Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Lindje me stimulim
PerShendetje nena shpresoj qe jeni mir , sot isha ne kontroll dhe mjekja vendosi qe neser ne mbramje mu shtri ne spital per shkak qe bebi ska shum uj e mos me rreziku me prit ma gjat mos me mundu per me i stimulu dhimbjet , pak mka hy frika se mos jan dhimbjet me te forta me stimulim apo normale , veq ishalla me ndihmon Zoti mu e krejt atyre qe jan ne pritje ishall lindim shendosh e mir bebushat/et , a ka ndonje nënë qe ka lind me stimulim pas sa kohe jeni qel dhe ju kam fillu dhimbjet per me lind ?
Dorina Tina (13 ditë më parë)
Bora Bora (11 ditë më parë)
Dorina a ke lindur ?
Dorina Tina (12 ditë më parë)
M n Faleminderit shum do ta provoj se un po mar frym ma shum me hund e veshtir ashtu , spo mundem me besu as un qe erdh koha me lind ishalla Zoti e gzon qdo femer me femij , amin inshallah kush i ka ja u run Zoti e u bofshin te hajrit
M N (12 ditë më parë)
Dorina te uroj lindje te leht , mos u streso. Veq mendoje duhesh nje dite max me duru , zakonisht seciles nane , shumicave qe jemi jasht ne lindjet e para pa na dhon pak stimulus nuk pshtojm. Edhe une ne djalin kom mar , kshtu qe veq durim dhe kur t vin dhimbjet veq mer frym shume thell dhe liroje. Lindja e pare per secilen eshte eksprienc e pa provume, dhe normal qe trupi shkon ma ngadal deri t hapesh. Veq me durim , e do shlirohesh inshaAllah. Sa shpejt kaloj koha, me kujtohesh kur beje pytje per shtatzani dhe ja tash . Allahu ju rujt bashk me bebin.
Dorina Tina (12 ditë më parë)
Faleminderit shum , kismet ishalla
M Kryeziu (12 ditë më parë)
Po veq inshallah e kryn me sukses se kur te vjen koha se ban mend burrin ve thu ta mar beben e vjen edhe aj haha inshallah me te mira na lajmron dorina
Dorina Tina (12 ditë më parë)
Shum flm amin inshallah edhe ju kaloni leht
A J (12 ditë më parë)
Po valla ska faj veq ngrehe komen zhag se une e Sea jemi ne rend haha , pot uroj shume shume fat e po lutna per ty me pas lindje sa ma te let e dashur
Dorina Tina (12 ditë më parë)
A j tash po nisemi kadale , hahahha po Shyqyr burrat e fmit se ma shum e ka kap stresi burrin se mu po mdoket
A J (12 ditë më parë)
o send spo na vyn burrat i kemi fmit tash kismet edhe pak hahahahaha kur ki me shku Dorina a je shku hala ne spital
Dorina Tina (12 ditë më parë)
M kryeziu po muj me paramendu si burri jem qenka ky deri sa lahet veshet e parfumoset edhe 20/25 minuta lerg spitali hhaaha spo mbaj ymyt hiq qe mbrin hahha veq shnosh ishalla qka me bo kryesorja me lind mir
M Kryeziu (12 ditë më parë)
Haha un po tregoj prej provojes qysh u kan te un haha ani ish parfimos kur erdh veq i vizllojshin syt se u kan pa gjum edhe Emotionen haha
Dorina Tina (12 ditë më parë)
M kryeziu hahahha mshtine me kesh mem kap edhe mu dhimbjet meniher burri ngjum dej sa vjen ai me qellim vanohet mos mem pa hhahh sigurt un krejt jasht e qes , Faleminderit ishalla
M Kryeziu (12 ditë më parë)
Dorina jo pda.Se kam mar se skam pas koh hiq se shum shpejt kam lind bile as burri su kon prezent sa e kam lajmru burrin aj kur u ardh djali me kry jasht e burri tu hi mrena u takun haha mos baj dert se shpejt e kryn. Inshallah
