Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Kist ne vezore

Pershendetje doktoresh..me kane gjetur nje kist 6,4 cm ne vezoren e djatht..kam patur shum dhimbje ne vezore ,dhimbje mezi presion ne urine,therje si thika kudo..dhimbjet ne fakt i ndiej ne te 2 vezoret..Si veprohet nderkohe ca125 me doli vetem 5 si rezultat.Si veprohet ne keto raste cfare te bej kuren me hormone apo duhet patjeter nderhyrje.Kam frike se mos eshte demtuar vezorja tashme,po pres ta shikoj njeher gjendjen perseri me eko ne diten e 2 te ciklit.Ju si veproni si eshte me e mira ne keto raste

Ir Mira 2017 (1 muaj më parë)

MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe
Mjeku përgjigjet
MD Mimoza Keta

Pershendetje

Nese kisti eshte me likid te paster mund te provosh trajtimin hormonal Nese pas tre muaj trajtim madhesia e kistit nuk eshte reduktuar atehere zgjidhja eshte rruga kirurgjikale.

Gjithe te mirat

/komuniteti