Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

urgjenttt ju lutem shume
pershendetje nena jam agnesa nga lipjani. Kam nje djale nje vjeq. Arsyeja pse shkruaj eshte qe djali aktivitetin e ka normal luan qesh ka fillu me ba hapa tu u kap lshon tinguj dhe nganjeher bene veprime si i themi ne. Psh tapshin tapshin i rreh duart vet. Arsyeja pse me brengos eshte kjo. Kur e therras nuk e kthen koken mem shiku por koncentrohet ne tv ose ne ndonje lojne. Dhe e dyta spo e mban vet shishen me duar ende. ju lutem shume qfare mendoni ndani eksperiencat me mua. Dmth tjerat veprime eshte krejt normal
Agnesa Nesa (5 muaj më parë)
Jana Jana (5 muaj më parë)
Spom doket diqka shej e keqe se fmia o koncetru TV ose loj, edhe habitet si na mdhajat se as na kaniher se lajm keq hahahah, sa per shish mos ta nin si ti vjen kismeti vet e kap se qishtu u pata bo marak lexojsha kur pin fmia vet oo nuk shkoj gat e kapi qika vet edhe kurr ma spat nevoj me ja majt e cucllen mashtruse bash qatoo dit qe ju tek me majt goj shumm e tum than kosov shum pe majka tmu ba marak nuk shkoj shum dit e la krejt vet edhe pasni Problem, tani jo spo pin uj me got nuk shkoj gat ja nisi si e madhee pijke kshtu qe fmin e par veq po msojshe mdoket hahahahh
Agnesa Nesa (5 muaj më parë)
Faleminderit shume shume nana per pergjigjet e juja ju jam mirenjohese qe ndat eksperiencat me mu ??????????
Genta Genta 1 (5 muaj më parë)
Mos u shqetso se ska vend per shqetsim fare. Vajza ime 20 muajshe kur eshte e koncentruar ne tv nuk e kthen koken fare thirre sa te duash. Kjo eshte normale agnesa . Kalo mire e zoti ju rujt
Fitore S (5 muaj më parë)
Po qashtu esht sipas mendimit tem e nede jam gabim pranoj edhe kritikat por edhe neve mdhajve me kan koncentrun diqka tybe nijna sen kshtu qe agnesa nesa shijo qdo moment me fmi tanin kan mu rrit sa hora kajher e kthen kryt kajher se kthen por edhe ni kshill nese ti don mi fol diqka ulu afer tij e shikoje ne sy sepse nese ti e thret nese je nkam e fmia se kthen kryt thot ku o mami hahha kshtu qe ktu kanad thojn fmis gjithmon duhet mu perul per mi fol e me kqyr ne sy. Isha ni dit ne lojra aktivitete ndryshme ambient mbyllur e qova djalin edhe ku jan ata topat e vogel si bazeni me uj qe mbushet por me topa per fmi edhe tash ni nan me qik tvet hini mrena aty qika ja kish dikun 3 a 4 vjet edhe ajo qika skish zaher qef aty u doke e merzitne qika u ul nana e vet i tha pse je e trishtume a ulum bisedojm bashk edhe e regullojm problemin folke kadale oo lakmi i kam marr a ja nisi qika pi kallxon qa ka dul nana e vet prej aty e lujke tjeter ven me te u kfjell qika kshtu qe du me than nese don qe fmia me te ngu qa ti po thu afroje ne nivelin e femijeris sepse qashtu ndjehet fmia qe pe ngon e pe kupton
Kona I (5 muaj më parë)
Fitore s... Mke knaq me pergjigje. Bash qashtu esht, si me inati bash kur i fol nuk ta kthen ose kur lujn hahahahahah. Agnes mi thon dikuj qe djali jem 7 jav kur te sheh naj drit ose diqka qe ja terhek vemendjen, un edhe me kop nuk muj me shti me thith ne gji deri te bon tveten. E ma von skom pse quditna krejt fmit jan kshtu.
Fitore S (5 muaj më parë)
