Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Kurajo..
Nana shpresoj qe jeni mire, veq deshta me shkrujt qe jom lodh bre mo .. beba hiq spo pin 300 ml ne dite shume pak bre jon , eshte 16 javesh edhe i ka 6 kg , ja kan fillu dhambt mi dal , veq durt ne goje edhe hiq spin . I villet prej qumeshtit. Ton kohen veq pampersa tu ndrru po rri . Jetoj veq me burrin ai ton diten ne pune edhe smun me mndihmu hiq per beben . Spo muj me paramendu veten qe jom pa pune edhe ton diten tu u marr me pune te shpise edhe me beben ( prap shyqyr qe e kom) po shume monotoni mo mu ka bo .. Kur po mvik mysafir ni fjale me ma thon po mdoket qe per naj qellim te keq e kane.. A jeni nkete gjendje edhe ju s veq une?
Nina Aa (5 muaj më parë)
M N (5 muaj më parë)
Oh moj Nina mdoket je ne evrop diku,une jetoj ne amerik po kaniher shprehna "fund botes" . Sivjet nuk kena mujt me shku ne ks ,veq teper po merzitna du me ra ndepresion kaniher. Edhe ktu jeta veq pune -shpi. Une i kom dy fmi,mos mu kon fmija pak me ma hup kohen e me ma shtu disponimin ,veq mu trenu njeri . Sdi tjeter me bo veq pun te shpis edhe mu kujdes per ta , 1 weekend tu e prit me kalu kohen pak me burr e me fmi dikun edhe ato shkon sa hap e mbyll syt ajo kohe ,ani tash dimri me 100 sene per rreth po prap ski njeri kurr sish i knaqt, Alla hi na drejtoft. Apet duhet mu ndal e mi nendu senet pozitive qe na rrethojn . Shijoje kohen me fmijen tond,je vet kerkush nuk te perzihet ,kur t mujsh i bon punt kur nuk mun i len . Se skish ma keq se mi bo punt e me ardh edhe me tu perzij dikush , qajo osht edhe ma e keqe se pse vjen 1 musafir niher a dy ne mujt hiq kurgji so ne krahasim me ardh perdit met kshyr qka po bojshe??
Albiona M (5 muaj më parë)
Moj Nina shyqyr Zotit qe eke e paq me ymer, ndoshta qe ke punu ti merzitesh eje msu, ndoshta edhe mbas lindjes tka mbet pak kjo far merzije, se un them per vete. ZOT zgate, u knaqa pom shkon koha flutur. Un per veti, nuk di me shpjegu sa mire mka shku ajo shtatzani, ajo lindje, ajo paslindje, si dhe rritja e djalit deri sot qe ika 8muaj (faleminderit prej Zotit), shume mire kam kalu eedhe mu ka adaptu djali me gjithqka qe ikam ofruu. Jam shum e lumtur qe ekam , i paqum me ymer gjithemon. Te uroj qdo te mire, e pergaditu se pjesa ma e bukur e nje bebe po afrohet, qkas po na bon djali me gjesteee . Ku jeton ne Zvicer, se edhe un jetoj ne Zvicer - Tisino
Nina Aa (5 muaj më parë)
Mah babies po qashtu osht po kaniher po me kapin kto teke se ton diten tu u marr me qisi sende te shpis beben edhe qe pe kqyri veq vet prap po thom o zot shyqyr qe e kon . per mysafirt deri sa po jon sen spi thom po kur po shkojn pi mendoj senet se jeta ktu ne Zvicerr zhvillohet veq per pare kush po ka ma shume..Nita po flm shume per keshille. sivi edhe kur po lodhna kur po ja shosmh buzeqeshjen prap po mendoj pozitivisht.. Um Immar une e kom edhe ne gji edhe ne shishe dyfish pune po prap ja vlen , po lodhna veq kur pe shoh qe nuk po pin tu u mundu me ja zi me uje te vokt me bo me tonat edhe nuk po pin qaq sa duhet po prap shyqyr Zotit mire..Lea edhe une jasht ks qe dy vite kur pe krahasoj veten para 3 muje qysh kom nejt shumicen e kohes vet tash perdit pe faleminderoj Zotin po dyqysh po kom nevoj bre pak me dal me pi ni kafe vet 1 ore edhepse sdi a kisha mujt ahah .. Nesa po edhe une me 18 po ne fillim mire shume shtojlke po tash dhambt pi dalin nalt te felcia ju kan bo krejt bardh edhe ton lohen po don mi hanger durt tu i krujt shume mundim po ka, jo bre per 50 ml as mos u mundo se shtesa veq e fryn .. une po habitba tjert beba ks 200 ml i pin perniher djali jem 90 menxi..Ema kur po flen bebi pp duhet mi bo punt e shpise dreken darken hekurosjen , mbramje mo spo kom fuqi per sen hiq veq mu kon e paster edhe gjume, gjumin tu e bo krejt tu ie prit kur po qohet beba se mbasi diten spo pin qaq masnej naten veq ne gji po duhet me mvbajt.. Lanika bash valla ton at mund edhe rezultati kerkah , qikjo osht aryseja pse po bohna nervoz. E pata ne kontrolle ma dha mjeku nje gell per dhambt edhe brushen kollodontin mbas ni kohe kur ti dalin mire dhambet me fillu me ja pastru.. Faleminderit nana per komente te gjithave, njeri po kalojke ne secilen faze te jetes edhe pse tmira po spo jon te lehta.. Ju faleminderoj per perkrahje..
Lanika Lanika (5 muaj më parë)
