Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Pyetje per te gjitha nenat
Te dashura nena si teme te lire nga kureshtja desha te ju pyes se sa qendron kjo thanja se domosdoshmerisht duhet te bejme nje lindje pas moshes 30vjecare sepse eshte pastrim per trupin etj etj. Kete e kam me te ndegjume nga grate gjoja se me vone mund te zhdjergjesh, te vij ndonje smundje e ku ta di. A ka ndonjera ne grup qe njeh ndonje te aferme e cila i ka kryer femine (lindjet) para moshes 30vjecare dhe eshte ne rregull me shendet. Sepse une e kam tezen e burrit e cila eshte mjeke dhe ka lind dy djem njeri pas tjetrin ne moshen 21 dhe 22 vjecare dhe ma nuk ka bere femij, tani ajo i ka 46 vjec dhe eshte shendosh si asnjehere me pare gjithashtu ntopforme.
Faleminderit nese i ndani pervojat keshillat e juve me mua.
Le L (3 muaj më parë)
Anisa Laka (3 muaj më parë)
Kunates time edhe ni kusherines mjeku ju ka than keshtu me bo edhe ka ni fmi ose perballoni ptoblemet shendetsore ajo kusherins asht dasht ne moshen 40 vjeqare me ba ni fmi sot asht shnosh e mir oj nana me ju than drejt tash na qe i bajm ka 2 ose 3 fmi jem shum mat ligshta se nanat tona perpara ka 8 fmi ikan ba edhe sot nuk kan ankesa si na nana ime 8 fmi ika ba sot um doket un ankona ma shum se ajo
Tanna . (3 muaj më parë)
Edhe une jom rrite me ket fjale tu e ndegju. Dy raste ne familje ju ka than mjeku dueheni me bo ka nji femi pasi i kan bo 30 vjet ,e njera ka pas shume tumore te nji pas njishme, femin e ka linde e u rrit tash i ka bo 16 vjet, amo ajo si grua gjith ka pas ankesa edhe vazhdon me qen keq. Krejt organizmi ndoshta tu marre parasyshe qe ka femra qe kurr skan lind e kan jetu gjate pa probleme te medha shendetsore . Po shtatzania nji ane mire, po shyqyr qe sna ka lan Zoti gjithe mendimet e njejta se pas lindjes shuem pe ndjej veten te qmontume disi per 3-4 muaj e po thom qysh me pas edhe nji shtatzani shkaterrohna krejt hahaha. Amo jo me kohe po bjen trupi ne vend, pesha spo bjen kurr hahahha.
Jusra H (3 muaj më parë)
Nje shoqe e imja u kon keq me shendet dhe doktorri i ka thon ose me nis nje shtatzani ose me hek mitren. Sot e ka djalin dhe osht mir
Loresa Ime (3 muaj më parë)
Thojn ashtu por sa eshte e vertet nuk mundet askush te konstaton. Psh nena ime femijun e ka pas mas 30 por ne kohen e klimaksit ja pas shum probleme masanej normal tensioni,yndyra ende i ka ndersa vjehrres ime te njejten mosh dmth me 30 i ka mbaruar femijt e ne moshen 37/37 ja hjek mitren krejt prej gjakderdhjes, rast ekstrem masanej perveq tensionit ska asnje Problem....per shendet eshte mir thojn pasi qdo shtatzani e ringjall trupin per te mir...mirepo shtatzanis mbi 35 vjet ja rrezik per femijun ee del me pasoja
Bebi ime (3 muaj më parë)
Un 28 isha kur me lindi djali tani sdi kur do kem tj 31 bej,edhe ma veshtir me ngel tani spo ngeli dot,por per mendimin tim me mir para 30 me i krye..
Lori N (3 muaj më parë)
Edhe un i kom fmit von vajzen e vogel 31 vjet i kam pase po sbesoj qe nese i bon fmit von ka far roli tmadh ne shendet bile me shendetsi mbas moshes 35 vjeqare esht rrezik si per fmiun ashtu dhe per nanen si shtatzanija ashtu dhe lindja por si e ka shkru zoti ashtu do behet ju pershendes.
Arieta D (3 muaj më parë)
Valla edhe une po ankoj dy fmi mbi 30 vjec i kam ba hahaha marova sa shpina sa durt sa kamt
Sumeja ^-^ (3 muaj më parë)
E vertete eshte nga plakat sme paska ra rasti me ndegju po nga mjeket po e preferojne nje lindje nga mosha 30 . Edhe nje gjinekologe e aferme dy femije i ka lindur ne moshe te re e te fundit ne moshen me te vjeter . Trrupi gjate shtatzanise riparon qelizat e normal qe eshte mire ne nje moshe te caktuar te riparohen qelizat
Fitore S (3 muaj më parë)
Edhe nje e afermja imja ankon shum ne shendet gjinekologia i kish than qe i ki kry fmim heret shum para 30tave e tash ankon sa eshr i sakt kjo nuk e di
Jeta Hoti (3 muaj më parë)
Nuk e di sakt as une, vec kam nje tw aferme qe ka kry femijet ne koshe shume te re, pastaj ne moshen 38-39 vjec filluan nje varg problemesh me te, mjeku i tha se gjithsesi duhet te kete edhe nje femije, dhe ashtu ia beri, pas lindjes ndishta e cuditshme ama tgjithe problemet i perfunduan, do tthot problemet shendetsore. Personalisht do tthoja qe varet nga organizmi.
Ive Ive (3 muaj më parë)
Mami im i ka kryer te 3 lindjet ne moshen 24vjecare sot eshte 48 dhe gezon shendet te plote.

/komuniteti

/anketa

A mund të rris babai fëmiun i vetëm?