Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Placenta perpara

Prsh Doktoresh deshta te pyes rreth placentes perpara cilat jan shkaqet dhe rreziqet aktualisht jam ne javen e 26 qka me kishe propozu flm nese me kthen pergjigje respekt.

Anesa Salihu (3 javë më parë)

MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe
Mjeku përgjigjet
MD Mimoza Keta

Përshëndetje Ansa

Shkaqet placenta previa janë; gratë me moshë të madhe, gratë që kanë shumë lindje, tek ato që kanë patur një ndërhyrje kirurgjikale në mitër, gjendjet pas kyretazhit uterin apo pas lindjeve cesariane.

Tek 90% e shtatzënave, placenta previa nuk trajtohet por observohet. Kontaktet me mjekun duhet të jenë të shpeshta.

Gjithë të mirat.

/komuniteti