Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Video / Pastrimi / Larja e bebit

Pastrimi / Larja e bebit është dhe duhet të jetë më shumë se thjeshtë ”pastërti=higjienë”, ajo mund të jetë një mënyrë e këndshme për të forcuar lidhjen tuaj me bebin.

klodiana (9 vite më parë)
Nuk me pelqen fare kjo video si mund te lihet femija te qaj pa pushim nuk mund ta qetesonte para se ta lante.Bravo nena e femijes sa e qete eshte tregu me pas qene femija im ja kisha heq prej duarsh.Zonja vete e thote qe banja duhet te jete nje moment relaksi per beben por jo nje moment tmerri qe eshte paraqit ne kete video foshnja eshte mek se qari dhe kjo vazhdon perseri me te veten.....e cuditshme po me duket
Suzana (11 vite më parë)
Nuk me pelqeu fare menyra e pastrimit te foshnjes, cuditem me nene e femijut si mund te qendroj duke e pare se si qan femiju i vet, e keni maltretu jashte mase uffff, une se pari e ushqej femijun tim pastaj i heq rrobat ngadale dhe duke u argetuar e leshoj ne uje te vaket pastaj duke e lemuar leht i shtoj ujin tjeter e pastroj pa pike problemi dhe asnjehere nuk me ka ndodh te qaj gjate pastrimit, por edhe nese me ndodh ndonjehere une do ta nderpres pastrimit dhe kur femiju eshte ne disponim ateher do ta pastroj e jo keshtu....
endi (11 vite më parë)
une jam nje nene e re, e nje djali 3 muajsh dhe bebi im asnjehere nuk qan kur e laj. jo se ka qejf ujin por menyra sesi e laj eshte ndryshe. respektoj menyren si e lan perdiatria por mendoj se aty ka nevoj per me shume dashuri dhe larje. gjithsesi secili ka menyren e vet dhe nje nene femijen e vet e lan me perkujdesje me te madhe sesa nje i huaj
VLORA (11 vite më parë)
JAM NENE E 2 femive dhe pres femin e 3 po nuk me plq menyra si e laje beben hiq e 1 femija qante vazhdimisht dhe e kishte ftoft 2 nuk ja laje veshet hiq as ner sjetulla 3 nuk ja laje hiq bocen nga pamersi edhe e mbante si te ishte nje loder e jo femi mund te perqdredhet femija
linda linda (11 vite më parë)
nuuk me pelqen menyra se si e lan bebin aspak
emilia (11 vite më parë)
ju uroj per kte vidio te mrekullushme ..bravo ju pershendes
Tallle (12 vite më parë)
Ju uroj per kto video tmrekullushme me plot këshilla jam shum e emociuar flm shum
Albina (12 vite më parë)
Marshalla per Bebushin qenka si nje pllum ..ky pastrim qe e beri kjo Motra shume I mir per te po aspak I mirr per bebushin dhe maman e tij skisha pare ndojhere te pastrohet bebi kshtu kam 26 vjet jame nen e dy femijeve po kso larje jo qe skam ber un po as qe kam pa ...me dhimbsej edhe nena e bebushit se duket qart dhimbja ne syt e saj dhe ne reagimet e saj ..besoj se per njo 1 muaj ky fmi ska dit te ngrohet me se I kan fut te ftoh tin ne palc
Silva (12 vite më parë)
Ju pershendes dhe ju falenderoj per keshillat tuaja. Une doja te thoja se lagia e kordonit umbilikal nuk ka asgje te keqe, une ia kam lagur qe diten e pare te lindjes dhe kordoni i ra diten e 5. Ju flm.
Anella (13 vite më parë)
Ju pershendes nga Gjakova. E pash videon shume mire. Me pelqen menyra e pastrimit mirepo un e kam nje video te bebit tim te sapolindur, kur e kam lare heren e pare as 1 pike lot nuk e ka derdhur bebi fare ska qajtur ka qene shume i qete sepse ne fillim une e kam ushqyer mire me gji dhe ka qene i pushuar mire pastaj e kam ngrohur dhomen ne mase qe te mos kete ftohte bebi fare (normal gjerat ia kam pegatitur me heret se qka me nevojitet). Pastaj e kam mbushur vasken e bebit me uje te pershtatshem per te dhe ne te kam hedhur shume pak shampo Mustela. Ne shume vendet e botes preferohet qe kordoni te mos laget fare, sepse mund te infektohet. Une e kam blere nje rrjete te bute qe eshte e posaqme per te porsalindurit, kapet ne 4 anet e vaskes, ne