Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Pesë foshnja të lindura në natën e Vitit të Ri
02.01.2018 - Popullatës së Kosovës i janë shtuar edhe pesë fëmijë. Pesë foshnja janë lindur...
Dorëzohet medikamenti jetëshpëtues për bebet në QKUK
28.12.2017 - Në Klinikën e Neonatologjisë, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës u bë dorëzimi...
Sindroma e lëkundjes: Pakujdesia që kushton jetën e foshnjës
27.12.2017 - Sindroma e lëkundjes tek foshnjët është një grup simptomash të lëndimeve të shkaktuara...
Çfarë duhet të dini patjetër për foshnjet që i kanë buzët me pështymë
21.12.2017 - Gjatë 4 mujorit të parë të lindjes gjendrat e bebeve prodhojnë shumë pështymë. Me...
Sjelljet problematike të fëmijës vijnë nga ankthi
18.12.2017 - Fëmijët që duken te prapë janë shpesh shumë ankthiozë, por nuk dinë si ta shprehin....
Kirurgu kroat i gjëndrës tiroide ia shpëton jetën 62 vjeçares në Klinikën Amerikane Dr. Behar Kusari
Prishtinë, 19 Dhjetor 2017 | Pothuajse një dekadë kërkimi dhe Kimete Zeka, nuk kishte shërim ...
20 rituale që mund të përmirësojnë jetën si prind
1. Lëvizni Lëvizni. Filloni të lëvizni trupin. Filloni me ushtrimet që i keni më pak inat dhe...
10 të vërteta që nuk t’i thotë asnjë, por i mëson vetë kur bëhesh nënë!
13.12.2017 - Gjatë periudhës së shtatzënisë, të gjithë mbingopemi nga informacionet në internet...
Tekat më të çuditshme të fëmijëve të sotëm
Faza e mosbindjes tek fëmijët e moshës 2-5 vjeçare Shumica e tekave tek fëmijët e kësaj moshe...
Një çerdhe në Fushë Kosovë i ndëshkon fëmijët me privim nga ushqimi
11.12.2017 - Një çerdhe private në Fushë Kosovë ka zgjedhur që fëmijët të cilët i thyejnë...
Klinika Amerikane - Dr. Behar Kusari, me oferta speciale për lindje
Prishtinë, 06 Dhjetor 2017 | Me rastin e festave të fund vitit dhe në shenjë falënderimi ndaj pacientëve...
Fëmijët mendërisht të fortë kanë prindër që bëjnë këto 3 gjëra
04.12.2017 - Ne kalojmë shumë kohë duke folur për rëndësinë e stërvitjes fizike të forcimit...
Lufta 7 orëshe e mjekëve për të shpëtuar jetën e nënës
04.12.2017 - Në orët e vona të ditës së premte, një pacienteje shtatzënë në klinikën e Gjinekologjisë...
KOMF, ZFD e KEC shpërblejnë shkrimet më të mirë për të drejtat e fëmijëve
01.12.2017 - Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë – KOMF, në bashkëpunim...
Sëmundja e mëlçisë i kërcënoi jetën fëmijës, veprimi i dados ishte i papritur
29.11.2017 - Shumica e dadove marrin punën e tyre shumë seriozisht dhe ofrojnë shërbimin më të...
Ja çfarë ndjen bebja në bark, kur nëna qan gjatë shtatzënisë
29.11.2017 - Hulumtimet nga Shoqata për Shkencën Psikologjike pohuan se një embrion 6-muajsh ndikohet...
Prindërit të painformuar për rëndësinë e vitaminës D
27.11.2017 - Vitamina D dhe rëndësia e saj në forcimin e kockave Nëse mendoni se fëmija juaj po...
Qifti Osmanaj me fëmijë në duar pas 10 vite martesë, e mundësoi Klinika Amerikane - Dr. Behar Kusari
24.11.2017 - Klinika Amerikane Dr. Behar Kusari, ua mundësoi çiftit Osmanaj, të kenë fëmijë pas...
Si ta ndihmoni fëmijën ta kapërcejë frikën nga errësira
22.11.2017 - Frika nga errësira është një dukuri shumë e zakonshme tek fëmijët, qoftë nga “lugati”...
Shtatzënë gjatë kimioterapisë, foshnja lind e shëndetshme
22.10.2017 - Maria Crider ishte 14 javë shtatzënë kur ajo bëri zbulimin e tmerrshëm se ishte me...
Gabimet më të mëdha që bëjnë nënat me fëmijët gjatë stinës së dimrit
18.11.2017 - Në dimër temperaturat ulen ndjeshëm. Metabolizmi i trupit sa vjen e ngadalsohet duke...
Spitali luksoz ku nënat paguajnë gjysmë milioni dollarë për lindje
17.11.2017 - Ushqime të shtrenjta, shampanjë pas lindjes, akomodim me pesë yje, yoga dhe një asistent...