Dorina Tina (12 ditë më parë)
A j po mami mka thon valla po qysh me mar vajin me veti ne qant ne spital ku kujtohna un me pi ndoshta ata sme lojn mem pa hahaha , me fjal te plakave edhe un qe thojn mos me dit mami se hek ma shum e spo i kallxoj veq sdi sa her ndite po mthir Shyqyr naten sme thir sa jom ne spital ahhaha
A J (12 ditë më parë)
Haha mire e ki , mu me tha kunata qe kur tme kapin dhimt me honger nje lug voj ulliri po te ndihmojke per lindje kshtu qe pot kallxoj edhe une ty se di sa osht e sakt nje plak i kish pas thon e shpesh here fjalt e plakave po na dalin tash haha
Dorina Tina (12 ditë më parë)
A j faleminderit shum , kismet ju lajmeroj kur tme bjen ndermend per telefon hahah
Dorina Tina (12 ditë më parë)
Mirvete faleminderit , un jam ne Zvicer hahah vendi i huj edhe pse per ta kurgjo sosht qet pun e kan po neve na duket ashtu
Dorina Tina (12 ditë më parë)
Sea faleminderit shum as un skam mendu deri tash qe i erdhi koha pak mka hy frika , shum flm ishalla
A J (12 ditë më parë)
Dorina mos ki dert se gjithqka ka me shku mire me emer te zotit e mos na harro kur ta mersh veten me na shkru ishalla lind sa ma let e dashur
Mirvete Hoti (12 ditë më parë)
Ishalla te ndihmon zoti e me nje bebush te shendosh ne cilin vend je Dorina se un edhe kur kam ardh ne gjermani mas 5 muj kam lind djalin ktu ne gjermani si thae edhe vet me nje koment qe sfolin shqip mu doke se krejt pom kqyrin haha
Sea Sea (12 ditë më parë)
Dorina te uroj lindje shum te lehte e nanat te paskan kallxu skam qka me shtu hic ke mja hek gajlen e dashur edhe veq mendoje beben ne krah erdhi momenti final un 38plus 2 e kam shum siklet menZi po pres me lind as qe pi mendoj dhimbjet edhe ti as mos e mendo at pjes veq ment te djali yt mbaji e ke me kalunshum lehte Allahu te ndihmofte
Dorina Tina (12 ditë më parë)
Deniza kur po lexoj komentet e juaja qe kaq shpejt ju kan kap dhimbjet e keni lind po me largohet pak frika hahah edhe pse qdo trup nuk reagon njejt ndaj terapis po ishalla kryhet shpejt e mir ,Faleminderit
Deniza Krasniqi (12 ditë më parë)
Dorina edhe une kam lind me stimulim shume shpejt mkan rrok dhimt per niher dhimbje e madhe edhe jam qel shpejt si mkan kap dhimt Po ma kan dhon epideralin meniher ndoshta ni ore kom pas dhimt dej sa ka reagu epiderali edhe sen mo skom ni shume leht kom lind pa as nje dhimbje,edhe ti mere si t kapin dhimt o shume leht ki me pas ! Zoti t ndimoft
Dorina Tina (13 ditë më parë)
E b Faleminderit shum , edhe un do mundohem te bej vetem lutje e te jem e fort me ndihmen e Zotit , hahahha edhe burri im po thot do me bjer te fikt smundem met pa ashtu e smundet me paramendu kur se din qka ndodh se tani me te tjeret sbesoj qe do vjen hhaha
E B (13 ditë më parë)
Dorina uroj tja kalosh sa me lehte neser e me nji bebush te shendoshe,edhe un si amra kam qene e vetmja ne at spital qe skam nxjerr za hic vec o Allah me lehto e me ndihmo ta kryj sa me shpejt me ruj mua dhe krijesen tende mbrenda meje ,e mpytnin zonje cka je tu fol,ahaha vec ngreja doren sto bene sto bene,burrin ne asnje lindje se kam mbajt jam fut vetem ,thash po mi bin tfikt do baj dhe hallin e burrit pastaj ahahaha
