Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Acidi ne stomak

Pershendetje Dr.Moza Une kam shume acic thartine jam ne javen e 13 te shtatzanis po ma veshterson shume diten sepse kam mbetur ne shtrat si mund te me ndihmon qka te konsumoj qe sadopak te me kaloj. A te vazhdoj ende me acid Folik edhe pas javes 13 sepse vitamina te tjera dr nuk me ka dhene me pi tha ska nevoje.

Ina * (10 muaj më parë)

MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe
Gjinekologja përgjigjet
MD Mimoza Keta

Përshëndetje Ina

Për te dominuar aciditetin e stomakut duhet fillimisht te rregullosh rregjimin ushqimor. Ushqehu sa me shpesh me porcione te vogla, duke shmangur ushqimet pikante, produktet e skuqura dhe te tharta. Konsumo sa me shume lengje frutash dhe uje.

Acidin folik nderpriten.

Fillo multivitamina te cilat do i marresh deri ne fund te lehonisë.

Te uroj shtatzeni te mbare.

 

/komuniteti