Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Menopauza

Mirë se erdhët në rubrikën e Menopauzës.

Menopauza është periudha e tranzicionit në jetën e gruas, kur vezoret e saj ndalojnë së prodhuari vezë, trupi i saj prodhon më pak estrogjen dhe progesteron, dhe cikli menstrual bëhet më i rrallë, eventualisht ndalojnë të gjitha së bashku.

BebaIme.com ju dëshiron lexim të këndshëm.

Menopauza
Menopauza është periudha e tranzicionit në jetën e gruas, kur vezoret e saj ndalojnë së prodhuari...
Menopauza dhe simptomet e saj
Klimakteriumi është periudha në të cilën pushon funksioni i vezoreve. Kjo është periudha e jetës...
Fakte të rëndësishme: Menopauza
Çdo grua e përjeton menopauzën ndryshe, me përshtypje dhe ndjenja të ndryshme. Menopauza është...
Menopauza e parakohshme
Për shkak të gjenetikës, sëmundjeve ose procedurave mjekësore, disa gra kalojnë nëpër menopauzë...
Gjakrrjedhja postmenopauzale
Nëse keni patur menopauzë komplete – keni mungesë cikli menstrual për më shumë se një vit...
11 Suplementet për menopauzën
Cohoshi i zi është suplementi më i shitur për simptomet e menopauzës. Pregatitet nga rrënjët e...
Menopauza dhe dhembja e gjoksit
Kurdo që një grua ka dhembje gjoksi, mendja e saj automatikisht shkon në dyshimin tek gjërat më...
Menopauza dhe diabeti: Sfida e dyfishtë
 Menopauza dhe diabeti mund të bashkohen për efekte të ndryshme në trupin tuaj. Ja çfarë...
Perimenopauza dhe sëmundja e zemrës
Perimenopauza është periudha juaj jetësore para se të hyni në menopauzë, dhe kjo mund të fillojë...
Pagjumësia dhe problemet me gjumin gjatë menopauzës
Një gruaje para menopauzës, vezoret i ndalojnë prodhimin e hormoneve estrogjen dhe progesterone. Rënia...
Menopauza - shtimi në peshë dhe këshilla rreth ushtrimeve
Menopauza dhe shtimi në peshë. A shkojnë këto të dyja gjithmonë së bashku? Kështu duket, veçanërisht...
Shtimi në peshë gjatë perimenopauzës dhe menopauzës – shkaqet dhe zgjidhjet
Si shumë gra që hyjnë në perimenopauzë apo i qasen menopauzës, e gjejnë veten duke përjetuar...
A mund të shtyhet menopauza?
Për fillim një lajm i mirë: hyrja në klimaterium në ditët e sotme nuk ka pse të nënkuptojë domosdo...
Osteoporoza
Me osteoporozë nënkuptojmë se eshtrat bëhen më pak të dendura (ose më pak të ngurta). Kur densiteti...
Disa gënjeshtra lidhur me menopauzën
Mos u besoni gënjeshtrave lidhur me jetën seksuale dhe ndryshimet që pëson trupi dhe truri i grave...
Menopauza është fillimi i diçkaje të re
Të gjithë kemi mikesha, të njohura, të afërme, të cilat i ndeshim çdo ditë dhe shpesh edhe mund...
Nevoja për kalcium në periudhën e menopauzës
Bëhet e ditur se periudha e menopauzës mund të kalohet lehtë duke konsumuar qumësht light, por edhe...
Menopauza dhe shëndeti mendor
Jeta e moshës së mesme konsiderohet të jetë periudha e rritjes së rrezikut për depresion tek femrat....
Çfarë duhet të dijë secila femër në menopauzë rreth sulmit në zemër
Në krahasim me meshkujt, të cilët para se të pësojnë sulm në zemër, ndiejnë dhembje të forta...
PRP | Armë e fortë kundër plakjes së lëkurës dhe rënies së flokëve
PRP (vampire face lift; terapia “Drakula”) | Armë e fortë kundër plakjes së lëkurës...
Mezoterapia – terapia e duhur kundër plakjes së lëkurës
Mezoterapia, e cila njihet si “biorinim” ose “biorivitalizim” eshte kthyer ne...
Çrregullimet që i sjell menopauza
Në fillim të menopauzës, gratë kanë probleme të mëdha me gjumin dhe pagjumësinë, të cilat janë...

/komuniteti