Dorina Tina (13 ditë më parë)
Hhahh Amra po edhe burri po thot svi aty mu tmeru , po thot nona jeme 6 i ka bo asniher baben ngat se ka pas hahha , Faleminderit ishalla se valla bertit sa tdush dhimtat sbesoj qe kalojn me te bertitne
Amra Mehmeti (13 ditë më parë)
hahahahahha jo ktu te na nuk lojn po ma mire se ne ato dhimt e mdhaja kumedit qka i kisha bo naj cope ntrup me ia hjek po se po hahahah , mos u shqetso se shume leht ki me kalu mu teper ma ka lehtsu permendja e Zotit gjat kontraksionev fuqia e Tij mi lehtsojke as ni pike te zonit nuk e kom qit e as me bertit , edhe osht ma mire se e run fuqin per me shty nmomentet qe duhet me dal beba , e un kshtu para se me lind kurr si kom ngu grat qe e bojn kijamet lindjen gjithe kom menu pozitiv qe ma me shku leht
Dorina Tina (13 ditë më parë)
Era faleminderit shum , allahu te gzoft edhe ty shpejt ishalla me femij
Dorina Tina (13 ditë më parë)
Amra un sisha qel hiq valla veq ndoshta me ndihmon stimulimi tash po tkisha qen vet pak e qelt ndoshta ma leht ish shku , mu me tha me tableta vaginale ja nisim qdo 3 or preferohet varet a filloj mu qel spo di tash te shohim qka mthojn duhet me bo , burri mtha a duhet veq me qu met lon a lind qat nat ahhaha i thash sdihet veq kur te thirin me bo mos mem ardh mem lon vet ani ni vend te huj ku sfolet shqip mdoket qe mdihna krejt vet e huj kuku per ty hahahh se ktu duhet me kon burri kur te lind bile qaty po i mbaj shpresat qe me lehtesohet hahah ishalla edhe un qat fat me 2/3 te shtyme me dal
Era12 Era (13 ditë më parë)
Mbare e mire dorina te uroj vetem te mira dhe zoti te ndihmofte te mbushen duart plot!
Dorina Tina (13 ditë më parë)
Inara Faleminderit shum amin inshallah , po po besoj qe ndryshon jeta tash e mbas ndjenj e mir edhe e veshtir hhah po Zoti ishalla ja mundeson qdo femre me pas femij
Amra Mehmeti (13 ditë më parë)
Dorina un kom lind me stimulim se mka plas uji bebes si jom hy javen e 37 edhe nuk kisha dhimt tmijat a kshtu si jom shku nspital 3 gisht jom kon e qelt , ma kan ngjit infuzionin kah ora 4 edhe krejt ka 2-3 pika qe mos mem ardh dhimt direkt po ma ngadal e ma te rralla e tu shku tu u shpeshtu , nuk di me i dallu me dhimt pa stimulim se lindja e pare , po edhe per lindje tjera kisha pranu pa e mendu dy here se shume shpejt ka shku si proces per 1 or kom lind veq shkojsha tu u hap 3-5-7-10 gisht edhe me dy te shtyme dul cikirrushi hahahaha
Dorina Tina (13 ditë më parë)
Faleminderit shum melosa po edhe motra burrit mtha me dy femijet e kam mar nese smundesh me i duru tha mere se te ndihmon
Inara 98 (13 ditë më parë)
Ohh mashallah mashallah erdhi koha me pas beben ne dore. Mos prek kurgjo ne shpi sot, pusho shijoje se pushim ski ma hahaha. Nuk kam pervoje ne lindjen normale vec uroj me te shku cdo gje mire e me pas femije te shendoshe e te hajrit! Tash pernime fillon jeta..
