Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Da kg duhet te shtoj femija ne nje muaj?

Pershendetje nena, dje isha tek pediatri dhe gjate peshes mesova qe vajza ime kishte shtuar 900 gr per nje muaj, a eshte normale pasi nuk eshte ushqyer dhe aq mire kete muaj pasi i dolen dhembet dhe nuk kishte apetit, sa duhet te shtoj femija ne nje muaj?

Eliza M (6 vite më parë)
Drita Rita (6 vite më parë)
Hey denora nuk qenkam vete mundohu sa me teper patate dhe oriz jane per shtim peshe sa kg ka lindur vajza jote se dhe prej saj nvaret me 5-6 muaj duhet ta dyshifrojne peshen e lindjes ndersa me nje vjet ta trishifrojne
Deni Deni (6 vite më parë)
vajzen e ke shume mire Eliza. ne fillim te muajit i bera vajzes konsulten e rradhes, dhe ishte 8,400 . eshte 9 muajshe, Gjithmone me ka shqetesuar pesha e saj, pavarsisht se e kam me gji dhe ushqim te pergatitur nuk me shton shume, kete e ka patur qe nga lindja, Shpesh merzitem nga kjo gje, pavarsisht se mjekja me ka thene se eshte normale, sarrij ta kuptoj perse, ushqimin qe une i jap ajo i han. te pershendes.
Lena * (6 vite më parë)
Hahahah eliza shyqyr qe i kemi keta engjuj te bukur na i rujt allahu se na kenaqen zemrat
Eliza M (6 vite më parë)
lere me me te pa nje shishe me uje behet nami nje dit kisha len coca cola ne tavolin dhe po i jepja goces me pi kjo nje dy kthente koken tu pa coca colen une ktheja nga gjoksi kjo prap koken e kthente nga tavolina, e ktheva perseri e drejtova nga gjoksi vetem kur ja filloi te qares dhe u kthe andej nga cola perseri po thash ca esh tu pa kjo qe i paska ngel kaq merak, kur shoh une coca collen hahahaha i thashe nuk do te jap me gjoks fare rri e shih coca collen
Ina . (6 vite më parë)
Hahahaha eliza me shkrive. Dhe gocat e mija po te pan me gje ne dor ashtu bejn.
Eliza M (6 vite më parë)
hahaha Lorena po ca te bente ajo nuk e dinte kishte pyt burrin tim sa mujshe u be Anabella dhe burri i kishte then 5 ku e dinim ne se ajo kishte menduar me i ble rrobe si dhurate, pastaj ajo per 5 muajshe ja kishte marr, ajo me te veten ishte mire...
Lena * (6 vite më parë)
elisa me jete te gjat vajza festoft edhe 100 ditelindje pran prinderve e mashallah vajzen e vogel e paske shum mir edhe ne foto po shihet ashtu duqe e une ende e kam ne gji vajzen e po mendoj se veq sa po mashtrohet e per ata edhe nuk ngopet tu honger.o eliza ajo shoqja jote mos ti bej dhurata pa e pa vajzen haha se mbasandej i vyn me i kthy po njeher te shef qfar duqe eshte
Eliza M (6 vite më parë)
hahahaha Elisa ca trashaluqesh kemi, dhe goca ime sa here me e fut ne gji pi dhe me te pa gje ne dore duke ngrene ti shkul floket ose ti gris rrobat duke te terhiq sa here haj une portokall ose pjeshke gjysmen do ja jap asaj e merr ne dore e fillon e thith e pastaj pupupupu ca hek me ja shqit per dore, tmerrohen gjitonet nga te qarat hahaha
Liza Z (6 vite më parë)
