Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

VIP Intervista - Alaudin HAMITI

Të qenurit prind është sinonim i durimit

Alaudin HAMITI

Alaudin Hamiti është ndër moderatorët më të mirë në Kosovë. Ai udhëheq emisionin “Nin”, në “Klan Kosova”, ku edhe është drejtor i një departamenti në këtë televizion. Alaudin Hamiti në një intervistë për portalin bebaime.com flet për familjen e tij.


Bebaime.com: Alaudini është fytyrë e njohur e televizionit. Duket se televizioni është bërë pjesë e jetës tuaj?

Alaudin Hamiti: Televizioni gjithnjë ka qenë pjesë e jetës sime. Më kujtohet që nga fëmijëria kam qenë fanatik i madh i serialeve si Dinastia, Alf, Beverly Hills, Twin Peks. Adhurues i madh i MTV-së dhe çdogjëje që ka qenë e largët për neve që jetonim në një kohë pa shumë mundësi, por me imagjinatë të bujmë. Ajo dëshirë më ka përcjell gjithmonë deri në realizim tani.

 

Alaudin Hamiti

 

Bebaime.com: Ju njohim si moderator dhe tash edhe drejtor në TV Klan Kosova, por lexuesit dinë pak për Alaudin Hamitin. Na flisni disa fjalë për familjen tuaj?

Alaudin Hamiti: Familja ime e ngushtë përbehet nga unë Yllka, Noari Maeli dhe Eva. Në moshë të re u bëmë prindër (26), njëkohësisht me energjinë rinore ia kemi dal të jemi prindër, karrieristë, miq dhe punëtor të mëdhenj për të arritur këtu ku jemi sot.

 

Alaudin Hamiti

Bebaime.com: Ju keni tre fëmijë. Na flisni për secilin diçka. Për moshën, shkojnë në kopsht apo shkollë?

Alaudin Hamiti: Maeli dhe Noari tash mbushin 9 vjet, janë të pasionuar pas futbollit shumë, më shumë sesa ndaj mësimit. Sikurse çdo fëmijë edhe këta 2 kanë kërkesat e veta. Kurse, Eva është 3 vjeçare dhe është krijimi më i bukur në botë.

 

Alaudin Hamiti

 

Bebaime.com: Sa ka ndryshuar jeta juaj që nga lindja e fëmijëve?

Alaudin Hamiti: Nuk më pëlqejnë familjet klasike. Si një i ri në moshë unë konsideroj që të qenurit prind është sinonim i durimit, qetësisë dhe komunikimit. Shpeshherë mendoj që çaloj, por kjo do të vërtetohet në të ardhmen. Kam ruajtur balacin mes të qenurit baba, njeri me profesion dhe kllabër. Deri vonë shumë mirë i kam mbajt këto 3. Tashmë edhe prioritetet kanë ndryshuar daljet nuk më tërheqin aq shumë sa përpara.

 

Alaudin Hamiti

Bebaime.com: Si është një ditë e juaj në shtëpi me fëmijët dhe cili nga fëmijët ka prirje për tu bërë si babai pjesë e televizionit?

Alaudin Hamiti: Dita ime fillon me alarmin ne ora 6:50 dhe një kaos për t’u bërë gati që të arrijmë me kohë në shkollë dhe kopsht. Nga 8 dhe deri vonë shpeshherë pa orar mbes në punë. Dërgoj djemtë në stërvitje futbolli, kthehemi dhe përgatitemi për ditën e nesërme. Fundjava më krijon hapësirë gjatë ditës për aktivitete të përbashkëta. Djemtë janë totalisht të dhënë pas futbolli, gjë që nuk e kanë marrë nga unë, sepse jam out me këtë kategori të sportit, kurse Eva është shumë e vogël. Por, që atyre ju duket shumë interesante kur më shohin në tv. Magjia e tv-së ekziston edhe sot.

 

Alaudin Hamiti

Bebaime.com: Në të shumtën e rasteve nëna është ajo që ka barrën më të madhe në familje për rritje të fëmijëve. Por, ju sa keni mundur ti ndihmoni rreth fëmijëve?

Alaudin Hamiti: Jap kontribut të madh, se kam pas problem të ndërroj pelena, t'i laj, t'i ushqej etj. Përveç meje dhe Yllkës, nëna ime është ajo që gjithashtu ka bërë dhe bënë punë të madhe në rritjen dhe edukimin e 3 fëmijëve.

 

Alaudin Hamiti

Bebaime.com: A duhet sipas jush edhe ne kosovarët më në fund ta planifikojmë familjen?

Alaudin Hamiti: Dinamika e jetës sot është shumë më e shpejt sesa më parë, rritja e një fëmije ka kosto dhe në qoftë se prindërit dëshirojnë ta rrisin fëmijët në kushte normale, atëherë duhet planifikuar. Sot vetëm dashuria nuk mjafton për fëmijën.

 

Alaudin Hamiti

Bebaime.com: Keni në plan në të ardhmen ta zgjeroni familjen?

Alaudin Hamiti: Jemi shumë mirë si një 5-she fantastike. Nuk kam në plan të rris më shumë numrin. Por, nëse në të ardhmen kemi shumë lekë, mbase mund të konsideroj të adaptoj ndonjë fëmijë.

