Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-dermatologun

Ne lidhje me bengat

Pershendetje dr Shkendije! Dua tju pyet per ato lloje te bengave qe jane te qitura jashte dhe me ngjyre roze fare te vogla qe zakonisht dalin ne shtatzani dhe te personat me lekure me te bardhe nese rastesisht pas lendimit te lehte benga e nderron ngjyren mer ngjyre te zeze ne maje dhe te skuqur ne rrenje te jep ndjenjen e djegesimit ne vendin e vet por eshte shume e vogel a eshte shqetesuese? Ndoshta ja vlen ta ceki qe para dy vite e ca ni bengte llojit te njejt por te madhe e kam operu per te njejtin problem dhe analizat patologjike shume mire me kane dale... Perndryshe jam shtatzene, flm per pergjegje!

Bebi Bebushi (11 vite më parë)

Dr. Shkëndije Dobruna - dermatologe dhe dermatokirurge
Dermatologja përgjigjet
Dr. Shkëndije Dobruna

Pershendetje,

Fillimisht ju uroj nje shtatzenesi te lehte dhe te lumtur. Problemi ne fjale eshte i parrezikshem, meqenese eshte fjala per Fibromat e buta. Fibromat pas ndonje lendimi mund te ndryshojne ngjyren ne te kuqe dhe te zeze si pasoje e tharrjes, pas se ciles pason shkoqitja dhe renja e tyre. Ne shtatzeni keto mund te shumohen. Shpesh e vetmja arsye qe hiqen eshte per parandalim te lendimeve apo per qellime estetike.

Cdo te mire.

/komuniteti