Nina edhe un marova me vajz edhe 1jav mi bon 3 muj boll hiq spo pin marova me to veq me zor tu munu mi dhan me pi tash po bahna nervoz krejt dita prap pom Shkon kur kjo spo pin si duhet naten qohna i dha vet se nuk qohet me lyp kjo pshtym po ka teper dikush pom thot qe ndoshta do mi dal naj dhemb po mu pom Doket e vogel ende per me fillu mi dal dhembet
Ema Lutfiu (5 muaj më parë)
Nina une ne te dy lindje jam ndi keshtu 2-3 javet e para edhe me kap njefar depresioni qe vetem rri tuj qajt por pasta me kalon shyqyr Zotit edhe po knaqem tu e shiju kohen me femit e mi. Ti nder kohe qe beba flen merru me veten te de, me dicka qe ty tpelqen, edhe nuk ndihesh se je e fokusuar vec te bebi se e di at ndjenj. E sa per peshe mire e paske sipas moshes
Nesa Musliu (5 muaj më parë)
Nina mduket edhe ti e ke lind met 18 qershor a po gabim jam edhe une sot e pata ne pediater , vec me gji e kam i ka 6.480 gram pediatri mtha shtoje edhe pak aptamil ka 50 ml pom duket shume e pa nevojshme une kam qumsht po kam frik po ma le gjirin
Lady (5 muaj më parë)
Nina un djalin 1 vjet e kom lan jom shku ne pun po beso zemra mqajke qaq shum qe e nisha vetin keq mu doke veti se jom nana ma e keqe ne bot e lash krejt punen se so kallaj me la neper dur te huja plus ti bebin e vogel pom qudit qe thu du me punu e per kan ka nevoj bebi jot ma shum qet koh per ty
Lea Sadiku (5 muaj më parë)
Une vajzen e kam tash 1 vit,e ushqej dhe e kom ushqy me gji. Edhe shtojke shume pak kah 300-400,por mjekja e saj thojke qe osht ne rregull edhe ska nevoje per shtese deri kur fillova me ushqy,po apet nuk shton shume edhe pse boll han. Po un kurr nuk jom stresav pse nuk po shton shumé,me rendesi shtojke nuk bike posht. E sa per monotoni,edhe un njejt burrin npune ton diten,Viti i pare larg famijes(jetoj jasht Ks) etj. Po gjithmone tu ja hek vetes tu u marr me sene tjera. E tash qe 1 vit prej lindjes t’vajzes jom marr veq me to, as n’kurse skom shku as kurgjo,kaniher m’kapke edhe mu nifar stresi. Amo qe kaloj,tash mendoj me qu n’kopsht eh per veti me ja fillu mu marr me sene tjera. Shume shpejt po shkon koha,knaqu sa ma shume me bebin se ju vjen rendi krejt senev tjera.
G.. M.... (5 muaj më parë)
Nina deri sa e lag pampersin mir esht. E sa per vet une kom punu prej 2008 me 17 vjet deri para dy vitev qe mbeta shtatzan tani shpi e kom shiju shtatzanin edhe tash me djal krejt vet i boj termina letra burri jem veq qat pun najsen kur ti teket. Bile po pritoj me ja nis punes haha per musafir priti sikur gjith se njerzit kurr sjna knqun. Njeri perfekt ska
My Princess I ? (5 muaj më parë)
nina edhe unë jetoj vetëm me burr edhe vajzën që tani i ka dy muaj e gjys , dhe mua më shkon dita duke u marrur me të dhe them elhamdul-lilah që e kam dhe ma dhuroj Zoti se 2 vite nuk kisha dhe isha shum e vetmuar mërzitesha shumë ndonjëher e për musafir ttbe pat than mos e mso qeshtu mos e mso ashtu mos vaj qeshtu spe lojn tybe hahaha po spju tham sen po vazhdoj me timen hehe edhe ti rrafsh krejt asfallt bonjau :P :P Zoti ta rujt bebushin hehe e për që spo pin sdi çtë them se un e kam me gji e sdi kshtu me shishe ..hajt e dashur knaqu shijoje këtë kohë me të se kurr skthehet mo.. tpërshëndes :)
Sil Vi (5 muaj më parë)
Burri I'm punon 12 or un jam vetem cuni mu be 7 muaj e akoma se kam mar veten sa shpejt po' rritet, knaqu me beben se rritet sa hap e mbyll syt se kto koh do i kerkojm shyqyr qe i kemi e Na knaqin zemren, puna aty esht, mysafiri sic do vij ashtu do iki mos ja vej shum veshin.
Nita ^ ^ (5 muaj më parë)
Nina kete punen e qumshtit fole me pediatrin e femijes.ndoshta te sugjeron me fillu me ushqime.. ndersa tjerat mire te ka then mah babies fitorja.. knaquu me femijen tend leje punen
**mah-babies* * (5 muaj më parë)
Me pesh qenka mir fmiu,a mos ndoshta e ka fytin smut se eshte nje koh jo e pershtatshme per bebet,konsultohu edhe me mjekun.Osht normale qe ndihesh kshtu,veq a po ta merr mendja qe te knaq me shum puna e huaj,se sa puna me fmiunt tend a? Po ti thuaj shyqyr qe i kam mundesit me shiju kete kohe me te.Po tash musafirt svin mu kqyr npasqyr naj fjal ta thojn ata e ti perbije se nuk rrin aty gjat,e boll mbet vet prap.Shumica mas lindjes e perjetojn kete lloj depresioni po behu me e fort,shihi mirsit qe i ke afer e falenderoje All-ahun per ate qr tka ofru.Hiq mos ta ndin kret i rrisim pa ndihm te burrave,bile disa i kemi qe veq ja prishin terezin fmis e ta lon ndor.Hajt se kalojn kto dit....

/komuniteti

/anketa

A keni udhëtuar në tremujorin e tretë?