 

Intervistoi: Teuta SINANAJ

/komuniteti

/Intervista të tjera

Princi dhe princesha postojnë foton e parë të bebes Geraldinë nga pushimet
17.08.2021 - Princ Leka së bashku me Elian dhe vajzën e tyre të vogël, Geraldinën po i kalojnë...
Nënat duhet të bëjnë më shumë për fëmijët e tyre!
Këngëtarja Elida Kryeziu pas një kohe të gjatë sivjet i është rikthyer muzikës në festivalin...
Suada Sherifi rrëfen jetën si nënë
Një mama me kohë të plotë, por edhe një grua e suksesshme në biznes, që e di çfarë është kujdesi...
Ardhja në jetë e Denisit ndryshoi gjithçka në shtëpinë tonë
Gjylshahe Beqiraj-Ibrahimi është gazetare në RTV 21, të cilin profesion e ka ushtruar për pesë...
Kjo është familja e Burim Ramadanit
Burim Ramadani është emër i njohur dhe publik në Kosovë. Ai deri vonë ka qenë i angazhuar në...
Aty ku ka dashuri, aty është shtëpia dhe zemra ime
Diola Dosti-Baftiu është nutriciste shumë e njohur. E lindur në Tiranë, por e martuar në Prishtinë...
Nënë, është epiteti më i lartë që mund të gëzojë një femër!
Edona Podvorica është moderatore dhe gazetare në televizionin kombëtar RTV 21. Ajo në këtë televizon...
Të bërit nënë më ka bërë më të fortë
Kaltrina Mikushnica Merovci-n e njihni të gjithë. Sa herë e hapni programin e mëngjesit në T7 do...
Unë ju solla në jetë po në të vërtetë ju më dhatë jetë mua
Vjollca Islami Hajrullahu me profesion është psikologe, në kuadër të organizatës gjermane forumZFD...
Anika është vetë jeta ime
Paulina Nushi Muhaxhiri është gazetare në emisionin “Jeta në Kosovë” dhe KALLXO.com....
Nuk ka ndjenjë më të bukur se sa të kesh afër personin e zemrës dhe frytin e dashurisë sonë
Jam Elona Resyli, 25 vjeqare nga Gjakova. Profesioni im është juriste, këtë profesion e...
Fëmijët më pasurojnë me dashuri!
Sellma Kasumoviq është ndër grimeret më të mira që ka Kosova. Ajo me punën e saj ka bërë që...
Kur lind një bebe lind edhe një nënë
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira në Kosovë. Ajo po ashtu është ndër aktoret më...
Froni i ka dhënë edhe më shumë dashuri martesës sonë!
Bleta Zeqiri është profesoreshë e gjuhës angleze dhe koordinatore në “Oxford Studio”,...
Liora i ka dhënë edhe më shumë kuptim jetës
Meti Alshiqi ka marrë pjesë në “Big Brother Albania 5”. Ka qenë një ndër konkurrentet...
Fëmijët më kanë bërë moderatore të jetës sime!
Mirjeta Morinën të gjithë e njohim si ndër moderatoret e para të pasluftës që për 12 vjet me...
Njihuni me familjen e aktorit të famshëm, Fatmir Spahiut
Zana Spahiu, është bashkëshortja e aktorit të njohur Fatmir Spahiut, i njohur nga seriali “Kafenaja...
Të jesh prind është një mision me vete!
Të gjithë jemi mësuar ta dëgjojmë zërin e tij nga e hëna e deri në të premten në shtëpi, veturë...
Zoti më ka bekuar me një djalë
Pranvera Behramin e njohim si vajzë të ekranit. Ajo për vite me radhë ka udhëhequr dhe moderuar...
Fëmijët e mi janë vetë jeta ime
Jehona Zhitia është gazetare në RTK. Punën që bën e do fort, saqë edhe kur ka qenë e vogël ka...
Blina, është personi që më ka mësuar më së shumti për jetën!
Naile Dema është fytyrë mjaft e njohur. Atë e shohim pothuajse çdo natën e lajmet qendrore të...
Fëmija, është një magji që ta zbukuron mendjen dhe shpirtin!
Edita Dula u bë e njohur nga seriali “Familja moderne”. Ajo aty aktronte në rolin e Hanës,...
Dashuria, ndjenjë e pazëvendësueshme!
Modelja e mirënjohur Saranda Shala ka vite që është në skenën e modelimit kosovar. Por, pas kaq...
Nga lindja e vajzës asgjë më nuk është si më parë!
Puhie Demaku është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo është...
Aktiviteti “Mommy and Me”, në shërbim të nënave!
Ardita Hoxha-Shala është ideatore e aktivitetit mjaft të qëlluar për nëna dhe beba “Mommy...
Jari, dhuratë nga Zoti
Naser Rafuna njihet si ndër aktorët më të mirë në Kosovë. Ai ka luajtur ne skeçe të ndryshme...
Do të bëhem sërish me vajzë. Emri i saj është...
Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të mira dhe më të angazhuara në Kosovë, por edhe jashtë...
Familja, gjëja më e shtrenjtë e jetës time
Për Dudën nuk ka çka të flitet. Ai është ndër reperët më të mirë në trojet shiptare. Duda...
Vajzat janë lumturia e jetës time
Rudina Bërdynaj është ndër koreografet e para të baletit për fëmijë në Kosovë. Ajo që nga...
Të qenit prind ndërron rrënjësisht rrjedhën e jetës!
Vajza e bukur e ekranit të RTK-së, Njomza Berisha-Miftari është personazhi tjetër që në një intervistë...