Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Nena jam me merak!
Nena ju qe keni qen shtatzane dhe ju qe keni lindur , a e keni pas barkun e madh ne shtatzani une javen e 35+4 po , shume pak mu ka fry si me qen ne mujin e 6-7 , kajher po shqetsona mos eshte bebi vogel , mjeku me ka thene perfekt eshte ne javen e 31 ishte 1.700, tani javen e ardhshme e kam viziten . A e keni pas ndonjera barkun e vogel e pesha e madhe e bebit ? Ju perqafoj !
Lena 09 (1 vite më parë)
Lena 09 (1 vite më parë)
Faleminderit amin inshallan edhe per ty edhe per krejt nanat qe jane ne pritje mpuq
Arbe 94 (1 vite më parë)
Aaaa hahahaha une kishe vajze n2017 viti lindjes haha. Haj kuku mpuq turoj cdo tmir dej nfund shpresoj me lajme tmirs deri nfund
Lena 09 (1 vite më parë)
Arbe 94 , fmiun e pare e kam edhe une me kete lindje eshte vajze se kokem keqekuptu pak hahah te perqafoj e dashur
Arbe 94 (1 vite më parë)
Aaa po na i thojm kiselin asaj hahaha shkinisht pak, po me raste me ngacmon po sdi po ha najsen pom nalet...une ekom 10 qershor dej met 24 ishalla e qesmi dej nfund... flm.shum mir ti e paske parasysh qysh osht... haha une tparin e po tutna qitasht mkan hi tutat shumeeeee vew e kam nmendje qysh ka me.kan... tekk
Lena 09 (1 vite më parë)
Arbe , jo tamon puna sosht marre se kajher nuk kuptojm do fjale, urthi spo di as qysh me ta sqaru nje djegsim qe vjen prej lukthit ne fyt e thojn zakonisht bahet ma shume kur ti dalin bebit flokt edhe qimet tjera, edhe une javen tjeter e kam kontrollen ne fund 35 jave e kom mja dergu tana mjekut analizat strishot me dit a eshte gjithqka ne rregull se tani prej 36 muji 9 , me cilen date e ki terminin une 23 qershor, sa mire qe e pasket kujdesin ne spital , inshallan me kthehet mar se valla krejt te brinjt kryt pja dalloj e kshtu keviz boll po mu kthu jo , une e kam fmijen e pare vajze ne 2017 jam martu.
Arbe 94 (1 vite më parë)
Oj lena qka osht urth hahaha se spaskum nij qe mke vet nashta marre po se dita qka osht.. mu veq kamt e ajme pak pom pihe durt e kamt ma.shum, menxi levizi kur rrotullohna naten qeto pi kam probleme tjeter sen jo... edhe qetasht mdt 20 e kom kontrolle ardshme e gundit strisho vaginale qe ma ban edhe mo mka than mu pregadit per lindje mo sshkoj veq dhimt ti pres.. une beben e kam pas posht prej javes 28 shummmm livrit shum e ndjej npjese nerfuni barkit ku fillom vagina naten tham do me daal mtranon kajher. Ishalla edhe ty tkthehet edhe e kalom let se mos vet a eki t fmin e 1 a te satin. une jam prej mkd ktu kan Thon se shum mir osht nspital te shtetit ne qair e kan livdu kan pe ves se e kan ndrru drejtorin rregulla treja...
Lena 09 (1 vite më parë)
Laura 12 , kishe atje ma mire , po qysh po shihet ne kosove gjithka njejt , tmerr valla mos u bofsh per to qe thojn po skemi zgjidhje kajher.
Bebi Noar (1 vite më parë)
O zot tmerrr oj lena tmerr jan, o zot a vjen dita me dal ma shpejt, shum tpakujdesshem jan, hiq si intereson aje tu mujt a jo, po na bertasin qdo dit qkas na thojn, jam lodh me shpirt a beson, sot veq kom kajt bile e thirra burrin ja bojsha ec merrem srri ma qetu, ama e kam punen gjith qysh me nejt qka me ba zoti ndor ishalla krejtve
Sarasara A (1 vite më parë)
Une jam me javen 31 edhe e kam shum barkun e vogel per kto jav..E kam pyet mjekun edhe mka than se normal eshte ski nevoj me pas ma te madh..Beba eshte shum mir, ka vend boll edhe ski pse me u brengos per at pun..Eh kur mthojn njetzit se shpesh me thojn edhe mua per bark i tham:kryesorja beba eshte mir pesh ka taman e per bark nuk e kqyri shum.Uroj qe te gjitha grave shtatzanit te ju shkojn mbar e pa probleme..
