Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-kardiologun

Per shtypjen e gjakut

Pershendetje ..une i kam pas 2 lindje dhe kam pas qdo here shtypje te gjakut normal , por gjat kesaj vere une kam pas shum luhatje tensioni me shum e kam pas ste lart deri ne 160 me 90ashtu e kam pas gati 3 muaj kam ber 2 here ekg te zemres me ka dal mir mjeku me thoshte e ke nga nje lloj stresi tableta nuk kam perdor .nuk jam shtatzane pse me ndodh mua kjo luhatje tensioni nese ban me dit ,flm shum

Gona - Lira-liani (3 vite më parë)

Dr. Daniela Teferici - kardiologe
Kardiologu përgjigjet
Dr. Daniela Teferici

Pershendetje Rita!

Fillimisht doja te dija moshen tuaj, me sa me tregoni gjate 3 muajve keni patur hipertension stadi i I. Nese ky tension tashme eshte normalizuar, mund te behet fjale per nje hipertension i lidhur me nje shkak, i cili nuk ekziston me, si psh: mbingarkese fizike , psikologjike etj. Ne se TA persiston dhe jeni moshe e re, athere duhet te perjashtosh patologji te tjera qe shkaktojne HTA si: semundjet e veshkave, te tiroides, diabeti.

/komuniteti