Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Pozita e gjumit
Pershendetje mike! Jam ne javen e 17-te, dhe akoma nuk u mesova te flej ne krah. Une gjithmone kam fjete ne bark dhe po e kam veshtirre ta ndryshoj poziten e gjumit. E di qe preferohet te flej ne krah te majt, por sa here po provoj, kur po me del gjumi po e shoh veten se jam kthyer ne bark. Me sa duket akoma nuk me eshte krijuar instikti i nenes :(
A eshte e rrezikshme kjo per bebin? Fakti qe po flej ne bark?

Ju pershendes dhe uroj shendet per ju !
Ana Z (6 vite më parë)
(6 vite më parë)
Pershendetje Ana z, ku na humbe moj ti :-)) Ana vet fakti qe mjeket na keshillojn te flem ne krahun e majte na tregon qe cila eshte me e drejte. Mundohu te mesohesh ngadale sepse edhe ndonjw dite edhe po te duash nuk do te mund te flesh barkas Te uroj shtatzani te mbare
(6 vite më parë)
Kana a e kam perdore une dikund fjalen ndalohet a? Asgje nuk eshte e ndalume, ka nana qe flejn ne bark, ne shpine, pij e duhan, alkool, hajne sene te paziera e papjekura, secili ka pergjegjesi per femiun e vet! Shkenca tregon cka eshte mire e drejt, e me te denu ste denon kerkush nese flen ne bark a shpine, nese si ndodh dicka bebit as nanes mire, nese i ndodh pasojat nuk i bart shkenca, po qaj qe ka vepru! Ti smundesh me i thane dikujt flej ne bark e as be shpine kur nuk preferohet, se ty ste ka ndodh dicka, dikujt mundet me i ndodhe! Se asgje nuk eshte absolute! Edhe mjeket ne ch, qe ke shkru kurr ste thojne ben ose mos veb, te tregon cka eshte dreht, a ti bon cka te dush, masi qe del ti prej kontrolle, au e shkrun nje raport, se cka i ka thene personit qe e ka kontrollu, se mjeku sdon me bart pergjegjesi, e kam ceke eehe nje here, perate arsye ta jap librin e aprovuar nga ministria e shendetesise per me lexu ti vet, e se si vepron eshte çështja jote
Kosovare 1 (6 vite më parë)
Ana Z,mos u brengos shume per poziten e gjumit ngase ne ghume njeriu nuk mund te komandoje veten dhe Zoti i ka dhene mbrojtje femiut ne barkund tend,un njohe nje grua e cila ka mbet shtatzene derisa ishte ne lidhje dashurie ,e te cilen lidhje asesi nuk e pranonin as familja e te dashurit e as familja e sa,ajo nga friga ka mabjtur shtatzenine msheftas ne shpi te babes deri ne fund te saj dhe askush se ka verejtur pasi e ka mbajt mbeshtjell barkun forte me shall...Merre pra me mend aq shume e ka shtrenguar sa qe as ne muajin e 9-te ska pas shance te verehej ,barkun petë dhe lindi nje djale shume te shendetshem,sot djali i saj i ka mbi 18 vjeq dhe eshte shum i shendetshem andaj mos e lodh veten shum...
(6 vite më parë)
Ana mami im po me thot qe ka flejt gjithmone ne 4 shtatzanite ne bark po mbas muajit te 5 po thot qe nuk mundesh vet me me flejt e prej pozites ne bark kalon ne anen e majt.
