Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

A ti pres dhimbjet e lindjes a te hyje ne lindje me operim?

Pershendetje nena. Sot isha te mjeku kam hyre ne javen e 39 pesha e bebit eshte 4.100 mjeku me tha qe ndodh qe me operacion duhet me lind qka me kishit propozuar skam dhimbje kam frike te madhe a me shku mu shtri ne spital a me prit deri te me rrokin dhimt eshte lindja e pare spo di si me vepru me keshilloni ju lutem?

Fakete (6 vite më parë)
Lonna Sh (6 vite më parë)
Fakete ishalla zoti ta ben lindjen sa me te lehte.edhe une kam lindur femi te madh,djali im peshonte 4200 kur lindi por kam heq te zijte e ullirit me lindje natyrale.kam ndenjur ne spital 2 dite para lindjes me dhimbje e me ujra te plasura.megjithese lindja shkoi mire siklete kishte plot.me mire me operacion kur eshte femija i madh sepse nena vuan shume sepse gjithsesi do prehesh e pejra do heqesh prap se prap.une per vete pas lindjes 1 jave nuk ulesha ne karrige....... se u zgjata shume e mos te te tremb :P ne ne shkoder themi pyet 100 veta e bej si te duash vete Suksese
Anoda , (6 vite më parë)
Egzona te gjitha ketu po flasim per pervojat personale,une per vete pas 24 oresh qe jam ngrite ne kembe me nuk jam ule,pas 1 jave kam filluar me te gjitha aktivitet normale,me punet e shtepise dhe te gjitha,jam ule,kam ece,kam ngrite pesha te renda,gjakderdhje kam pas vetem 1 jave,pas 9 ditesh kam fillu mardheniet..por pajtohem me Trendelinen mjeku e di me se miri,keshtu qe veq i uroj shendet dhe suksese
Fitore Avdiu (6 vite më parë)
te pershendes fakete un neser hi na javen e 39 kur kam qen me 28 shator beba ka qen 3 e600 me ka than deri ne lindje ka me shku 4 e 100 ose 200 tash kam bo kontroll gjinekologjike me tha koka ka ra posht ni gisht je e qelt po un e kam lindjen e dyt edhe vajzen e km gjet 4 kg po kam hek normal qe kam than kurr sdo te lindi me normal po dhe pse beba ma e madhe kam vendos me prit me lind normal nje shoqe kur me tha kam lind beben 4 e700 djal me kerthiz te lidhur rreth qafe ne menyr normal lindjen e par thash edhe un do pres nese ata e shofin mjekt q nuk po qelesh e nuk po mundesh me lind na shtin ne operacion se beso se edhe un kam qen shum e nxet me operacion po porovoj me lind normal po pres deri te me rrokin dhimt qdo gje ne menyr normal sipas mendimit tim esht me mir se para se me mbet shatzen kam then kame lind me operacion po prap kam vendos normal edh epse po frigohem edhe un shum se lindjen e par e kam qe 8 vite te uroj nje beb te shendosh dhe lindje bashk me mu te let ahahahhah
Trandelina (6 vite më parë)
Pyetja e jot eshte shume e veshtire, se askush prej nesh nuk di me mire se mjeku yt me te keshillu. Une femine e pare e kam linde diku dy jave pas terminit, pa dhnimbje e drejt ne operim. Per me u sheru sherohesh mjaft shpejt pas lindjes me operacion cezar. Nuk di cka me te thane vecse po e ceki nje perparesi te madhe - nuk te mbetet asnje traume nga dhembjet e lindjes dhe vendos lehte per femijen e dyte e te trete e...
Riola ... (6 vite më parë)
pershendetje fakete..i takon mjekut te ta vendose edhe menyren edhe kur te shkosh me lind...per mendimin tim me mire me operim sesa te heqesh te zinjt e ullirit duke qene se qenka i madh me pesh..kunata ime lindi prapa meje me operim kurse une me lindje normale,,ajo u fut ne salle dhe mbaroi pune per gjysem u fut pa e rrok dhimbjet..kurse une kam ndenjt 18 ore me dhimbje te rregullta dhe ajo eshte sheruar para meje...une nuk jam pro operacionit nese e zhgjedh vete me deshire ngaqe ke frike dhimbjet por nese ta vendos mjeku besoj se ai din me shume se une e ti...uroj ta kalosh sa me lehte
Egzona Mushica-hoti (6 vite më parë)
Anoda normal eshte qe te prejn edhe mu me kan pre por jam sheru shum shpejt dhe me urin nuk kam pas fare problem per mendimin tim me mir eshte met pre pak ne vgin sesa me operim sherimi eshte me i ngadalshem,dhe as me operim nuk mundesh me nejt ul !
Anoda , (6 vite më parë)
Meri pyete kunatin si eshte kunata nga shendeti hahahaha...
Meri H. (6 vite më parë)
Fakete kunata e ka lind beben 4 e 70 po e ka ba qaq leht sa u qudit edhe vet.
Egzona Mushica-hoti (6 vite më parë)
Fakete nuk ki nevoj mu ngut une kam lind ne fillim te javes 42 bebi me ka lind me pesh 4.240 dhe kam lind normal edhe mu mkan then e ki bebin e badh duhesh me operim por un kam prit deri sa mkan rrok dhimbjet dhe kam lind normal edhe ti e dashur mos u ngut aty zoti e di si do lindesh ti ishalla ki lindje te leht dhe me nje bebush te shendosh
Anoda , (6 vite më parë)
Fakete eshte lindja jote e pare,bebi shume i madh,nese do te lindesh normal atehere do te qahesh dhe do te kepin plus asaj nje kohe nuk do te mund te ulesh dhe as te urinosh si duhet,une do te rekomandoja lindjen me operim,une per vete kam lind pa dhimbje ne javen e 38+6 dite,kam hyre ne salle me vetedije,dhe kam kaluar jashtezakonisht shume mire. Suksese
(6 vite më parë)
Pershendetje Fakete, sipas mendimit tim une kisha thene qe te presesh edhe pak ndoshta, ndodh qe mund te kesh nje lindje normale dhe shume te lehte, une nuk te kisha preferu te ngutesh qe te hysh ne operim nese gjithqka eshte ne rregull me 7zanin ok prit edhe pak. une kam pas lindje me operim mirepo sherimi eshte me i ngadalshem... uroj te kesh nje dinje te lehte dhe femije te shendoshe!!

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?