Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Tiroideja
Nana, kam probleme me tiroiden, ha shume, floket po ke bien etj, cka eshte me e keqja lexova qe rrit rrezikun per sulm ne zemer, a keni pas ndonje rast apo ka dikush qe eshte mjeke ketu te me pergjigjet
Sh N (1 muaj më parë)
Lela Mia (1 muaj më parë)
une e pi sa zgjohem. ushqim konsumoj pas 1 ore. pi dhe semed si shoqerues. ne dark pi metformin me keshille te endokrinologes per pcos. cikli eshte i crregullt akoma. ushtrime fizike nuk bej po do mundohet te bej tani ne kushte shtepie. kolesterolin e kam pas pak te lart po nuk e kam kontrolluar me. vezoret nuk e rrisin vezen dhe ndaj jam me pcos. se di nese e kam nga tiroida apo nga me vjen pcos.
Lora ° (1 muaj më parë)
Lela Mia , mos u bej merak nese perdore terapine me rregull vlerat rregullohen shume shpejt. Ndoshta edhe e di por desha te ta perkujtoj se tableten duhet ta marresh si te zgjohesh , gjysem ore nuk ben te hash asgje , si dhe qumesht lope nuk preferohet te merret direkt pas tabletes. Une ne shtatzanine e pare kam mbete pa terapi diku javen e 7 te shtatzanise kam fillu me tableta. Uroj te gezoj Zoti sa me shpejt me nje bebush.
Miamar Mia (1 muaj më parë)
Ne kete faze qe je ti une beja vetem TSH 1 here ne 3 muaj,por jemi sh ndryshe sepse tiroidja ime eshte mall kinez dhe nuk prodhon jod fare haha kurse ti mbase e ke dhe e ke pak pertace ,keshtu qe ka sh ndryshim ,por do te sygjeroja te merreshe me sport ose palester sepse kete ka difekti i tiroides "plogeshti dhe e ngadaleson energjite trupore"dmth nqs ti i ngadaleson energjite trupore atehere akumulon shume kolesterol te pa djegur ,krijon sh rezerva kolesteroli sepse trupi nuk i perdor pasi eshte i ngadalte ne levizje dhe nuk i duhet kaq kolesterolkam pas edhe cregullim cikli
Lela Mia (1 muaj më parë)
une kam dhe crregullim cikli po ti a ke pas?
Lela Mia (1 muaj më parë)
Miamar po ashtu e pi. ne fundjav pi 50mg kshu me rekomandoj dok. dhe do i rikontrolloj se shpejti perseri. ti sa her i kontrollon i ben te 3 analizat apo vetem tsh?
Miamar Mia (1 muaj më parë)
Mendimi im eshte qe ky doktor duhet te ta ule pak dozen psh te shtune e te djele te te jape 50 nga 75 qe pi ti sepse Ft3 te ka dale pak e ulet (mqs je ne tentim shtatezanie ),kurse te tjerat i ke super,nderro endokrinolog njehere
Lela Mia (1 muaj më parë)
Sipas vizites fundit qe kam bere keto jane vlerat e mia ft3-1.32 pg/ml ft4 0.5 dhe tsh 0.53
Miamar Mia (1 muaj më parë)
Nen funksion dmth qe tiroidja nuk prodhon jod aq sa duhet ose nuk prodhon fare jod kurse mbifunksion dmth qe prodhon jod me teper se cduhet qe ne mjekesi quhen hipotiroidizem dhe hipertiroidizem
2002 2011 2016 Mmije (1 muaj më parë)
Miamar e cfar do me than se jan nen funksionon a mbi funksionon cat dua me dit flm shumm
Miamar Mia (1 muaj më parë)
TSH I ka dale super norme por te tjerat lart ektrem fare ,tek kolona fundit e vlerave te analizes ke normat e lejuara dhe krahasoi vete jane goxha ft3-1.5/4.1 dhe ft4-0.89/1.76 keto jane normat e lejuara .....Lea Mia pas nje viti e ca qe me doli ne norme analiza atehere me sygjeroi endokrinologu qe te tetntoja per shtatezani,sa kohe tu be ty?
2002 2011 2016 Mmije (1 muaj më parë)
Tirozoll
Lela Mia (1 muaj më parë)
cfare terapie po pi?
2002 2011 2016 Mmije (1 muaj më parë)
Flm shum po kam be krejt me dha terapi
Lela Mia (1 muaj më parë)
Me ca kuptoj ti tsh e ke te ulet dhe ft3 e ke te lart. Duhet te besh eko te tiroidesh dhe analizat e tiroides anti tga dhe anti tpo qe tregon antitrupat e tiroides. Dhe pas kesaj duhet te besh konsult me mjekun endokrinolog qe te udhezon ca ilacesh do maresh dhe dozen.
2002 2011 2016 Mmije (1 muaj më parë)
Vetem me tha njera shum lart tjeter shum posht cfar esht lart cfar posht se di
2002 2011 2016 Mmije (1 muaj më parë)
Tsh0,35-5,5 ft4 11,5-22,7 ft3 2,8-6,5
Lela Mia (1 muaj më parë)
Duhet te shenosh dhe vlerat referuese se ve shenuar vetem rezultatin dhe as ne cfare jane vlerat qe te dim ti krahasojm
2002 2011 2016 Mmije (1 muaj më parë)
Flm shum tash si kuptoj kta vlera dhe sen e pyet a mjekun shum pasi u be a merak shum vlerat jan kta tsh0.2 ft4 22.57 ft3 8.35 kish din tmi shpjegoj si kuptoj
Lela Mia (1 muaj më parë)
po varet sa te lart e ke pas vleren e hormonit. mua mu deshen 2 muaj te shikoja ndryshim.
2002 2011 2016 Mmije (1 muaj më parë)
Pershendetje un pata tensioni e lart mas shum analizave dola me tiroide mu me dhan tirozoll skam shum provoj me tiroide kisha lodhje rahje te zemres shpesh stres nervoz sa duash sot ni jav kam fillu me terapin po nuk shoh naj permisim sa duhet qe te stabilizohet trupi m kush e din flm shum nese gjeni koh me mu pergjigj
Lela Mia (1 muaj më parë)
po eshte e vertet duhet kuruar. mos e mer me frik. une kurohem me 75mg euthyrox. do ndjesh permiresim brenda 2 3 muajve sa te nisesh terapin. @Miamar po te ty ndikoj ne shtatzani po te cikli? per sa kohe tu stabilizua hormoni?
Miamar Mia (1 muaj më parë)
Je kuruar apo tani e ke zbuluar si semundje?te paska zene frika por jo nuk eshte kaq semundje e egerr nqs e kuron atehere kthehesh ne nje jete normale si te gjithe,por nqs nuk e kuron pastaj "no koment sepse tiroidja prek te gjitha organet"gjysma e shqiptareve jane me tiroide prandaj mos e vrit mendjen,,,nqs kerkon shtatezani urgjent dyfish tek endokrinologu,ta them une sepse kam nje jete qe kurohem nga mungesa e jodit,,,tiroidja eshte motorr i trupit tone
Lora ° (1 muaj më parë)
A merr terapi? Nese jo urgjentisht tek enokrinologu te besh analizat, edhe te marresh terapine adekuate. Gjendrat tiroide tek te rriturit nuk sherohen por mbahen nen kontrolle permes terapise perkatsisht tabletave.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?