Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Nënë e mirë është ajo që bëhet e panevojshme
17.09.2018 - Dedikuar të gjithë nënave që vuajnë nga “sindroma e folesë bosh…”...
Baballarët kosovarë nuk mund të marrin pjesë në lindjen e fëmijëve
17.09.2018 - Prej vitit 1938 kur llogaritet filluar lindja në spitale, vazhdimisht është kërkuar...
Të dashur mësues, mos i detyroni fëmijët të shkruajnë se si e kanë kaluar verën
01.09.2018 - Te dashur/a mesues/e, Javen e ardhshme kur ato fytyra te embla te vijne ne klasen tuaj...
Kemi vetëm 18 vera që mund të kalojmë me fëmijët tanë
31.08.2018 - Pak ditë na ndajnë nga përfundimi i verës dhe mendimeve që na kanë shoqëruar gjatë...
Përse fëmijët sillen më keq me nënën se me këdo tjetër? Psikologët shpjegojnë arsyen…
07.08.2018 - Sa e sa herë mendimi i prindërve për fëmijët e tyre është i ndryshëm nga ai i mësuesve...
Zbuloni sa fëmijë do bëni sipas shenjës suaj të horoskopit
31.07.2018 - Ndalemi te numri i fëmijëve që do bëni në të ardhmen, bazuar te shenja juaj e horoskopit. Sipas...
Vajzë apo djalë? Zbulo se çfarë gjinie është bebi juaj pa shkuar tek mjeku, testi 100 përqind i saktë
20.07.2018 - Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e...
Lodrat e fëmijëve dyshohet se janë kancerogjene
20.07.2018 - MTI-ja ka dërguar për analiza 15 mostra të lodrave në Amsterdam. Rezultatet brenda javës. Dëshira...
Fëmija 7 vjeç përjeton dhe përballet me shumë ndryshime
17.07.2018 - Fillimi i shkollës, përballja dhe përshtatja me mësuesen, me ritmin e mësimeve, socializimin...
10 gjëra që mund të bësh për veten me fëmijët nëpër këmbë
17.07.2018 - 1. Bëj Spa në shtëpi Ju mund të kini dëshirë të shkoni të relaksoheni në një...
Zhvillimi i të pamurit te të porsalindurit: Si mund të shohë bebja qartë dhe kthjelltë?
15.06.2018 - Bebja juaj me siguri nuk do të ketë aftësi të shohë mjaft qartë para se t’i...
Baballarët e Kosovës, projekti që vetëdijeson burrat në kujdesin për fëmijët
15.06.2018 - Një baba i përkushtuar ndaj fëmijëve e familjes jep shembullin më të mirë të barazisë...
Është vetëm 3 vjeç, por princeshë Charotte i duhet të zbatojë patjetër këto 10 rregulla
01.06.2018 - Nuk është e thjeshtë të jesh një princeshë! Kur bëhet fjalë për protokoll në...
Nëntë shenja që paralajmërojnë se fëmija juaj vuan nga skolioza
02.05.2018 - Fatmirësisht kjo sëmundje është e shërueshme, andaj duhet vërejtur me kohë derisa...
Zbulimi i shkencëtarëve do t’i japë fund vdekjeve nga lindja e parakohshme
02.05.2018 - Një mitër artificiale e testuar së fundmi nga shkencëtarët, mund të ndryshojë rrënjësisht...
Gjidhënia redukton për 15 vjet infarktin e zemrës
15.04.2018 - Të ushqyerit e foshnjave me gji, nuk iu bën mirë vetëm foshnjave por ajo redukton rrezikun...
Alergjitë e pranverës, si t’i mbroni fëmijët tuaj
15.04.2015 - Sy të skuqur, teshtima, dhimbje koke dhe stres, këto janë pasoja e lergjive pranverore...
A t’i vendos rregulla fëmijës tim?
31.03.2018 - Prindër të dashur, a keni menduar ndonjëherë se si do të mësohet me rregulla fëmija...
Motrat e reja bëhen nënë për herë të parë në të njëjtën ditë
31.03.2018 - Dy motra të reja u bënë nëna në të njëjtën kohë dhe në të njëjtin spital. Lauren...
Kjo nënë e kuptoi 10 sekonda pasi lindi që foshnja e saj kishte Sindromën Down
04.03.2018 - Amber DeAnn Rojas, nga Texas, ka qenë shtatzënë katër herë dhe ka sjellë në jetë...
Kjo është për të gjitha mamatë që u bërtasin fëmijëve!
02.03.2018 - Ditët e sotme procesi i prindërimit ka marrë një tjetër dimension. Sot në edukimin...
Shenjat që tregojnë se po sillesh si një prind toksik, pa e ditur
28.02.2018 - Teknikat e prindërimit toksik mund të ndërhyjnë në ndërveprimet e përditshme, pa...
