Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Placenta

Pershendetje doktoreshe! Ju kam shkruar me perpara se kam pas njolla kafe por isha te mjeku per kete. Te ju tregoj se ate dite kur shkova te spitaliisha 17+2 dite. Jam duke perdor utrogestan 200 mg(sdi dhe sa kohe do duhet pasi kam ardhur te jetoj ne amerike dhe mjekun garrova ta pyes dhe sa. Nuk e di pse mi dha ti perdor qe nga java 4, por une me doj ngaqe kam nje miom. Here fu dit qe e kam mat ka qene ne javen 9 dhe ishte 33mm. Magnesiumin e perdor ngaqe shume here kam dhimbje. Dhe sdi a eshte mire ta perdor dhe kerkoj nje pergjigje ju lutem). Diten qe shkova isha 17+2 eho e nxori beben time 17+6 dhe peshonte 213 gram. Gjatesia e cerviksit ishte 3.3mm dhe verviksi ishte i mbyllyr. Nuk kishte asnje problem as beba as mitra e as cerviksi. Nga mund te kene erdh ato? Mjeket ketu erdhen ne perfundim ngaqe un jam A negativ, burri A pozitiv, dhe vendosen te me jepnin Rhogam qe mos vijn deri te ndonje fatkeqsi. Tash te ju tregoj se un ne vitin 2017 kam pas abort dhe kete Rhogamin e kam marr, sa kam informat duheshte ne javen 27. Si mendoni ju, a kane vepruar mire? Dhe nje tjeter send qe me than se kisha placenta previa margjinale shkalla 1 por qe nuk eshte rrezik dhe nuk me keshilluan asgje rreth kesaj. Me tregoni si mendoni rreth gjendjes ime?

L T (10 muaj më parë)

MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe
Mjeku përgjigjet
MD Mimoza Keta

Pershendetje

Meqe shtatzenia vazhdon pa probleme, ndiq keshillat e mjekut qe te trajton, mos neglizho.

Te uroj shtatzeni te mbare.

L T (8 muaj më parë)
Sara sara bash ashtu eshte.
Sarasara A (8 muaj më parë)
Me fal veq ti doktoresh gjithmon te njejten send e thua.Na e dim qe duhet me i ndjek udhezimet e mjekut veq edhe ti duhesh me shkru e me i kishellu apo nuk din se si duhet edhe nuk pergjigjesh..
abimetallari (8 muaj më parë)
Cfare do te thote placent me vakuolizime

/komuniteti