eliza ashtu edhe une rrobat qe ia kam veshur vajzes se madhe vitin e kaluar kesaj po ia vesh tani qe eshte vetem 4,5 muajshe,ishalla rriten gjithmone te shendosha
Liza Z (6 vite më parë)
lorena edhe une me vajzen e madh kam shume roblem per ushqimin se hiq nuk,tash para 3 diteve i mbushi 3 vjet dhe peshon vetem 13 kg,mirepo gjatesine edhe kjo e ka shume mire,kurse vajza e vogel ka lindur 3600 ndersa kur mbushi 4 muaj e peshova dhe kishte 8330,kur po ia shikoj duart e kembet me te trasha se te vajzes se madhe,por krejt po mvaret prej tipit te femijes e madhja kurre ska ngrene mire kurse kjo e vogla mduket qdo 10 min e fut ne gji pin hahahah,
Eliza M (6 vite më parë)
Ah se harrova te them qe kur ja blej rrobat ja marr per 14 muajshe se perndryshe nuk i bejn hahahaha nje dit me erdhi oer vizit nje shoqe dhe une e kisha vajzen 5 muajshe dhe ajo me kishte sjell nje fustan per te kur e pa vajzen me tha pupupu po ku i bje ky une duhet tja kisha marr per 9 muajshe, do tja kthej ti marr tjeter tha hahahaha
Eliza M (6 vite më parë)
marshallah Lorena jote vajza ime as nuk e merr mundimin me u lodh shume sa here e vendos ulur nuk e mban dot ekuilibrin dhe bie hahaha
Lena * (6 vite më parë)
hahaha o duqja trashalluqja faqet ka i shperthehe prej trashesis mashallah i qoft e kjo vajza ime eshte e levizeshme shum aktive vetem vrapon ka deshir me luajtur me lodra mirpo qe disa dite me top po vrapon sa mundet e gjatesin e trupit e ka shum mire 83 cm
Eliza M (6 vite më parë)
Lorena shum faleminderit e dashur dhe ti puthe fort princeshen e vogel nga une, po ndoshta femija ne rritje nuk merr dhe shume peshe ngaqe ka filluar ecjen dhe lodhet duke ecur e luajtur dhe rendesi ka qe nuk i dhemb gje dhe eshte mire me shendet e dashur se pesha ndryshon pastaj femijet qe nuk jane shum te shendosh jan me te shkathet dhe ngrihen me shpejt ne ecje, vajza ime kthehetme bark dhe ngaqe nuk ka fuqi se esht si lluqe mezor e nxjerr doren dhe pastaj mundohet te kthehet me kurriz hahaha
Lena * (6 vite më parë)
Eliza mashallah per vajzen paska peshen shum shum mir e vajza ime ka lindur me peshe 3320 e tani qe ka 17 muaj e gjysem peshon vetem 11kg e 600 gram edhe une po behna merak se nuk po shton me shum pesh mirpo pediatri me ka then se kur te eshte e shendosh me shendet ska rendesi edhe shum pesha vetem me qen femij i shendosh e dje isha tek pediatri se i ka ren nje grip vajzes se ketu here po eshte nxeht e qe disa dit ashtu vetem shi te pershendes dhe perqafe fort kukullen tende
Eliza M (6 vite më parë)
Ju falenderoj shume qe te gjithave ti keni me shendet e jete bebushat tuaj, zoti ju a rrite me gjithe te mirat..Dhe juve ju uroj lumturi e fat. qofshi mire te dashura mike
Qershiza Qershiza (6 vite më parë)
Marshallah moj eliza sa ta kam lakni mua djali im me zor pin me zor han. Zoti ta ruajt marshallah.
(6 vite më parë)
Mos u shqeteso se do rrije ulur mire e do behet me vrap ti shkosh pas,aman djerset do te shkojne edhe per kurrizi,hahahah.paska me u be e madhe,e gjate si mami.
