Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Supa magjike dietike

Nena kush naga ju e ka provuar ket sup sa keni pas sukses me ra nga pesha?si e keni pregadit?nena ju lutem nje shpjegim sa me te hollsishem?

Fijona Jona (4 vite më parë)
(4 vite më parë)
Skom mujt ma heret me shkru jom npun pak me vones mfal
(4 vite më parë)
Flm nuki e kom gjet flm shummm
(4 vite më parë)
artushe a e gjete ne gogle bek rolls si duket
(4 vite më parë)
artushe jan rriska te bukes te rumbullakta me bir ne mes jan te thata per diet jan.po hyyn ne gogle edhe jepja emrin bek rolls edhe te dalin fotot
(4 vite më parë)
manjoll veq qeto edhe ni qokollad ishte per me ta shkri yndyr ne bark edhe bel.jo un nuk ja kum fillu se jam tu prit mem ardh cikli se po provoj per shtatzani.si tem vjen cikli po ka me fillu meniher me majt ket diet
(4 vite më parë)
Nuk mfal pata ni pytje qa osht bek rolls nese bon mem tregu flm paraprakisht
Manjola M (4 vite më parë)
Nuki azgje tjeter pervec ktyne mos me perdor? A je tu e majt ti kte diete?
(4 vite më parë)
ne mengjes musli prej frutave i bon me qumsht tani ne drek bek rrolls me jogurt 0.5´yndyr ne mbramje musli prej frutave te malit.po per tan diten duhesh me pi 2 litra uj me limon kjo esht dieta ishalla ki sukses e i humb kg se marum me kto kg tpershendes
(4 vite më parë)
oo ti paske shum pak me humb qka me bo un qe duhet bile nja 15 kg mi humb
Melissa Ernes Shala (4 vite më parë)
nuki mfal mund te me tregosh me shum per at dijet se une kom nevoj mi hek 5kg hehe
(4 vite më parë)
fijona spo du me ta humb shpresen po un tre her e kom pi ket sup po hiq as gjys kg nuk kam humb.noshta edhe mvaret pej organizmit a sdi.po mu ma ka dhon nje nen ktu greto quhej ajo ishte te perdor qat diet per 5 dit kishte humb 3 kg sit te kesh interes ta japi dieten ose pyte greton tregon.mfal e zgjata pak
Louisa ~<3 (4 vite më parë)
Ajo mund te zihet ne sasi te medha dhe mund te qendroje disa dite. Perparesia e kesaj diete eshte qe, gjate mbajtjes se saj, nuk keni nevoje qe te duroni nga uria. Supen e varfer me kalori preferohet qe ta pini ne sasi te pakufizuar, ne çdo periudhe te dites. Sa me shume qe ta pini, aq me teper do te dobesoheni, thone shkencetaret. Krahas supes, varesisht nga ditet e caktuara, mund te hani peme, perime, mish pa dhjam, oriz dhe te pini qumesht. Nese nuk ju pelqen mishi i lopes, ne dite te caktuara mund te hani gjoks pule pa lekure, te pergatitur ne skare, apo mund te hani edhe peshk ne skare. Me rendesi eshte qe vetem ne disa nga keto dite te hani mish lope. Gjate mbajtjes se kesaj diete, rreptesishte ndalohet pirja e pijeve alkoolike dhe e pijeve te embla, si dhe nuk lejohet ngrenia e bukes dhe brumerave (duke perfshire edhe makaronat, spagetat…). Me rendesi eshte qe te pini shume lengje, te pakten 6-8 gota ne dite, si dhe çaje pa sheqer, apo edhe ndonje filxhan kafeje te zeze. Nese i permbaheni menyse, ne javen e pare do te humbni 4,5-7 kg. Nese humbni me shume se 7 kile, para se te vazhdoni me diete, pauzoni disa dite. Perberesit e supes: 6 qepe, nje laker e madhe, nje selino i madh, 2 speca te gjelber, 2-4 karota, 4-5 domate apo 2 konserva domatesh, 1,5 l uje, 2 paketime supe apo katrore per supe pule, apo lope, majdanoz, kripe, biber dhe ereza (melmesa) bimore sipas deshires. Dita e pare: pini vetem supe dhe hani peme. Mund t’i hani te gjitha pemet, me perjashtim te bananeve. Mund te pini edhe uje dhe çaj pa sheqer. Dita e dyte: pini supe dhe hani perime (te fresketa, te ziera, te konservuara). Evitoni fasulet, bizelet dhe misrin. Per darke mund te hani patate te pjekura me levore, me pak kripe dhe gjalpe. Dita e trete: lejohet qe te pini supe dhe te hani te gjitha llojet e perimeve dhe pemeve. Nese u jeni permbajtur udhezimeve, do te duhej te keni humbur 2-3 kile. Dita e katert: pini supe dhe qumesht pa yndyre, hani deri ne 3 banane. Dita e peste: mund te pini supe ne sasi te pakufizuar, si dhe mund te hani mish dhe perime. Mund te hani 300-600 dag mish te zier te lopes dhe 6 domate. Dita e gjashte: pini supe, hani mish te zier lope dhe perime, por jo edhe patate. Dita e shtate: perveç supes, mund te ushqeheni edhe me oriz integral te zier ne uje, me melmesa sipas deshires. Hani te gjitha perimet. Efekti Qysh ne ditet e para te dietes mund te humbni 2-4 kile, kryesisht uje. Vetem nese vazhdoni qe t’u permbaheni rregullave te kesaj diete mund te keni nje humbje te qendrueshme te kileve. Preferohet qe, pasi iu keni permbajtur kesaj diete per shtate dite, te pauzoni dy jave dhe te filloni perseri, natyrisht, nese doni qe te humbni edhe me teper ne peshe.

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?