ate menyre ju mund te mos ia prekni fare me uje kordonin... Keshtu kordoni ka qene ne gjendje te rregullt 10 dite, deri ne diten kur ka rene vet. Me mire eshte te mos laget fare te rri i thate qe ti bie me shpejte. Ne kete video gjeja qe sme pelqen fare eshte sepse bebi futet ne vaske pa u lagur pak me doren e neonatologes dhe futet e gjithe trupi menjehere, ky eshte gabim shume i madh, duhet te prekin njehere kembet ngadale ne ujin e vaskes dhe ne anen tjeter me dore tia lagim kembet e duke e lagur keshtu me larte te gjithe trupin atehere futet menjehere ne vaske nga kembet. Gjate larjes ne cdo moment motra ime ia ka mbajtur doren duke ia ledhatuar. Ju sugjeroj qe te mos hedhni shampo shume sepse ne fund te fundit cdo shampo mban kimikate edhe pse kushtojne shume shtrenjte edhe ato qe themi qe jane shume te mira per bebushat. Ne kete video bebi malltretohet shume, larja kokes eshte shume e gabuar e shihni si qan menjehere sepse uji ka tempraturen me ndryshe se ambienti qe ndodhet ai. Kur e lagni trupin e bebin tuaj mire me uje  ktheni mrapsht ia lagni menjehere edhe koken dhe gjithe trupin me tasin qe e perdorni (ne nje ane tjeter mbusheni nje kofe me uje te ngrohte te pershtatshem per bebin dhe hidhni per fund dhe nje tas uje te paster pa shampo ne gjithe trupin e bebit) dhe menjehere e mbeshtillni me nje pelene te bardhe (qe te thithet uji me shpejte) dhe me pas me peshqirin e bebit. Pastaj e heqim pelenen dhe leme vetem peshqir. Pjesen tjeter e vazhdoni sikur ne video. Keshtu koken nuk keni nevoje ta ferkoni dhe bebi juaj do te lahet ne menyre aq te qete sa qe do ti pelqej shume cdo here kur te lahet. Ai ska qajtur fare, eshte kenaqur shummme. Tani ai i ka mbushur 1 vjet dhe i pelqen shume te lahet. Asnjehere skam pasur problem per larjen e tij.
Djella (13 vite më parë)
Mua nuk me pelqen fare ky pastrim i bebit, mendoj qe ky pastrim i bebit do te jete ne kujtesen e saj si nje gje shume e tmerrshme, menyra me e mire e pastrimit eshte ajo qe na kena mesuar nanat tona edhe eshte e shpejte edhe femija nuk qane fare vetem kenaqet duke u lare. Une dy femite e mi i kam pastru ne fillim me shampon e pastaj i kam shperlare me qaj kamomil e pastaj i kam lyre me krem, tanime femite e mi ekane nje lekure perfekte.
Izabel (13 vite më parë)
Keni bere nje pune shume te mire ne ndihme te nenave te reja me kete faqe, po kjo video nuk ishte aspak e realizuar mire, medoj se bebja duhet te ishte lare dhe komentet te ishin bere me pas ne video ose mund te kishit perdorur ndonje kukull per te bere komentet e gjata, sepse bebi duket se u lodh shume dhe nuk e shijoi kete banjo, ka per ta mbajtur mend shume gjate.
Teuta (13 vite më parë)
Ju pergezoj per kete faqe. Ishte me se e domosdoshme per ne (nenat). Ju faleminderojme shume nga Prishtina :)
Linda (13 vite më parë)
Me pelqeu shume menyra si e pastroi doctoresha por me qe bebeja sapo kishte lindur dhe qante shume doctoresha me ato levizjet e shpejta e bente edhe me shume te qaj perndryshe ishte nje pastrim perfekt!
Sanija (13 vite më parë)
Shume faleminderit per keshillat!
Leona (13 vite më parë)
Pershendetje dhe ju pergezoj per kete faqe qe keni hapur, besoj se shume nena ne Kosove kane nevoje per keshilla te juaja. Tek ne siq e dime eshte shume veshtire per nenat e reja, sepse nuk kane keshilla te mjaftueshme. Mua me pelqej larja e bebes deri nje mase edhe une i bashkangjitem mendimit te Nites, bebeja duhet te kete te nxehte dhomen qka do qe te jete Dimer apo Vere dhe larja e kokes pas mua nuk me pelqej. Une kam linde 2 vajza ne perendim kam pas gati te njejtat keshilla, po qe te lahet koka bebes pas skam ndegju kurre.
Edoxa (13 vite më parë)
Shume mire!

/komuniteti