Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

pershendetje
nena te palodhura gjithemon kur lexoja pyetje per diferencen e femijeve thoja me veti pyetje palidhje çdo kush e din per veti kur me nis femijen e radhes, (kerkoj falje per paragjykimet) ,tani vertet kete pyetje po ja bej edhe une vetit dhe hiq spo muj me i ra ne fije vetes time.Djali ne shtator i ben dy vite, lindjen e kam pas me operacion dhe tejet te veshtir, shume mezor e kam mar veten, çdo kush tu me jep mend si ta ushqej si ta vesh etj etj me paten qit gati ne depresion. Askush sem pytke si ndihesha une, dhimbjet e plages, kokes, thithkave te gjirit qe me dukeshin vetem
sa sme jan shkrputur nga te qarat te gjitha keto po me sillen akoma ne mendje. E dua edhe nje femij ama pe shoh se ma shume qe pe shtyj
kohen po pritoi akoma me shume... ju lutem ndani pervojat e juaja me mua,me mire te pres edhe nje vite te pakten apo te filloi te tentoi per shtatzanin e radhes.
Rina Anir (3 muaj më parë)
Rina Anir (3 muaj më parë)
Flm shume te dashura per komente, mduhet me ja nis edhe niher kesaj pune hahaha. Visa me fal pa dashje ta fshiva komentin.
Visa G (3 muaj më parë)
Komenti është larguar nga moderatori
Tanna . (3 muaj më parë)
Rina qka me te thane? Qysh do qe ia bon ke me ja bo vetes hahahhah. E mira e afersise eshte qe femit rriten bashke, lidhen me shume ndermjet vetes edhe pernime shume po hjeke nana me femiun e pare e as spo dishim ne si nana e as fmine spo e lejshim mu rrit hahah. Une i kam 2 vjet e 9 muaj differenc femit, po tash mu ndal me kqyr edhe i madhi ka nevoj hala per mua amo jom shume e lumtur qe me bekoi Zoti tash bebushi eshte gati 9 muajsh , po ec zhag, teper i hareshme na knaqi ka sjell veq ma shume lumturi ne shtepi. Edhe pse ne anen tjeter teper angazhim per mua si nene e vetme , dyt dojne perkushtim po e mira eshte se ky i dyti po rritet vet edhe une si femer kom hjek shume komplekse , po i bij ma shkurt seneve, se kom dert nese perlyhet beba e 100 detaje tjera qe me fmiun e pare i ko. Kushtu teper vemendje, tash me dyt shume ma leht po i menagjoj. Edhe une po mendoj se e paske kohen me nis nji bebe, mos i mbaj mendet te hjekat se secila i kemi ato pervojat tona. Plus paske antaret e tjere si per obligime ndaj tyne , po edhe me te ndihmu inshalla'ah pak me femi te ndihmojne. Mjafton me mearr pak ne dore a me ta shetit e me lujt me fmiun e pare. Ne qe jemi komplet vet ndoshta dikush mendon se eshte leht, amo me femi te vogel e vet ish bajagi vshtir! Nane sish e leht mu bon hiq po prap ndjenje ma te mire Al'lahu kurr nuk kerkoj me me dhane. Thjesht permbushje ne kete jete ishin femite, inshalla'ah i bekon Zoti te gjith e jane te shenoshe e te hallallit. Ehhh per femiun e trete sdi as nuk guxoj me jep propozime :))
S. Love (3 muaj më parë)
Rina puna e fmis t dyt per menimin tem osht qe kur e ki nje fmij mun ban diqka me doren tjeter kur i ki dy ta bllokon edhe doren tjeter keshtu qe duhet mi shti perdorim edhe kembet hehehe un kshtu per veti njeren an nje femij ne krah tjetrin ne djep me kemb por qe kalon shpejt kjo periudh dhe harrohen gjitha gjithqka ja vlen un per vete kam diferenc dy vjec veq jam shume lumtur qe i kam ...