Kana Rustemi Uka (6 vite më parë)
Louisa, lexoje mire , gjithmone po perdoret fjala may edhe can, s po thot qe ndalohet. Sidoqofte secili ka menyren e vet
(6 vite më parë)
http://www.comfort4mum.com/uploads/images/Lucky7_pregnancy.jpg Sleeping on your side is best while you\'re pregnant. In particular, sleeping on your left side may benefit your baby by improving blood flow – and therefore nutrients – to the placenta. It also helps your kidneys efficiently eliminate waste products and fluids from your body, which in turn reduces swelling in your ankles, feet, and hands. It\'s a good idea to start training yourself early in pregnancy to sleep on your left side whenever you can. Of course, staying in one position all night isn\'t likely to be comfortable, so turning from side to side while favoring your left side is probably the best strategy. As for sleeping on your back, avoid that position throughout pregnancy, especially in the later months. Here\'s why: When you\'re sleeping on your back, the weight of your uterus lies on the spine, back muscles, intestines, and major blood vessels. This can lead to muscle aches and pains, hemorrhoids, and impaired circulation, which is uncomfortable for you and can reduce circulation to your baby. Back sleeping can make blood pressure drop, causing some expectant moms to experience dizziness. On the other hand, in some moms-to-be it can make blood pressure go up. Finally, back sleeping can cause snoring and, with increased weight, could lead to sleep apnea.
Mimi M (6 vite më parë)
Hhahah edhe un e kom pas kete problem ama edhe nbark kom flejt deri nmuajin e 7 me ndihem e ni jasteku tek gjuri,nshpin sbon e nkrah pej mujit te 7 kom flejt ama kukat mkan dhimt shum se i pata fitu 18 kg e bajagi pesh e qishtu kiss
Kana Rustemi Uka (6 vite më parë)
Reja e dajes tim ka flejt n bark deri n mujin e 7, dej sa ju ka rrit barku e s\'ka mujt ma, e ka qiken 18 vjeqe tash. Edhe kta jetojn ne zvicer dhe ashtu siq me ka than mu mjeku i ka than edhe asaj ne ate kohe. Qfar pozite don flej, fryti eshte aq shume i mbrojtun sa s\'keni pse shqetsoheni qe e demtoni. Ne zvicer ju kushtojn shum rendesi ktyne seneve, t kish qene fjejta e shtatzanave e rezukshme kushedi qfar shtrati kishin shpik kta qe mos me ndru poziten. Une kom flejt, n shpin , ne te majt ne te dhatht n bark jo se s me pelqen pozita. Po e kam ba vajzen 3.770 e 52 cm, e ashtin e fort saqe kon befasu n spital kur lindi qysh e majke qafen bebja sa lindi.
Moza M. (6 vite më parë)
ana mundesh me ble jastykun per shtatzenat qe eshte ne forme te patkoit
(6 vite më parë)
Ana z sic te paska then louisa,bleje qat jastek eshte shume i mirr nese jeton ne prishtine ke ne babycenter,une pa te nuk muj me flejt edhe pse sjam shtatzan haha,ajo preferohet per shtatzanat.
(6 vite më parë)
Ana spo gjej, vec po thot se ato qe flejn ne shpine dhe ne bark duhet gjithsesi me nderru pozicionin, edhe me jasteka me kriju si fole, qe me u ndje rehat kur flen
Jeta Adii (6 vite më parë)
pershendetje edhe une e kom pas ket problem zdi sa koh spo kujtohet po me kalimin e kohes besoj se ke u mesu se barku te rritet e mandej vet smunesh tung klm
(6 vite më parë)
Ana bleje nje jastek qe eshte per gjidhenje http://www.sissel.de/images/de/products/2_4081.jpg e ta lehteson gjumin, se ste len me u rrotullu plus flen mire e qete, vetem kur ti flen ne krahun e majt bebi mund te furnizohet ashtu sic duhet me ajr dhe ushqim, per me flejt ne shpine e di qe bebi kequshqehet dhe nenes i demtohet boshti kurrizor, ne bark spo me kujtohet cka demton :s
Moza M. (6 vite më parë)
ana..ne spital me nje nene qe jam taku me ka tregu qe tere kohen kishte fejt ne bark dhe ka lind beben mire...une nuk kam fjet ne bark se jam frigu dhe me u eshte duk qe po me ndalet fryma ne ate pozit

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?