Pëlqeje në
E pelqej BebaIme.com në Facebook


Shtimi në peshë në shtatzëni

Pershendetje, doja t'ju pyesja jam ne javen e 17 te shtatzenise dhe kam shtuar nga fillimi deri tani 6 kg. A eshte normale, apo eshte shume dhe ne cfare ushqimesh duhet te beje kujdes? Gjithe te mirat Deniz.

Deniz Xhoga (2 vite më parë)

 • MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe Gjinekologja përgjigjet
  MD Mimoza Keta

  Përshëndetje Deniz,

  Ky shtim në peshë konsiderohet normal. Shtimi në peshë shkon gradualisht, më së paku fitohet në tremujorin e parë – gjithsejt dy kilogramë, ndërsa më së shumti dhe më së shpejti fitohet në tremujorin e tretë, rreth 500 gramë në javë. Shtatzëna duhet të fitojë në peshë nga 10 gjer në 14 kilogramë.

  Në lidhje me ushqyerjen gjatë shtatzënisë, të rekomandoj të lexosh artikullin në linkun e mëposhtëm:

  http://www.bebaime.com/ushqimipershtatzena/ushqyerja-gjate-shtatezanise

  Gjithë të mirat.

Shto Koment

 • Arta22 (2 vite më parë)
  Pershendetje Denis, mos ha embel ne shtatzani se shton peshe. Une per vete vetem 5 kile i kom shtu gjate gjithe shtatzanise edhe kom lind bebin 3.800 gr se skom hanger asgje embel hiq asnjehere;

kthehu
Kontakt
© Beba Ime 2010. Kjo uebfaqe përmban informata të një natyre të përgjithshme dhe është e dedikuar vetëm për nevoja edukative. Nëse keni shqetësime për shëndetin tuaj apo për shëndetin e fëmiut tuaj, duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun apo me personel tjetër profesional medicinal.