Melosa Aliuu (13 ditë më parë)
Dorina hiq mos u streso nese nuk mundesh e ki epiduralin,une perveti kom kalu shum mir me ta kerkoje asni efekt anesor nuk kom pas. Inshallah ki lindje te shpejt e te leht mendoje beben e harrohen te gjitha. Kalofsh sa ma mir
Dorina Tina (13 ditë më parë)
Orkidea jam 39+4 un jetoj ne ch , shum faleminderit ishalla
Orkidea Shahini (13 ditë më parë)
Dorina sa javshe je dhe cilen spital ki me lind ? Ishalla cdo gje shkon mire per ty dhe bebushin
Dorina Tina (13 ditë më parë)
Ema z faleminderit shum
Dorina Tina (13 ditë më parë)
M kryeziu shum flm tash te shohim qysh ndikon terapia te une , a e ke mar ti PDA ? A te ndihmon ? Hahaha po duhka me mar kuferin plot 3 dit jo ishalla nspital me ndejt tu i prit dhimbjet , shum flm ishalla se hala po mduket e pabesushme qe erdh koha e lindjes e mka hy nje frik po du me i lon krejt gjerat mir ne shtepi e vjehrra po mthot pusho lej qashtu se un jam veq mendo veten e bebin tash
Ema Z (13 ditë më parë)
Te shkofte mbare tina.Qofshi mire te dy bashk me bebin.Na shkruaj
M Kryeziu (13 ditë më parë)
Dorina jo mir e paske se me te paren ku me dit a te rrokin dhimbjet se mu ather para 9 vitev me pat than mjeku qe me stimulus ka mundsi me shku deri 3 dit e ste rrokin dhimt nevaret pi trupit shko pa gajle . Veq prite momentin e mir kur ta mirsh bebushin ne krah inshallah me te mira vjen loqka vogel . Se un pak kam pas dimta te vogla ne fillim tani per 24 minuta e kam lind
Dorina Tina (13 ditë më parë)
Faleminderit shum bora amin inshallah
Dorina Tina (13 ditë më parë)
M kryeziu faleminderit shum per pergjigje pak keq orari qe me than ne mbremje von me shku e me fillu me stimulim ndoshta dal ne mengjes me dhimbje pa pushu hahah , ishalla edhe un qashtu shpejt e boj me ndihmen e Zotit
Bora Bora (13 ditë më parë)
Dorina lindje sa me te mbar dhe te shpejt ishalla edhe me nje bebush te shendetshem
M Kryeziu (13 ditë më parë)
Prshndetje dorina un e kam lind djalin me stimulus edhe elhamdurilah kam lind shum shpejt me te than te drejten 1 orë ka zgjat me krejta . Te pren barn ma kan dhan ora 13:00 mas dite spata kurgjo dyten ne ora 19:00 ne mbramje edhe tha pusho se masi ste kan rrok dhimtat sind sante un veq e linda djalin. Inshallah edhe ti lind shpejt se tjeter lindje skam pas se di qysh asht met te rrok dhimtat vet lindje te leht
Dorina Tina (13 ditë më parë)
Erta faleminderit shum
39 (13 ditë më parë)
Pershendetje dorina te deshiroj me te miren per ty dhe bebin ishalla mir dhe mbar sa per lindje me stimulus sekam provue .Ne cilen jav je ti edhe mua me tha mjuleki ne 37 jav mu shtri ne spital 31 ibaj edhe dy dit Suksese per ty veq me te mira ishalla
Erta A (13 ditë më parë)
Dorina qysh te ka than n k jan ma te forta inshallah more allah lind shpejte e inshallah jeni dyte mir na lajmro
Dorina Tina (13 ditë më parë)
N k Faleminderit shum per pergjigje , po edhe un po mendoj qe ma shpejt shkon spo di tash ishalla mundem mi duru , shum flm amin inshallah
N K (13 ditë më parë)
Dorina te them sinqerisht dhimbjet jon me te forta mirepo lindja eshte me e shkurt, dmth ka anen negative dhe pozitive. Perderisa i hyn asaj pune i duron dhimbjet e kryhet me shpejt sesa te kapin dhimbjet te lshojn e te kapin e te lshojn e zgjatet si proces a po me kupton. InshAllah i lumi Allah ta lehteson lindjen e te bekon me femije te hajrit e te shendosh Amin

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?