Eliza M (6 vite më parë)
hahahaha po si jan nenat per fmijet mua me duket sikur nuk shendoshet , e kam shum merak po normal se ndikon dhe pesha se ka lind gati 5 kg pastaj ka te bej dhe organizmi femijes dikujt i ngjit e dikujt jo se ka femij te levizshem e vajza ime esht si lluqe mezor rri ulur
Drita Rita (6 vite më parë)
Oj eliza per mashalla te haka vajza kjo e imja shume me zore dhe mezi han 150 gr shume me zor nga sa gr han vajza jote se shoh menun e paska shume te pasur plush dhe gji mashalla dhe nje here
(6 vite më parë)
Eliza mos na bej te ndihemi kaq xheloze,vajza jote me e madhe se fmite tane,hahahha.mos e trash moj vajzen aq shume,heheh
Drita Rita (6 vite më parë)
Po moj dhe une u qudita mashalla 100 here po patjeter tregoje cka i jep hehehe
Eliza M (6 vite më parë)
ne mengjes ora 9 i jap nje pure me fruta banane+molle+dardhe pastaj nga ora 11 i jap nje filxhan me kos pastaj nga ora 12 e 30 i bej biskota bebe me qumesht, pastaj e vej gjume pastaj nga ora 4 i bej krema vanilja dhe nje gote leng frutash te shtrydhur pastaj ora 7 i bej nje banane me kos dhe pastaj nga ora 9 i bej pak oriz me qumesht, dhe nga ora 10 e vej gjume..ndermjet ketyre vakteve i jap 4- 5 here dhe gji.. e ndera nate ngrihet nje here nga ora 3 ose 4 dhe pin gjoks.. Ndonjeher i bej dhe pak mish pule me makarona te vogla ose supe..
Rita . A (6 vite më parë)
oj drita , te preki hunen eliza e paska qiken per mashalla , e imja i ka 10 muaj dhe peshon 10 kg , mir esht edhe kjo , po qika e elizes ua paska kalu te gjithave
Drita Rita (6 vite më parë)
Eliza haj tregoje menun ditore te vajzes haha se patjeter ti trashim fmite ja ku dolen dhe kandidate tjera hehe
Eliza M (6 vite më parë)
Ah se harrova te them qe i jap dhe gji e ndersa qumeeshtin formul ja nderpreva se nuk i pelqeu me
Drita Rita (6 vite më parë)
Paska lindur e madhe shume mashallla se paske pasur problem ta risish hahaah do filloj dhe une me bakllavat patjeter te vajza jeme eshte e kunderta me teper i don peeimet se sa pemet ,sa here ne dite e ushqen qumesht a te pine
Eliza M (6 vite më parë)
ka lindur 4 e 500gr ka qene deri e vogel shum e shendosh biles kur lindi ma mbajten 1 dit ne kontrolle se menduan se mos kish sheqer te larte ngaqe une kisha pak sheqerin w lart ne shtatzani, hahaha cka i jap me henger, bakllava hahaha.. po perimet nuk i ka qef fare, vetem kos , qumesht me biskota, banane me kos, frutat i pelqejn shume, i jap dhr krema vanilije dhe ndonjeher oriz me qumesht ose mohalebi..
Drita Rita (6 vite më parë)
Afer 2 kg qenka para vajzes teme e cila gjithashtu eshte 8 muajshe ,sa kg ka lindur dhe cka i jep moj per te ngren hahaha
Eliza M (6 vite më parë)
Shume faleminderit drita, tani esht 8 muajshe dhe ishe 11 kg e 900 gr.. Dhe ti qofsh e lumtur e dashur... Te pershendes
Drita Rita (6 vite më parë)
Mashalla shume mire. Te paska shtuar te jesh e lumtur te pershendes
Eliza M (6 vite më parë)
Shum faleminderit elisa une e dija qe cdo femij duhet te shtoj nga 1 kg ne muaj, prandaj dhe bera pyetjen. Qofsh mire e dashur
Liza Z (6 vite më parë)
eliza deri ne muajin e 6-te femijet shtojne mesatarisht 800gr deri 1 kg ne muaj,mandej pas muajit te 6-te shtojne me pak nga 400-800 gr ne muaj,vajza jote duke pasur parasysh moshen paska shtuar shume mire,te pershendes
Eliza M (6 vite më parë)
ju falenderoj shum per pergjigjet tuaja,, Nisa vajjza ime eshte 8 muajshe
Jeta . (6 vite më parë)
Muajt e pare duhet te shtoje 200 gram ne jave.prej 3 muaj deri ne 6 muaj duhet te shtoje 1 kg ne muaj.prej 6 muaj deri ne 1 vit duhet te shtoj 500 gram ne muaj.
Erida Esmeralda (6 vite më parë)
djali im deri ne muaji e 7 me ka shtuar per nje muaj 800gr-1kg pastaj me pak

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?