Sumeja ^-^ (3 muaj më parë)
Rina une i kam dy femije nje djale 5 vjec edhe vajzen 19 muaj dhe jam shtz ne muajin e 7 . Shtatzanine e fundit e pata pa plan edhe se kom pas ndermend mi filu per disa vjet po tash masi u bo po thom shyqyr qe ma qoi A llahu vet pa plan ma e bukur kjo dhurat mu duk pa plan hiq edhe boll me qef po e pres djali po gzohet kur po i shoh kta dy tu lujt bashk po thom edhe njo edhe ma lezet knaqen . Bile femija i par me dytin mduket qe shum ju kom lon diferenc me mire te ishin kon me afer
Rina Anir (3 muaj më parë)
Arbe ju paqa nigu hahah & yllza jo valla sjam qaq e re 29 i kam bere, po punoi mesuese klase. & visa po me jepni kurajo qe sesht aq zor me dy femije :p
Visa G (3 muaj më parë)
un i kam 2 vjet e gjys dierenc me pas dit sa mir esht e kisha nis ma shpejt t dytin edhe un ma shum e kam nis se mu dhimte djali shum vetem vec me mu e ntel rrijke tani knaqet e puth i rrin gati ma mir me i bo shpejt e shpejt tani ke koh per vete sa rritu nji e nisja prap nga a me pampersa e sene
Bebi Bebushi (3 muaj më parë)
Un mendoj qe duhesh me kqyr moshen tande edhe te burit nese je ne te 20 ske pse mendon per fmiun e dyt nese je 30+ dhe me sa e di je ne pun shtetrore mire kishte me qen me fillu edhe ni vajzat e mija kan 4vite diferenc dhe smendoj per fmi tjeter niher per niher por dhe kohe skam 32 vjet i kam
Rina Anir (3 muaj më parë)
Elsa edhe mu shume po me dhimet djali se asnje femij se ka per rreth, edhe ky i imi vetem me mua do te rrije.
Arbe 94 (3 muaj më parë)
Hiq mos prito, tamam eshte koha adekuate... ajo tu paska rrit kshtu qe ja vlen sa ma shum.me.shty qaq ma shum kenme.pritu
Rina Anir (3 muaj më parë)
Nina flm shume po i tutna operimit valla e diteve te para te lindjes, & Manjolla ti je e zoja shoqe haha flm e dashur me kismet ishalla.
Elsa >>>> (3 muaj më parë)
Un e kam vajzen 5 vjece e pak dhe tani jam shtatzane me te dytin.Kam vuajtur shum pas lindjes se pare dhe nuk me shkonte mendja me bo nje te dyte plus qe sa me beri vajza 6 muajshe fillova edhe fakultetin.Tani mbylla edhe masterin dhe e ndjeva veten gati per nje femije te dyte.Poor po me duket vetja shum egoiste dhe jam ber pak pishman se vajza u rrit krejt e vetme,nuk ka pas asnje femij perreth dhe per kete arsye eshte me pak sociale dhe e mbyllur.As lojrat te parku nuk i shijon si cdo femij tjeter por do te rrije vetem me mua per dore dhe kjo me dhemb pak se po te kishte nje vlla/moter ndoshta do te ishte me e lumtur.
M N (3 muaj më parë)
Rina edhe une mendoj qe tpaska ardh koha me fillu me nis tjetrin haha. Une siq e din dyt shum afer ,djali tash 3 e vazja 2 jon rrit pak u knaqa me ta . Dyt perniher i kom rrit e pi rriti , tani per tretin edhe pak ka vakt.
Nina Elshani (3 muaj më parë)
Se sa ma shum po u e shtyjdha aq ma shum pritojsha
Nina Elshani (3 muaj më parë)
Shum e vertet une tash qiken 26 muj e kom e 2 muj jom shtatzane , bash taman e ki me nis tjetrin
Rina Anir (3 muaj më parë)
flm shume te dashura per fjalet ne fakt sa po me mbushet mendja po thom hajt edhe 1-2-3... muaj, burri shume po ka deshir edhe per nje femij, edhe djalin e kam shume femij te mbare, gjumin sma prish kurr naten. Une jam edhe ne pune, orarin se kam shume te gjat prej 8-12 dhe ndonjher mezi po ja dal kur po vi ne shtepi me pune me djal pasi jetoi me vjehrri e me kunat dhe te gjitha punet me presin. edhe nervat tybe kan nis mem lshu qata po them ndoshta me mire me lind edhe nje femij edhe djali smbet vetem se ne shtepi krejt jemi te rritur. shume faleminderit per kohen Arieta, Le L, dhe Fitore i vlersoj shume komentet e juaja.
