Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-pediatrin

Te vjellat pas ushqyerjes

Kam vajzen 2 muaj e 10 dite dhe qe nga java e 3 vjell vazhdimisht , vjell pasi ushqehet disa here por vjell edhe mbas 1 ore ose me teper deri ne ushqyerjen e radhes , ka siklet dhe mundim deri sa vjell shpesh here sa qe tani me as gjumin nuk e ben rehat pasi qe ,si eshte duke fjetur zgjohet dhe kap mundimi i te vjellurave edhe nese ka pi (para 1-2 ore) por peshe po shton ka lind ne peshen 3.570 dhe tani per dy muaj e 10 dite ka rreth 6100 kg vazhdimisht i bej kontrolla por ende nuk kam marr nje pergjigje konkrete se qka mund te jete . E ushqej me qumshte gjiri .por mundimi i vajzes mduket shqetsuse a mund ta kaloj kete periudh te te vjellurave gradualisht apo ka nevoj per ndonje mjek te veqant? Gjithe te mirat

Bujupi Elga (6 vite më parë)

Dr. Niketa Koliçi - pediatre - neonatologe
Pediatri përgjigjet
Dr. Niketa Koliçi

Përshëndetje Elga,

Nqs vjell fëmija juaj menjëherë pas ushqyerjes (këto të vjella nuk janë patologjike), por nëse vjell rreth një orë nga ushqyerja atëherë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj pediatër.

Gjithë të mirat.

Arii Arii (6 vite më parë)
Pershendetje elga. E shof qe pytja jote esht ber 3 muaj me pare, dhe vetem doja te pys a e pstr vajzen te ndonje mjek dhe a ju ka permirsu tash vajzes te vjellurat..? Flm

/komuniteti