Gratë shtatzëna po e kuptojnë gjininë e foshnjës përmes unazës së martesës
17.11.2017 - Nëse jeni kurioz të dini për gjininë e bebes tuaj, ka disa mënyra jo-mjekësore që...
Këshillat e suksesshme të Maria Montessorit, për të rritur fëmijë sa më të lumtur
16.11.2017 - Maria Montessori është një nga të paktat pedagoge që ka ndihmuar në revolucionarizimin...
Do t’ju habisin përgjigjet e disa fëmijëve, për pyetjen “Çfarë është dashuria?”
14.11.2017 - “Kur gjyshja u sëmur nga artriti, ajo s’mund të ngrihej dot nga krevati dhe...
Si të qetësoni një fëmijë të llastuar dhe të tërbuar: Ja 5 këshilla nga pediatri!
14.11.2017 - Fëmija që bërtet në dyshemenë e shitores apo refuzon të ngritet nga dyshemeja e autobusit...
Jo më rroba dhe arusha, ja çfarë dhuratash duan nënat kur lindin fëmijën e dytë
10.11.2017 - Kur e lindni fëmijën e parë, ju mbusheni me rroba të bebeve, këpucë të vogla dhe...
Gripi është vërdallë, shenjat që duhet të dini për fëmijët dhe të rriturit
10.11.2017 - Ka një dallim të madh në mes të ftohjes dhe gripit – njëra është një bezdisje...
Gjërat që duhet t’ia mësoni fëmijës patjetër para se të mbushë 10 vjeç
06.11.2017 - Kur bëhesh prind, ke një përgjegjësi shumë të madhe pasi je përgjegjës për të...
Po, është e vërtetë, prindërit favorizojnë më shumë njërin nga fëmijët
06.11.2017 - Gjatë gjithë jetës tuaj, prindërit ua kanë mbajtur të fshehtë një të vërtetë....
25 fjalët që duhet të thotë një 2-vjeçar
02.11.2017 - Në moshën 2-vjeçare, shumica e fëmijëve kanë filluar të flasin. Ka një sërë...
Engjëjt e braktisur – rrëfimi nga QKUK-ja për foshnjat që refuzohen nga nënat e tyre
30.10.2017 - Vetëm nëntë muaj mund ta shijojnë ngrohtësinë e nënave, atëherë kur foshnjat gjenden...
Vijnë në jetë binjakët me peshë rekorde, habiten mjekët dhe ekspertët
30.10.2017 - Faye Gardiner nga Gloucestershire e Anglisë, ka sjellë në jetë binjakët që peshojnë...
Ushtrime për të rimarrë vetën pas lindjes
24.10.2017 - Një nga gjërat më të vështira kur të bëhesh një mama e re është të gjeni kohë...
Fëmijët nuk duhet të shohin kurrë këtë gjendje të prindërve: U krijon probleme me personalitetin
24.10.2017 - Prindërit duhet të kenë shumë kujdes me mënyrën se si sillen në prani të prindërve,...
Këshilla nga Anila Kalleshi: Gabimet që bëjnë prindërit kur ushqejnë fëmijët!
20.10.2017 - Është shumë e rëndësihme që prindërit të dinë sesi të ushqejnë fëmijët e tyre,...
Lakër e kuqe për shtatzani të shëndetshme
17.10.2017 - Gjatë shtatzënisë është e rëndësishme që të mbani një dietë me ushqime të kuqe...
Tri gjërat e çuditshme që ndodhin kur mbeteni shtatzënë
17.10.2017 - Gjithçka rreth shtatzënisë është e çuditshme kur e mendoni mirë. Jeni duke e rritur...
Gjyshet a kishin të drejtë për këto bestytni rreth shtatzënisë?
16.10.2016 - Pjesa më e madhe e legjendave popullore është e bazuar në thëniet e personave më të...
Sekonda pas lindjes, foshnja nuk i hiqet së ëmës nga përqafimi
16.10.2016 - Kjo lidhje e menjëhershme emocionale mes një vajze të posalindur dhe nënës së saj...
Rëndësia e hidratimit për nënat gjidhënëse
10.10.2017 - Për t’u siguruar që qumështi i gjirit tuaj të mos pakësohet, ju duhet të jeni...
Sa janë të efektshëm kontraceptivët emergjentë 72-orësh dhe cili është rreziku i tyre?
06.10.2017 - Abortet dhe shtatzënitë e paplanifikuara vazhdojnë të jenë probleme tejet të mëdha...
Razije Musa tregon se sa të rrezikshme mund të jenë turshitë për nënat gjidhënëse
03.10.2017 - Meqenëse jemi popull konsumues të turshive, mamia Razie Musa ka disa këshilla për nënat...
Shtatënjakët e parë të mbijetuar mbushin 19 vjeç, ja si është sot jeta e tyre
Në vitin 1997, jeta e familjes McCaughey ndryshoi në mënyrë të pabesueshme. Bobbie McCaughey solli...

/komuniteti