Lind fëmijën për 3 minuta dhe pa dhimbje, ja cili është sekreti i nënës
19.02.2018 - Një nënë solli në jetë djalin e saj ndërkohë që ishte duke u relaksuar në dush....
Ja si të dalloni nëse fëmija juaj është me autizëm, metoda më e re
19.02.2018 - Zakonisht, shenjat e autizmit janë kur foshnja ka sjellje jo të duhura edhe pse ka një...
S’do ta besoni! Ja çfarë bën foshnja kur nëna qan gjatë shtatzanisë
15.02.2018 - Ne e dimë që ngrënia dhe pirja gjatë shtatzënisë ndikon tek bebja, por si është...
Si t’i mësojmë fëmijët se askush nuk mund t’ua prekë trupin
13.02.2018 - Edukimi i duhur seksual, i bërë në kohë dhe në mënyrë të drejtë, është baza për...
Për një javë nuk e preka telefonin kur isha me djalin tim 3 vjeçar, ja çfarë ndodhi e çfarë mësova
13.02.2018 - Besohet se fëmija lidhet me njerëzit e tjerë nësa këta të fundit e shohin në fytyrë...
10 gjërat që nuk duhet t’i bëni kur bebja fle
12.02.2018 - Në momentin që bebet i zë gjumi nëna mundohet të bëjë gjithçka që ai të mos zgjohet. Megjithatë...
6 vite burg për prindërit që i bëjnë djemtë synet
12.02.2018 - Deputetët në Islandë kanë propozuar ndryshime legjislative për të ndaluar rrethprerjen...
Çdo fëmijë, prindi duhet ta mësojë me këto: Rregullat sipas të cilave edukohen fëmijët e pallatit mbretërorë!
06.02.2018 - A mund ta paramendoni se ata duhet madje vetë t’i pastrojnë dhomat e tyre? Nëse...
Më në fund, Kylie Jenner bëhet nënë
05.02.2018 - Kylie Jenner është bërë nënë. 20 vjeçarja ka konfirmuar nëpërmjet Instagramit se...
10 ushqime që bebja juaj nuk duhet t’i provojë deri në 1 vjeç
Lista përmban ushqime, të cilat mund të provokojnë alergji tek foshnja juaj, ose probleme me aparatin...
Nuk i dhanë shpresë për jetën, nëna i dhuron të birit 2 organe
23.01.2018 - Një nënë ka rrezikuar jetën e saj për të bërë një ndërhyrje që t’i dhurojë...
Mjekja shqiptare nga Kërçova: Vetë vdiq, por solli në jetë një bebe të shëndoshë!
21.01. 21.01.2018 - Një skandal i fuqishëm po tronditë Maqedoninë. Doktoresha e re nga Kërcova,...
5 shenjat gjatë shtatzënisë që tregojnë se do të keni një djalë
17.01.2018 - Si një nënë shtatëzënë, me siguri pyesni veten se brenda jush është një vajzë...
Si ndikon vitamina E në qetësimin e dhimbjeve në gjinjë?
Shumë gra kanë gjnjët me ndërtim kokrizor, dhe të dhimbshme në prekje. Tendosja , dhimbjet dhe...
Mësojini fëmijët të bëjnë punë shtëpie! TABELA sipas moshës…
14.01.2018 - Një aspekt shumë i rëndësishëm në edukimin e fëmijëve është të dhënit përgjegjësi...
Fruti që duhet ta hanë çdo ditë gratë shtatzëna
14.01.2018 - Kur ngeleni shtatzënë, ekziston një list e gjatë e ushqimeve që duhet t’i shmangni,...
Ky është burri shqiptar që u bën thirrje grave të marrin burrat me vete në sallën e lindjes
11.01.2018 - Në një postim në grupin në Facebook, Feminizmi Shqiptar, një aktivist u ka bërë thirrje...
Këshillat e nënave: Çka shëron të pështjellët në stomak, ngërçet…
10.01.2018 - Bashkë me shtatzëninë vijnë edhe disa gjëra jo edhe aq të këndshme – të pështjellët...
Kujdes me fëmijët, rrezikoni t’i bëni vetë të dhunshëm
08.01.2018 - Fëmijët që dënohen duke u dhënë një shpullë kanë më shumë gjasa të jenë abuzues...
Fotografitë që përshkruajnë vështirësitë e të qenit nënë gjatë dy viteve të para
04.01.2018 - Fotografja Anna Ogier-Bloomer përmes fotografive ka arritur të bëjë dokumentimin e familjes...
Infermieria, profesioni i së ardhmes...
04.01.2018 - Si një ndër profesionet më të kërkuara në të gjithë botën, infermieria po pëson...
Fëmija i parë i Vitit 2018 është djalë
01.01.2018 - Në mesnatë ka lindur fëmija i parë në vitin 2018 në Klinikën e Gjinekologjisë në...

/komuniteti