Aj tybe djalin tem 10 her e thras kur kqyr tv a lun a po kur flas edje me prind me kamer telefon ata e thrasin kan qef ky esht tu lu tybe ja nin veshi a pe thret kush a jo ahahh. Nese lun ka aktivitete ndryshme gjat lojes si me lu me lodra tveta apo librin me kap ateher ske pse brengosesh e dashur nuk jan robota kta mejher si ti thrasum me na pergjgj femij jan kajher dojn me kthy kryt kajher e kuqitin kryt normal ne nanat bahemi marak e mejher hulumtojn ne interney gje qe na shtin friken ngjak tu lexu gjithqks. E sa per shishe valla nidja kapak le te munohet djali vet me pi me dur tveta mos te msohet veq ngatshem e di qe krejt fmia sjan te njejt e sban shembuj me marr se cili rritet ritme tveta po edhe pak qysh ja bajm hyzmetin na nanat. Me jet tgjat djalin
Agnesa Nesa (5 muaj më parë)
Nena per kete punen e shishes nuk jam nrengos se vet nuk e kam stimulu me mbajt e kam ne djep dhe gjithmone vetem ja kam ofruar masi e kam lidh. Por vertet qe kjo kohe tash po na shtin ne dhe me keto smuja une rasisht e lexova dhe u bera teper merak. Falemidnerit per ergjigjet e juja
Umaraa 97 (5 muaj më parë)
oj agnesa nuk dmth që veq një simptomë ta ket fëmija dhe të jetë ashtu, haj tybe un kur jam e koncentrume ntelefon edhe mem thirr dikush si përgjigjna se se ni qaq e koncentrune që jam , mos u brengos e dashur dhe mos lexo shum sepse bëhesh merak për çdo gjë , uroj të jetë shëndoshë e mirë e Zo-ti e ruajt djalin tënd.
Jeta Hoti (5 muaj më parë)
Agnesa, kam studiuar per femije me nevoja te vecanta, nese femija ka tgjitha aktivitet normal edhe reagon kur therritet ne emer ne rastet tjera pervec kur shikon tv, atehere sbesoj qe eshte dicka per tu brengosur, thjeshte ai aktivitet i terhjeke me shume vemendjen edhe nuk e sheh te arsyeshme te kthehet kur ju e therrisni. Ndonjehere kur lexojme dicka na mbetet ne koke na fiskohet ama provoje ne forma tjera qe te vertetohesh qe ska asgje qe nuk shkon.
♥ Jona ♥ (5 muaj më parë)
Agnesa e vertete qe nese nuk te kthehet kur e therret eshte nje nga shenjat e autizmit por nese djali te buzeqesh e te shikon ne sy, dhe luan me femijet e tjere atehere mos ki frike aspak, sepse autiket deshirojne te luajne vetem, nuk ju buzeqeshin te tjereve, dhe kur i therret nuk te shikojne ne sy por ndoshta djali yt koncentrohet ne tv.. me se miri ti e di ne reagimet tjera... besoj qe ske pse brengosesh.
Ema Lutfiu (5 muaj më parë)
Po nuk e kthen koken per shkak se eshte koncentru ne dicka tjeter. As djali im se kthen kur tshikon dicka apo luan me dicka. Hajt mos lexo shume se na kan ba me vese gjithve
Bebi ime (5 muaj më parë)
Nese gzohet kur vin femije te ju ose shkoni ju ndonje vend me fmi,luan me ta ju afron lodra , te shikon ne sy,kur flet,ska ndonje gje besoj,un e kam nje shoqe vajzen 2 vjec ajo kurr s te shikon ne sy po ra bomba se kthen koken po i afrofe lodra se ka mendjen aty,nuk luan me asnje fmi ,sdi te jap lodrat ose ndonje gje,per te thirrun mos u bej marak se ndoshta sa mesua me thirr ne emer edhe djali im dej von s ka dit si e quajn se kemi thirr ne emer,tani 2 vjec flet gjithcka din sikur te ishte 3 vjec.
Agnesa Nesa (5 muaj më parë)
Vajza rastesisht lexova nje artikull per femije autik ku shkuajke qe nuk e kthejn koken aty ne hyri frika ne palce dhe beso ende gjendjen emocionale se kam mire
Vajza 01234 (5 muaj më parë)
Mendoj qe nuk e kthen koken pershkak se koncentrohet ne Tv apo ne lodra e terheqin, sepse po mos tishte diqka nrregull nuk i kish bo ato qe ti i ceke, djali i kunates esht afer 2 vjeq edhe ai reagon e luan mirpo kur kqyr ne Tv thirre sa dush nuk e kthen koken edhe po ti dilsh perpara.

/komuniteti

/anketa

Sa teste të shtatzënisë keni bërë derisa keni besuar se jeni me të vërtetë shtatzënë?