Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Si behet analiza per shtatzani?
Te nderuara a mund dikush te me tregoj se si behet analiza tek gjinekologja per shtatzani nepermes urines apo gjakut?
*nënë* "2013*2016" (6 vite më parë)
ilda52 (3 muaj më parë)
pershendetje para disa ditesh bera nje test shtatzanie edhe rezultati ishte pozotiv dmth nje vije e dukshme mire ndersa tjetra pak me è zbehte bera nje analize gjaku beta_H_CG edhe doli negativ por edhe dicka tjeter rezultati i analizes doli per 1 ore une kam degjuar qe do te pakten 3 osé 4 ore Edhe gjaku meret ne gisht edhe jo ne krah
Elonaa (4 vite më parë)
pershendetje, kisha deshir tju pyesja te nderuara zonja, ne analizen e gjakut del kur je shtatzan?
Delisia Delis (6 vite më parë)
E gjakut eshte e sakte 100% eshte hcg behet ne gisht dhe rezultati del per dy tre ore maximumi,behet ne cdo laborator qe bejne analiza gjaku.
*nënë* "2013*2016" (6 vite më parë)
faleminderit te gjithave per komentet... @ Besiana mos ma bo ate ftyre se te rrjehi ;p
Besiana Kosumi (6 vite më parë)
:)
(6 vite më parë)
SAra mua per her te pare kur me kan thane je shtatzane me kan than mibo analizat ..nje mjeke ne lipjan...ndersa ne gjilan as kush nukme ka than mi bo as nje analiza por vete kame shku edhe i kam boohe edhe pse um thojshin mos bo analiza pa te than na..un shkojsha e bojsha analizene e urines gati qdo muje.ndersa tjreta i kam bo ne qytetin e lipjanit te gjitha edhe te gjakut.d.m,tha.edhe i krahasojsha relzutatet..por mua vetum ne muajine kater e kam bo analine posht me kan kontroll poshte ne vagine per shkakt te nje infekisoni .por nese je mire e dij qe posht te kontrollojn vetum ne mujin e shtatte me sa dije une.te pershendes.
(6 vite më parë)
Sarah varet se sa javeshe je shtatezene, nese je para kohes se menstruacioeneve, e vertetojne permes gjakut, mirepo nese ka dal testi pozitiv, te gjinekologia behet me urine, dhe me echo, per te konstatuar shtatezani dhe a eshte brenda mitres, pastaj behen analizat e gjakut per te pare nese ke apo ke pasur ndonje semundje, nese nuk je imun ne ndonje gje, e keshtu. Ne zvicer psh ti bejne analizat per te gjiths llojet e semundjeve, prej semundjeve te femijereise e deri te ato SST
Deni Deni (6 vite më parë)
Testi i shtepise zakonisht te jep pergjigje te sakte, une per vete ate kam perdorur, dhe nese me ka dhene rezultat negativ, e kam bere serisht mbas 2 ditesh, e mira eshte te behet ne mengjes,
*nënë* "2013*2016" (6 vite më parë)
faleminderit Hana E, ne fakt pikerisht per kete po pyesja une per konfirmimin e 7zanise e jo per testin shtepiak,ndoshta skam qene bash e qarte ne pyetje... faleminderit per pergjigjejet tuaja... shendet
Miri E (6 vite më parë)
Analiza per shtatzani behet me ane te testit me urine dmth testet shtepiake qe blehen ne barnatore ,por mund te behet edhe permes gjakut ne raste kur deshirojme ta konfirmojm shtatzanin me sigurt ose kur testi i shtatzanis nuk e qet rezultattin e sakte ,edhe pse testet shumicen e rasteve e tregojne sakte.Shpresoj qe te kam ndihmuar sadopak
Deni Deni (6 vite më parë)
Analiza per te pare nese je shtatzane, behet nepermjet urines.

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?