**mah-babies* * (3 muaj më parë)
Rina kjo pun ish ose kur tdoket qe je e gatshme vet me fillu nje shtatzani nga ana psicike si dhe nga ana fizike,ose met ndodh spontanisht.Perndryshe me te thane mu ska kush qe ma mbush mendjen kurr hiq.Mes djalit edhe vajzes ka 3 vite diferenc edhe me esht duke pak.Po krejt eshte individuale ajo forca vullneti dhe deshira.E kam nje familjare qe si i ka bo fmiu 6 muaj ka tentu per shtatzanin e dyt,ne anen tjeter mu vajza mi ka kalu 2 vite e nje dit me mu vonu cikli e blej nje qese me teste nga paniku.E sheh sa ne kundershtim me njera tjetren jemi,sepse jo te gjith kemi te njejtin guxim.Tani ti e mat veten e sheh kur je e gatshme.Un per vete smundem me i pas fmit shpesh,po qka vje prej zoti e pres me falendeerim,ai nuk na ofron diqka tciles nuk mund ti bejm ball.
Le L (3 muaj më parë)
Pajtohem me ty Arjeta plotesisht. Une e kam bebin +10 muajsh dhe jam perseri shtatezane, e kemi nis me deshire dhe sjam aspak pishman. Ta shoh si po me ecen kur te lindin edhe bebi i dyte. Deri tani kaluan muajt mire, edhe pse vera dhe plus bebin e kam ende ne gji e edhe shtatezane mirepo per ate quhemi NENA. Sa i perket disave qe thone "niher kom qejf me shiju femijen e par" kjo te une sqendron aspak sepse nje nanë ka aq dashuri sa kumedit sa femije ti kishte njejte do i dhimbte zemra per te gjithe. Une shume pritoj me ba pauze te maadhe sepse taman te dalesh nga gjidhania, pampersat, cucllat ... Prap duhesh me iu kthy gjithave per bebin tjeter. Gjithashtu edhe humb kohe se taman lirohesh me femin e pare paaak, ti duhesh me fillu tjetrin, dhe keshtu sun hyn ne pune, ndonje kurs ose gjana te jetes qe i ke ne plan. Po flas si rasti im qe jam vetem me burre dhe skam ndihme nga askush. Kshtu qe ma mire rriten bashk, ndoshta me ma shume lodhje, mirepo i ke nervat e mesume je e mesume me te qarat e bebes, me pagjumesi etj etj. Nje shoqes ne park sa i kam lakmu nje dite i ka fmin vetem nje vit diferenc tash ju kan rrit dhe i kan bere 4,5 vite o Zot si bineq gjitha shoqet ia kishim lakmi. Sa per mua nisja tento tani
Arieta D (3 muaj më parë)
Rina, ne e kemi nis pa dashje, ne fakt plan e kishim edhe nje femije, por zoti deshti atehere. I madhi kishte nje vjet e 3 muaj, kur mbeta shtatzene me te dytin. Dy jave pa i be i madhi 2 vjet, lindi i vogli, por na kenaqi, po dijme me e shiju pa stres, i mafhi ka qene edhe me i urte se ky por teper stres, nje lemez kur e kapte ne te dy ne kembe cka me i ba. Vjehrra na thoshte niseni tjetrin se spo e leni me u rrit femine, dhe vertete ashtu ish. Per me dit me e rrit edhw te madhin po u duhke me e ba te dytin. Eshte pak e veshtire sepse njeri ka kerkesa tjetra, tjetri tjera, po ja del. 0er mendimin tim kto dallime ne kerkesa kanr me qene kurdo qe e ben femijen tjeter, andaj sa me heret me mire per femijet. I madhi se ka ndje aspak xhelozine e t voglit sepse kemi qene teper te kujdesshem. Me te voglin vec gji edhe me e ndrru vka jam marr deri vone, dmth se kam lene te madhin me ndje aspak konkurrencen.
Rina Anir (3 muaj më parë)
Komenti është larguar nga moderatori

/komuniteti

/anketa

Si e keni festuar apo si planifikoni të festoni ditëlindjet e fëmijëve?