhet t’u pershkruhen “dramatikisht” me pak antibiotike sepse...
Si ndikon anemia në shtatzëni?
26.09.2011 - Anemia eshte mungese gjaku, respektivisht numri i vogel i rruzave te kuqe. Zakonisht shkaku...
Kanceri i gjirit, ja këshillat për mbrojtjen
05.10.2011 - Kur një grua preket nga kanceri i gjirit, e gjithë bota duket sikur i bie mbi kokë. Më...
Transplanti i parë i mitrës brenda dy viteve
12.10.2011 - Shkencetaret britanike besojne se transplanti i pare i mitres mund te behet brenda dy vjeteve...
Si realizohet fertilizimi “In Vitro”
13.11.2011 - Fertilizimi “in vitro” është një procedure e thjeshtë për të gjithë çiftet....
Miopia, rreziku vjen nga “shtëpia”
16.11.2011 - Të mirat që sjellin ambientet e hapura nuk kufizohen vetëm tek mbajtja e linjave trupore...
Çrregullimet menstruale: Shkaktarët dhe shërimi
29.11.2011 - Çdo ndryshim i skemes normale te menstruacioneve tek nje femer quhet crregullim menstrual. Organet...
Sëmundjet seksualisht të transmetueshme
08.12.2011 - Shqiptarët ende nuk bëjnë kujdes për të mbrojtur partnerin gjatë marrëdhënieve seksuale. Statistikat...
Babagjyshi i Vitit të Ri: Duhet t’i lejojmë fëmijët t’a besojnë?
16.12.2011 - Ne te gjitha kulturat e botes Perendimore, ka qene gjithmone nje person i cili jep dhuratat,...
Një raport i ri: Obeziteti dhe trajtimi hormonal, shkaqe të krijimit të kancerit të gjirit
22.12.2011 - Një raport i ri mjekësor paralajmëron gratë se obeziteti, konsumimi i alkoolit, ekspozimi...
Fëmijët rrezikojnë shtrembërim kurrizi!
20.01.2012 - Fëmijët kosovarë të klasave të para bartin çantat shkollore të cilat kalojnë kufirin...
Sëmundjet të cilat barten me marrëdhënie seksuale
09.01.2012 - Jeta seksuale shumë shpesh mund të na sjell edhe shqetësime të mëdha. Sëmundjet seksuale...
Foshnjet mësojnë të flasin duke lexuar buzët
18.01.2012 - Nje studim i ri mbi kete teme mund te ndihmojne edhe per te diagnostikuar autizmin tek femijet....
Informacioni mbi përbërjen e tumorit të vezoreve ndryshon luftën ndaj tij
27.01.2012 - Kanceri i vezoreve quhet edhe “vrasësi i heshtur”, sepse në kohën kur simptomat...
Si të parandalojmë gripin me ushqime
01.02.2012 - Pak kush nuk po kalon një grip të tmerrshëm këto ditë. Stina e ftohtë bën që virozat...
Çfarë është mastiti?
13.02.2012 - Mastiti është infeksion i tubave të qumështit, që favorizohet nga prania e ragadeve...
Vajza e parë në familje pas 150 vitesh
23.03.2012 - Asnjë vajzë nuk kishte lindur në familjen Craddock për të paktën 150 vitet e fundit....
Terapi e suksesshme për fëmijët me ADHD
26.03.2012 - Mjekët diagnostikojnë mijëra fëmijë në vit me Çrregullim Hiperaktiv Vemendjeje të...
Vitamina që i shpëton gjinjtë
12.03.2012 - Ndihma e preparateve vitaminoze. Megjithatë, vështirë është të merret sasia e nevojshme...
Trajtimi i sindromës WRS me transplantim organesh
Mjekët në spitalin e universitetit të Miamit në Florida kryen për herë të parë nje tranplantim...
Përgatituni për sezonin e alergjive
22.03.2012 - Me ditët e para të ngrohta fillon edhe lulëzimi i pemëve, që te personat alergjikë...
Vajzat-Barbie
30.03.2012 - Vajza në moshë shumë të re kanë “pushtuar” faqet e internetit me ngjashmërinë...
Vdes doktoresha më e vjetër në botë
05.04.2012 - Leila Denmark i donte shumë fëmjët dhe ua dedikoi atyre 70 vjet të jetës së saj që...
Fëmija superinteligjent
16.04.02012 - Është vetëm 4 vjeç, por ka koeficientin e inteligjencës një pikë më poshtë se...
Seleksionimi gjinor – përzgjedhje e drejtë apo e gabuar?
23.04.2012 - Doni djalë apo vajzë? Ju mund të përzgjidhni gjininë e fëmijës që në embrion. Një...
Gjatë shtatzënisë 1 në 5 gra pinë duhan!
15.05.2012 - Pavarësisht të gjitha rreziqeve rreth 1 në 5 gra të bardha tymosin cigare gjatë shtatzënisë. Kështu...
Shuhet shkrimtari që zbuloi të vërtetat e fëmijërisë
11.05.2012 - Maurice Sendak nuk e mendonte veten shkrimtar për fëmijë, por si një autor që e thoshte...
Rrezatimi i laptopëve dëmton spermën
16.05.2012 - Shkencëtarët kanë deklaruar se ekziston një rrezik nëse meshkujt përdorin laptopin...
Konsumimi i ushqimeve të tymosura dhe të konservuara gjatë shtatzanisë
22.05.2012 - Do të ju duhet të limitoni konsumimin e ushqimeve të tymosura dhe të konservuara, siç...
Gjatë shtatzënisë temperatura sjell probleme te fëmija
30.05.20212 - Nese gjate periudhes 9-mujore te shtatzenise grate kane te pakte 2 here temperature te...
Fëmijët e qytetit, më alergjikë se ata të fshatit
08.06.2012 - Fëmijët që jetojnë në qytet janë më alergjikë ndaj ushqimit se sa ata që jetojnë...

/komuniteti