Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Kontraksionet
Nena qka keni perdor mi ndal kontraksionet? Jam 22 jave e plus jom qel e kontraksione po kom nonstop. A ban me perdor naj barn per mi ndalu?
Mira A (1 vite më parë)
LilaB (1 vite më parë)
Mira A une nuk kam pas dhimt, kam qendru ne psital 1 jave. I kam marr 3 infuzione tokolize edje magnezium 2 here ne dite. Tash jam qe nje muaj regjim shtrati sepse kanali i mitres eshte hap. Qetesohu dhe pusho asgje tjeter nuk kan cfare te bejne as mjeket keshtu me kan thene edhe mu, terapia e vetme eshte regjim shtrati, mos me pas mardhanje, mos me u la me uje te ngrohte. Uroj te shkoj cdo gje mire!
Bebi Bebushi (1 vite më parë)
27 jav i mer gjylpanat. Mira edhe un po mendoj qe e ke nga stresi. Tokoliza ose ti ndal kontraktimet ose ti shpejton dhe lind ska mundsi me te lan nisoj. Un jam 29 jav dhe mram kam pas shum dhimbje shpinw dhe barku te cilat kan vazhdu edhe sot dr me dha indometacin 100 ni sot ni neser magnezium si dhe skam leviz nga shtrati qe jam ma mire.
Mira A (1 vite më parë)
Oj nena jo sma dhan at ineksicen se than osht heret, e per infuzuone um dhan 4 dit, po kot. Mthan jon edhe te rrezikshme me marr shume. Dikur than shko ne shpi se qetesohesh se ndodh edhe prej stresit. Qa me bo Zoti ja ka caktu kur me ardh nket bote veq se shum me marak jom :( Ju faleminderit qe gjithmone gjeni kohe per mu
Linda Lea (1 vite më parë)
Oj mira a te kan jap gjilponen per mushkerit e bebit. Se di kur ipet veq e di qe kur ka rrezik per lindje para kohe ju japin nenave per me ja pjek bebit mushkerit
(1 vite më parë)
Mira zoti te ndihmoftë, normal ti duhet ne spital mu shtri e me nejt me marr kto infuzione per met mbyll. Kunata jem ka nejt me njeren shtatzani 3 jave e ne tjetren 4 jave. Ama nks skan cka bojn se nuk lodhen ata. Ishal lah don zoti e qon deri nfund, se kur je keq me zor shkojn ditët
Jeta .aa (1 vite më parë)
Mira veq qetsov mendo pozitivisht edhe ki me qu shtatezanin deri ne fund e magneziumin mos e nderprej se te ndihmon shum se mu me ka ndihmu se e di qysh ndihesh se edhe une jam kan qishtu ishalla te prin e mbara deri ne fund.
Linda Lea (1 vite më parë)
Te ndihmoft zoti me shty edhe pak bile sa te hin ne muajin e 7. Ishalla gjdo gje te shkoj mir
Mira A (1 vite më parë)
Mira l dhe linda, kom mar tokolize ne spital po asgje sme bajke, mi ndalke dhimt per 1-2 ore e ma jo, edhe magnezium po marr por kot. Mjekt me than ma skem qka met bo :( Edhe magnezium po perdori por kot!
Linda Lea (1 vite më parë)
Mira a spot japin diqka mjekt a. E di qe tokoliza ipet ne keto raste esht lloj infuzioni.
nena Sumejes (1 vite më parë)
pi magnezium deri ne tri gota ne dite tjeter perveq qe ri vetem e shtrir asgje tjeter.
Mira L (1 vite më parë)
Perdor magnezium dy her ne dit. Te ndihmon shum

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?