Lena 09 (1 vite më parë)
Umaraa97 faleminderit shume e dashur sdi pse kam mendu qe je nga maqedonia, une kom pas ne spital ne peje me lind , po qeta mujt e fundit jen dal shum mjek ne pension edhe mjeku jem qe mka percjell deri tash u dal ne pension, e ju paten ndodh kogja do raste , e per ata me sugjeroj dikush ne qkuk , inshallan sjellen mir e jon te kuptushme se secila lindje qe bahet edhe nena nuk eshte emocionalisht mire le me te bertit apo diqka , inshallan na shkon mire krejtve e kemi bebe te shendetshme e jemi mire.
Umaraa 97 (1 vite më parë)
lena që ki vet për mjekt nl qkuk se edhe mu mra nspital me nejt po pu nvarke prej tipit njerit se çfarë po qëllojshin kshtu ato motrat pak mos me dit p.sh çka pot thojn a mos me ni pot blrtasin menihere , e aty që mkan kontrrollu ish qëllu ni mjeke shum e mir e sjellshme , tkontrrollojke me hollësi , me qëllu edhe nlindje qajo ish kan nafak e madhe , npërgjithësi mir ësht so keq.. po edhe ti duhesh me u sjell mir se sjellja jote e mir jau mposht agresivitetin patsh fat si ti edhe une edhe krejt që jem në mujt e fundit :)
Lena 09 (1 vite më parë)
Arbe 94, shume afer kokem me termin , jo ska lidhje edhe mu mjeku me ka than po njerzit po ta bojn kompleks skoke fry hiq nashta e paske bebin e vogel , me ni aspekt mire se kthehemi shpejt qysh jemi kan , a po ki urth kto jav se mu shume mu ka shfaq , inshallan kalojm mire kto jave qe na kan mbet , une po pres edhe bebi mu kthy mar se prej fillimi e kom me koke nelt.
Arbe 94 (1 vite më parë)
Lena as une se kam barkun shum tmadh jom 35+2 e beba mjekja mthot qe eshte ma i madh, edhe une jam 1.70. Po as un sbesoj se ka lidhje kjo najsen.. shyqyr qe sjena fry qaq najkush bahet menihere rrumullak.. haha ti spaske shtu hiq kg e lumja ti une po tut a edhe mu may kshtu mem pa sdokna hiq qe kam.qaq kg ama kshtu vet e di qe jam kogja npesh po qka me ba
Lena 09 (1 vite më parë)
Vlora faleminderit nga te gjitha ju sepse pak mu largua nga mendja frika.
Lena 09 (1 vite më parë)
Laura 12 inshallan sa ma shpejt te kalon e gati edhe pak kohe na ka mbet , a jane mjekt dhe motrat korrekt atje qysh po te doket per nga kujdesi se ma kan sugjeru lindjen me ba ne qkuk , a ja vlen ?
Bebi Noar (1 vite më parë)
Po lena prishtin jam spital, analizat mkn dal keq, sot bona hemogramin urinokulturen, deri t hanen ska rezultate, mka dal infeksion ngjak, tash me terapia ta shohmi qka po bohet,
Vlora . (1 vite më parë)
Te dy shtatzanit jam fry teper kush me shihke u qudite por edhe fmija kan lind me pesh te madhe..
Liam (1 vite më parë)
Pershendetje qenkemi me jav njejt,edhe une jam 35+,terminin e lindjes e kam me 19 qershor,edhe une njejt si ti,krejt deri tash me kan thene qe barku shum i.vogel per keto jav,me thon ke me bo nje bebe te vogel,edhe pse eshte shtatzanija ime e trete,i kam dy djem tash e prej nje vajz,me djemt kom shtu ka 25 deri 27kg ne shtatzani edhe barku ka qen ma i madh se tash me vajz i kom shtu vetem 11kg,po mos u bon merak se une dje isha ne kontroll e veta mjeken i thash a eshte ne rregull me beben time se krejt me thon e ke nje beb te vogel,mjekja me tha krejt mir osht po shkon mbas vijez zhvillimi i bebes,me tha nese shkon keshtu deri ne fund ke me lind nje bebe pak me te madhe se 3.500gr,dmth ska te beje madhesija e barkut qe ta percaktoj peshen e bebes,te uroj gjitha te mirat ty dhe bebushit tende,dhe lindje te leht
Lena 09 (1 vite më parë)
Irida Hoti , njehere per njehere mire javen tjeter e kam viziten , se nga java 31 skam qen po mitren mire e kam , kur kam mbet e kam pas te kthyer mbrapsht tash nuk e di si eshte , faleminderit shume e dashur terminin e kam Me 23 qershor qe i bie java 40 , faleminderit e dashur.
Lena 09 (1 vite më parë)
Nora Noar, po pak eshte mshef se poziten se ka ndrru prej fillimi eshte me koke te brinjet e mi , po mendimi i mjekut eshte kryesori po qashtu na piket ka diqka prap, a ke pas veshtirsi me bark te madh , se une me te vogel shume pak, te pershendes e dashur.
Lena 09 (1 vite më parë)
Umaraaa97 , po kshtu gjithqka ne rregull elhamdulilah e kom pas nje shtatzani shume te leht prej fillimi, pa asnje komplikacion, po kjo puna e barkut me shqetson pak po pasi po thuni edhe ju qe seshte diqka ateher spo e mar as une shqetsuse , shtatzani te mbar e dashur .
Lena 09 (1 vite më parë)
Laura 12 , njejt qashtu si ti edhe une barkun e vogel e pasna shkru gabim me fal se 34+5 jom sot , edhe mu mjeku me tha pesha eshte qysh duhet me kane , mitra mire , po vet komplekset spo largohen, inshallan jan veq me shendet kto tjerat skan rendsi shume. A je me mire ti Laura a je ne Prishtine ?
Bebi Noar (1 vite më parë)
Lena un jam javen e 34 e para 3 dite ktu spital ma bonen ultrazerin bebi ishti 2400 gram, per mashalla, se ni mjeke ma boni tha barku vogel beba vogel, nja tjeter ma boni tha jo tha kur barku asht i vogel beba asht e madhe, un barkin e kam shum shum tvogel ktu kush pom sheh po menojn qe jam 4-5 muj, me rendsi beba mir osht
Umaraa 97 (1 vite më parë)
lena ska vend për shqetësim kur bebi ësht mir me pesh edhe un qeshtu si ti nuk jam fry shum nkrahasim me disa tjera po me rëndësi bebi me u kan mir se skosh lidhje barku me peshën e bebit , shtatzani të mbarë e lindje të lehtë :)
Noranoar (1 vite më parë)
Hmmm ndoshtaa bebushi ka qef mu mshef un e kom pas beben e madhe dmth 6 mujee jam kan si mi pas 9 muj a kur kam qene 9 muj si me pas bineq haha po masi koke kontrollu te mjeku ateher mos u brengos e dashur ????
(1 vite më parë)
Tregova pa merak se konstrukti i trupit mvaret si eshte une edhe e vogel edhe e im ja mu fry ja hiq..motren e kam pas kshtu ajo su dallu hiq edhe pesh pat tshtu vetem 9 kg lakmi i marsha se pas lindjes si mos me pas qen shtatzan u duke deri sa mu mka mar 1 vit me hek peshen ..
Irida Hoti (1 vite më parë)
Pershendetje lena. Mos u bej merak pasi dhe une e kam pasur barkun e vogel. Ne javen e 33 vajza peshonte rreth 2.1 kg. Kur shkova te lindja ne martenitet gjate vizitave u cuditen pasi barku dukej shum i vogel kur shtrihesha. Gjithesesi vajzen e linda ne javen e 38 e 1 dite dhe peshonte 3.1 kg. Nese e ke mitren pa probleme dhe e con benin deri ne javen e 40 do kesh nje peshe shume te mire te bebit. Gjithe te mirat
Lena 09 (1 vite më parë)
Laurel H, faleminderit per pergjigje, inshallan se po shqetsona kajher kur po em sheh dikush, skoke fry hiq tani njefar stresi pom kap, une jam 1.70 pesh skom shtu shume 9 kg , barkun gjithmone e kam pas te vogel per ata thojsha kur te fryhem kom mu dallu shpejt por jo , faleminderit inshallan mire qajo kryesorja po ment po te shkojshin gjithka, nje shoqe e imja ne mujin e 5 e ka sa une tash gati 9.
(1 vite më parë)
Lumja ti ....pse mu shqetsu hiq ska tboj barku me pesh bebit,mvaret qfar konstrukti te trupit ke . Une per vete jam duk si me pas bineq aq shum jam fry ..po jam e shkurt me trup edhe prej 53 kg pats shku 83 bebi ka lind 4 kg ..vet 1 vjet kam ba me u kthy ne normalitet ...shendet ty e bebit e mos u stresoo ..

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?